Uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki? Objaśniamy krok po kroku

Uprawa ogórków na działce lub w gruncie w ogrodzie, pod folią w tunelu lub w szklarni jest bardzo popularna. Zanim jednak nastąpi wysiew ogórków, bez względu czy będzie to uprawa ogórków na sznurkach czy zdecydujemy się na uprawę ogórków bez podpór, warto wiedzieć, kiedy sadzić ogórki i jak sadzić ogórki. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy uzyskać duże i smaczne plony.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogórkach.

Uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki? Objaśniamy krok po kroku

Ogórek gruntowy - co warto wiedzieć?

Charakterystyka ogórka gruntowego

Uprawa ogórków gruntowych jest bardzo popularna tak jak i uprawa warzyw innego gatunku. Zanim ogórek znajdzie się jednak w uprawie, warto zapoznać się z jego cechami charakterystycznymi. Pierwszą informacją jest to, że ogórek należy do rodziny dyniowatych - Cucurbitaceae. Pochodzi on z Indii, a stamtąd bardzo szybko został rozpowszechniony praktycznie na cały świat. Ogórek jest rośliną jednoroczną bardzo często uprawianą pod folią, w tunelu, w szklarni i w gruncie na ogrodach.

Pędy ogórka są dość delikatne, z wierzchu szorstkie i owłosione. Niestety bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu, przez co polecana jest uprawa ogórków szklarniowych i gruntowych na sznurkach lub innych podporach. Łodyga może dorosnąć nawet do 4 m długości, przez co ważne jest to, aby wiedzieć, jak siać ogórki i jaką wysokość szklarni lub tunelu wybrać.

Liście ogórków są dłoniaste i pięcioklapowe w zielonym kolorze. Odcień zieleni oraz kształt i wielkość liści może się różnić w zależności od odmiany gatunku. Liście tak samo, jak pędy pokryte są malutkimi włoskami i osadzone są na długich ogonkach liściowych. Owocem ogórków jest mniej lub bardziej wydłużona jagoda o różnej wielkości. Powierzchnia skórki może być pokryta przez charakterystyczne brodawki lub całkowicie gładka. Wewnątrz owocu znajdują się płaskie nasiona o jajowatym kształcie, które dorastają do 1,1 cm długości. Ich kolor jest białożółtawy. Jeśli prowadzona jest uprawa ogórków w naszym ogrodzie, to powodem tego są właśnie owoce, które spożywane są przez nas na różne sposoby, lecz zrywamy je w formie niedojrzałej, ponieważ tylko ta nadaje się do spożycia. Ich kolor jest wtedy od jasno- do ciemnozielonego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ogórków gruntowych?

Kwiaty ogórka tworzą się w kątach liści i są żółtego koloru. Ze względu na to, że ogórek to roślina jednopienna, jego kwiaty żeńskie i męskie występują na jednym osobniku. Męskie kwiaty zazwyczaj pojawiają się trochę wcześniej niż żeńskie. Niektóre odmiany ogórka mogą zakwitać już miesiąc po wschodach, a u innych moment kwitnienia następuje później.

Uprawa ogórków gruntowych a ich wartości odżywcze

Zanim dowiemy się, jak sadzić ogórki, dowiedzmy się, jakich witamin dostarczy nam uprawa ogórków pod osłonami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o jakąkolwiek wartość, ogórki posiadają tylko przyjemny smak i usprawniają procesy związane z trawieniem.

Ogórek gruntowy nie ma zbyt wielu witamin i składników mineralnych, a tak naprawdę są w nim tylko ich śladowe ilości. Dodatkowo większość tych potrzebnych w naszym organizmie składników jest zawarta w skórce ogórka, która przeważnie jest z niego usuwana. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest ona dość ciężkostrawna tak jak i sam ogórek. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki małosolne.

Uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki? Objaśniamy krok po kroku

Bardzo ważne jest to, że ogórki przydatne są osobom chcącym zredukować swoją wagę, dlatego, że wiele diet opartych jest właśnie na tych warzywach. Dzieje się to przez to, że pomagają one usunąć nadmiar niepotrzebnej w organizmie wody. Właśnie z tego powodu uprawa ogórków i uprawa warzyw innego rodzaju może nam się bardzo przydać, jeśli chcemy wprowadzić do swojej diety coś zdrowego i pomocnego w walce z nadmiarami kilogramów. Ogórki są również popularne dlatego, że można z nich wykonać bardzo wiele smacznych przetworów do swojej spiżarni. Uprawa ogórków w ogrodzie jest warta rozważenia.

