Uprawa melona w gruncie - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, zbiór
Czy w naszym kraju możliwa się uprawa melona w gruncie? Otóż tak, jeśli tylko zastosujemy się do zasad uprawy tych roślin pochodzących z ciepłego klimatu. Z uwagi na wymagania odnośnie gleby i temperatury, uprawa melona w gruncie nie jest łatwa. Jeśli jednak zapewnimy roślinie ciepłe, słoneczne stanowisko i odpowiednią pielęgnację, będziemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem tych owoców, jakiego nie mają owoce kupione w sklepie. Dowiedz się, jak należy przeprowadzić wysiew i sadzenie melonów, aby roślina zawiązała owoce i wydała plon.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.
Czy warto uprawiać melony w naszych warunkach klimatycznych?
Melon to smaczny owoc deserowy zawierający wiele wartości odżywczych. Jest to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych, podobnie jak ogórek, która występuje w naturalnych warunkach w klimacie tropikalnym i umiarkowanym Afryki i Azji. Od XVII wieku melon uprawiany był w Polsce, lecz tylko w oranżeriach budowanych przy rezydencjach bogatej szlachty.
Uprawa melona nie należy do łatwych. Roślina ta ma duże wymagania glebowe i cieplne. Dlatego też najlepsze wyniki można uzyskać uprawiając melony pod folią. Pojawiły się jednak odmiany, które można uprawiać bezpośrednio w gruncie jak melon Bosman, Seledyn, Malaga, Melba, czy też melon miodowy Oliwin. Należy się jednak liczyć z gorszymi plonami, gdyż w lata chłodne melon może nie zawiązać owoców. Warto jednak zainteresować się tym owocem, gdyż mimo trudności, w uprawie tego owocu na działce często osiągamy sukces.
Warto wiedzieć, że tylko uprawiając melony na własnej działce możemy w pełni cieszyć się ich walorami smakowymi. Melony sprzedawane w sklepach są zbierane niedojrzałe, aby zniosły transport. Tylko melon dojrzewający na słońcu osiąga najlepszy smak.
Oprócz wybornego smaku melon ma również wartości lecznicze. Zawarte w nim karotenoidy spowalniają proces starzenia, poprawiają wzrok i działają przeciwnowotworowo. Melony są szczególnie zalecane osobom z dolegliwościami nerek, wątroby czy bólami reumatycznymi oraz w trakcie rekonwalescencji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie dyni w ogrodzie?
Uprawa melona w gruncie
Wymagania glebowe i cieplne melona
Rośliny z rodziny dyniowatych mają duże wymagania co do zasobności gleby, wilgoci i nasłonecznienia. Uprawa melona w gruncie wymaga gleby bogatej w próchnicę, lekkiej i dobrze nagrzewającej się. Melon nie uda się na glebie ciężkiej i gliniastej. Gleba nie może być wapnowana bezpośrednio przed posadzeniem melona.
Stanowisko do uprawy melona musi być zaciszne i osłonięte od wiatru. W ogrodzie może to być miejsce pod murem domu lub przy altanie. Stanowisko musi być słoneczne, gdyż melon wymaga równomiernego nasłonecznienia i ciepła. Melona nie powinno się uprawiać na miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny z rodziny dyniowatych.
Wysiew melona
W naszym klimacie melona uprawia się z rozsady. Nasiona melona wysiewa się do inspektów, gdyż do kiełkowania roślina potrzebuje temperatury ponad 15 stopni C. Nasiona melona można również wysiać w skrzyniach lub kuwetach, które należy trzymać w pomieszczeniu o temperaturze 20-22 stopnie C. Skrzynie lub inspekty wypełniamy ziemią kompostową zmieszaną z piaskiem i wysiewamy nasiona melona w odległości 3 x 3 cm. Po ukazaniu się liści należy melona przepikować. Wybieramy najlepsze roślinki i przesadzamy je do doniczek, które wkopujemy w ziemię w inspektach lub przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cukinii w ogrodzie.
Sadzenie melonów w inspektach i w gruncie
W naszym klimacie zaleca się uprawę melona w szklarniach, inspektach lub w tunelach foliowych. Przed posadzeniem sadzonek, w szklarni wykopujemy dół i umieszczamy w nim obornik, który następnie pokrywamy ziemią. Sadzenie melonów pod folią lub szkłem wykonujemy pod koniec maja.