Polecane nasiona ogórków w najlepszych cenach!

Uprawa ogórków gruntowych

Ogórek gruntowy - w jakich warunkach prowadzić uprawę ogórków?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sadzić ogórki na działce. W tym przypadku składa się na to bardzo wiele czynników, między innymi, to kiedy sadzić ogórki, jak wygląda wysiew ogórków oraz jak pielęgnować ogórki w uprawie domowej. Zacznijmy jednak od podstawowych informacji, które dotyczą odpowiednich warunków siedliskowych.

Uprawa ogórków szklarniowych, należących do rodziny dyniowatych, nie jest wcale trudna po dostarczeniu im odpowiedniej ilości ciepła i wilgotności. Nie zapominajmy również o tym, że ważny jest prawidłowy odczyn gleby. Uprawa ogórków na sznurkach, bo to rozwiązanie jest najbardziej popularne i polecane, powinna odbywać się na glebach żyznych, przepuszczalnych i próchniczych, których to stosunki wodno- powietrzne są uregulowane. Odczyn gleby powinien mieścić się w 6,5-7,0 pH. Gleba dodatkowo powinna się dobrze nagrzewać, ale ważne jest to, by nie tworzyła ona na swojej powierzchni suchej skorupy. Warto wykorzystać do tego np. substrat torfowy, który idealnie sprawdzi się przy uprawie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach dyniowatych.

Kolejnym wymienionym czynnikiem jest odpowiednia temperatura, która różni się od siebie w poszczególnych etapach wzrostu. Zarówno do samego kiełkowania nasion, jak i do wzrostu ogórki potrzebują ciepła, przez co na początku powinna być utrzymana temperatura minimum 16oC. Jeśli zastanawiacie się, jak siać ogórki, by temu sprostać, wystarczy wykonać wysiew 10-20 V po wiosennych przymrozkach. Później, w trakcie rozwoju warto trzymać się w granicach 20-25oC.

Polecane nasiona ogórków w najlepszych cenach!

Nie możemy też zapomnieć o odpowiednio nasłonecznionym stanowisku, jednak z rozproszonym światłem, by nie wystąpiły poparzenia liści. Stanowisko powinno być też osłonięte od wiatrów, dlatego polecana i najczęściej wybierana jest uprawa ogórków pod osłonami. Podczas sadzenia pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od siebie, aby łatwiej było zebrać plony. W przypadku, gdy ogórki są bardzo blisko od siebie i nie ma dla nich odpowiedniej przestrzeni, istnieje też ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, które bardzo szybko się przenoszą na inne rośliny. Uprawa ogórków gruntowych może przynieść wiele satysfakcji.

Jak sadzić ogórki oraz jak pielęgnować ogórki?

Jak uprawiać ogórki? Uprawa ogórków nie jest wcale trudna. Warto zacząć od właściwego przygotowanie gleby na działce. W roku poprzedzającym uprawę powinno wykonać się mechaniczne spulchnianie gleby oraz nawiezienie gleby. Na glebę rozrzucić można obornik lub kompost, a następnie przekopuje się całą powierzchnię, na której ma być wykonywana uprawa ogórków. Zamiast kompostu i obornika można użyć także nawozów zielonych, takich jak gryka, gorczyca czy łubin, które się wysiewa, a później ora. W momencie, gdy w glebie przeznaczonej pod wysiew ogórków nie ma wiele makroelementów, warto wzbogacić ją azotem w dawce 10-15 g/10m2 i fosforem w ilości 35-45 g/10 m2. Dawkę azotu dzieli się na dwie części, z czego pierwszą rozsiewa się przed wysiewem, a drugą dzieli na pół. Pierwsza dawka powinna być wysiana po pojawieniu się 2 liści, a druga, gdy ogórek gruntowy rozpocznie kwitnienie.

Uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki? Objaśniamy krok po kroku

Kolejny etap to odpowiedź na pytanie, jak sadzić ogórki. Jeszcze przed wysiewem powinniśmy zaprawić nasiona przeciwko chorobom grzybowym i szkodnikom, które często pojawiają się na roślinie. Warto wiedzieć, kiedy sadzić ogórki, bo, gdy wykonamy wysiew ogórków zbyt wcześnie, mogą one przemarznąć. Dlatego najodpowiedniejszą porą jest druga połowa maja i pierwsza połowa czerwca. Ważne, by temperatura w tym okresie utrzymywała się powyżej 15-16oC. Uprawa ogórków na sznurkach odmian pnących powinna odbywać się w rozstawie 50-80 × 100 cm, natomiast uprawa ogórków gruntowych powinna być utrzymana w rozstawie 80 × 100 cm. Nasiona wysiewa się do gleby wilgotnej, na głębokości około 2 cm. Można siać je pojedynczo lub po 2-3.

Poza tym, że wiemy, jak siać ogórki, istotne jest też to, jak pielęgnować ogórki. Pierwszym elementem jest intensywne i regularne podlewanie, najlepiej w rannych godzinach, ponieważ wieczorami może zwiększyć się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Koniecznym elementem jest także nawożenie organiczne kompostem. Warto ściółkować całe podłoże, dzięki czemu woda zawarta w nim nie będzie tak szybko wyparowywała.

Uprawa ogórków - dodatkowe informacje

Kiedy wiemy już, jak sadzić ogórki, bez problemu możemy przejść do wysiewu nasion. Warto jest jednak trochę poczekać i zapoznać się z bardzo popularnymi chorobami ogórków, które zdarzają się praktycznie na każdej uprawie tych roślin z rodziny dyniowatych. Pierwszą bardzo znaną chorobą jest mączniak prawdziwy dyniowatych oraz mączniak rzekomy ogórka. Obie te choroby zwalcza się fungicydami, czyli środkami ochrony roślin przeznaczonymi do walki z grzybami. Kolejna choroba to bakteryjna kanciasta plamistość ogórka, objawiająca się na liściach i zwalczana preparatami miedziowymi. Na ogórkach pojawiają się także parch dyniowatych, alternarioza ogórka, mozaika ogórka oraz antraknoza dyniowatych.

Warto również poznać kilka odmian, które mają bardzo duże powodzenie wśród ogrodników. Dlatego też, jeśli uprawa prowadzona jest pod osłonami, polecane są odmiany: 'Delicius', 'Aramis', 'Orion', 'Mars', 'Dukat', 'Skierniewicki', 'Rawa' i 'Tessa'; a do upraw na polu stosuje się: 'Cezar', 'Aladyn', 'Kmicic', 'Hela', 'Ozyrys' i 'Śremski',

Znając podstawowe zasady jak sadzić ogórki, uprawa tych warzyw będzie na pewno łatwiejsza, a plony dorosną do okazałych rozmiarów. Ogórki gruntowe możemy wykorzystać na różne sposoby do sałatek, przetworów i dań obiadowych. Możliwości jest wiele, dlatego tak popularna jest uprawa ogórków.