Sadzenie melonów w gruncie powinno być wykonane na podwyższonych zagonach, tak aby zagon wystawał 15-20 cm nad powierzchnię gruntu. Podwyższone zagony są bardziej przewiewne i lepiej wysychają po deszczach. Najpierw wykopujemy dół, który wypełniamy obornikiem a następnie przykrywamy ziemią. Obornik, słoma, nawóz koński stanowią warstwę grzejącą dla melona. Sadzenie melonów na zagonach zaczynamy w połowie czerwca.
Sadzenie melonów wymaga wiele miejsca. Sadzonki umieszczamy w odległości 50-80 cm w rzędach. Zaś rzędy powinny być oddalone od siebie o minimum 1 metr. Aby roślina się rozkrzewiła należy uszczknąć wierzchołek pędu nad 4 liściem.Przestrzenie między sadzonkami dobrze jest ściółkować, aby zahamować zachwaszczenie i parowanie wody.
Nawożenie melona
Melon ma mniejsze wymagania pokarmowe jak inne rośliny z rodziny dyniowatych, na przykład ogórek, lecz wymaga nawożenia ze względu na wielkość i ilość owoców. Około 2 tygodnie po posadzeniu melona należy zasilić go nawozami fosforowymi i potasowymi. Nawozy mineralne należy stosować po analizie gleby.
Uprawa melona w gruncie
Ważne jest regularne podlewanie, gdyż melon wymaga dużej wilgotności. Nie należy jednak podlewać go w chłodne dni. W okresie dojrzewania wymagania melona co do wilgotności maleją, mimo to nie można dopuścić do przesuszenia podłoża.
Istotnym zabiegiem jest cięcie melona. Gdy roślina osiągnie około 9 liści na pędach bocznych, roślinę należy przyciąć. Przycinamy nad siódmym liściem. Pozostawiamy około 6 owoców na roślinie, zaś wszystkie pędy nieowocujące usuwamy tuż przy nasadzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie arbuza w gruncie?
Jakie odmiany melona najlepiej nadają się do uprawy na działce?
Rodzaje melonów
Wyróżniamy następujące odmiany melona:
- melon miodowy odznaczający się gładką żółtą skórką,
- melon cukrowy ze skórką siatkowaną, czyli melon galia, do tej odmiany zalicza się również melon bosman i melon melba,
- melon kantalupa, czyli melon cukrowy ma powierzchnię z rowkami.
- melon zielony o zielonym miąższu.
Melon Galia najbardziej przystosowany do uprawy w Polsce
Do uprawy w Polsce najbardziej zalecany jest melon kantalupa, czyli melon cukrowy oraz melon galia. Szczególnie polecany jest melon bosman, który dobrze znosi chłodniejsze lata i dobrze plonuje mimo niesprzyjającej w naszym klimacie pogody. Jego owoce są bardzo słodkie. Przy uprawie melona bosman należy pamiętać o ściółkowaniu podłoża i przycinaniu pędów. Warto wiedzieć, że melon bosman uprawiany przy podporach będzie lepiej owocował.
Melon melba rodzi owoce mniejsze, lecz z małym gniazdem nasiennym, dzięki czemu miąższu jest dużo. Melon melba to wczesna, krajowa odmiana o mocno pomarańczowym miąższu i kremowej skórce z widoczną siateczką. Przy uprawie melona melba należy pamiętać o dokarmianiu roślin nawozami, których jednak nie można rozsypywać bezpośrednio pod roślinami, gdyż ich korzenie nie mogą się z nimi zetknąć.
Melon miodowy do uprawy w naszym klimacie
Do uprawy w Polsce zalecany jest melon miodowy odmiana Oliwin, o żółtej skórce. Melon Oliwin to odmiana wczesna, która dobrze plonuje. Melon ten dobrze znosi chłody, dlatego też nadaje się do uprawy zarówno pod osłonami jak i bezpośrednio w gruncie.
Jak widać uprawa melona w gruncie w ogrodzie czy na działce nie jest niemożliwa mimo znacznych wymagań rośliny. Jeśli tylko dysponujemy na działce odpowiednio zacisznym i nasłonecznionym miejscem warto pomyśleć o uprawie melona, gdyż smak własnoręcznie wyhodowanych owoców jest nieporównywalny do tych kupionych w markecie. Uprawa melonów w ogrodzie to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie truskawek krok po kroku.