Ocena: 4,9/5 (głosów 14)
, aktualizacja 2 listopada 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Sałatka z ogórków na zimę - oto najlepsze przepisy do słoików
Sałatka z ogórków na zimę - oto najlepsze przepisy do słoików
Sok z kiszonych ogórków - zalety i właściwości wody z ogórków
Sok z kiszonych ogórków - zalety i właściwości wody z ogórków
Chłodnik z ogórków - najlepsze przepisy na chłodnik ogórkowy
Chłodnik z ogórków - najlepsze przepisy na chłodnik ogórkowy
Przepisy na ogórki w zalewie musztardowej bez tajemnic - sprawdź najlepsze
Przepisy na ogórki w zalewie musztardowej bez tajemnic - sprawdź najlepsze
Mizeria z ogórków krok po kroku - sprawdzone i szybkie przepisy
Mizeria z ogórków krok po kroku - sprawdzone i szybkie przepisy
Kiszenie ogórków krok po kroku - sprawdzony przepis dla każdego
Kiszenie ogórków krok po kroku - sprawdzony przepis dla każdego
Zupa ze świeżych ogórków krok po kroku – sprawdzone przepisy
Zupa ze świeżych ogórków krok po kroku – sprawdzone przepisy
Tykwa i jej uprawa w Polsce krok po kroku - poradnik praktyczny
Tykwa i jej uprawa w Polsce krok po kroku - poradnik praktyczny
Popularne odmiany ogórków - porównanie, opinie, porady praktyczne
Popularne odmiany ogórków - porównanie, opinie, porady praktyczne
Ogórki szklarniowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, nawożenie, porady
Ogórki szklarniowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, nawożenie, porady
Kalendarz siewu warzyw – sprawdzamy terminy wysiewu w ogrodzie
Kalendarz siewu warzyw – sprawdzamy terminy wysiewu w ogrodzie
Kalendarz ogrodnika – kiedy siać kwiaty, warzywa i inne rośliny?
Kalendarz ogrodnika – kiedy siać kwiaty, warzywa i inne rośliny?
Uprawa ogórków gruntowych krok po kroku - poradnik praktyczny
Uprawa ogórków gruntowych krok po kroku - poradnik praktyczny
Kiedy siać ogórki gruntowe - odpowiadamy na wszystkie pytania
Kiedy siać ogórki gruntowe - odpowiadamy na wszystkie pytania
Ogórki z czosnkiem - sprawdzone przepisy na przygotowanie przetworów krok po kroku
Ogórki z czosnkiem - sprawdzone przepisy na przygotowanie przetworów krok po kroku
Ogórki po chińsku - sprawdzone przepisy na przygotowanie przetworów krok po kroku
Ogórki po chińsku - sprawdzone przepisy na przygotowanie przetworów krok po kroku
Najczęstsze choroby ogórków - przegląd i sposoby leczenia
Najczęstsze choroby ogórków - przegląd i sposoby leczenia
Uprawa ogórków krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie
Uprawa ogórków krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie
Najczęstsze choroby ogórków szklarniowych i sposoby ich zwalczania
Najczęstsze choroby ogórków szklarniowych i sposoby ich zwalczania
Sadzenie i uprawa ogórków szklarniowych bez tajemnic
Sadzenie i uprawa ogórków szklarniowych bez tajemnic
Ogórki kwaszone - najlepsze przepisy krok po kroku na przygotowanie ogórków kwaszonych
Ogórki kwaszone - najlepsze przepisy krok po kroku na przygotowanie ogórków kwaszonych
Ogórki w musztardzie - najlepsze przepisy na ogórki z musztardą na różne sposoby
Ogórki w musztardzie - najlepsze przepisy na ogórki z musztardą na różne sposoby
Ogórki na zimę - najlepsze przepisy na przygotowanie przetworów do słoików
Ogórki na zimę - najlepsze przepisy na przygotowanie przetworów do słoików
Ogórki z miodem - najlepsze przepisy na przetwory z ogórków na zimę
Ogórki z miodem - najlepsze przepisy na przetwory z ogórków na zimę
Zalewa do ogórków konserwowych - sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku
Zalewa do ogórków konserwowych - sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku
Ogórki z chili - sprawdzone przepisy na ogórki w zalewie i z dodatkami
Ogórki z chili - sprawdzone przepisy na ogórki w zalewie i z dodatkami
Ogórki w occie - sprawdzone przepisy na ogórki marynowane w zalewie octowej
Ogórki w occie - sprawdzone przepisy na ogórki marynowane w zalewie octowej
Ogórki małosolne - sprawdzone przepisy na pyszne ogórki małosolne
Ogórki małosolne - sprawdzone przepisy na pyszne ogórki małosolne
Zalewa do ogórków kiszonych – sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku
Zalewa do ogórków kiszonych – sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku
Ogórki z kurkumą - sprawdzone przepisy na przygotowanie ogórków konserwowych z kurkumą na zimę
Ogórki z kurkumą - sprawdzone przepisy na przygotowanie ogórków konserwowych z kurkumą na zimę
Ogórki kanapkowe na zimę - sprawdzone przepisy krok po kroku
Ogórki kanapkowe na zimę - sprawdzone przepisy krok po kroku
Ogórki z curry - najlepsze przepisy na ogórki curry do słoików
Ogórki z curry - najlepsze przepisy na ogórki curry do słoików
Ogórki krokodylki - sprawdzone przepisy, jak przygotować krokodylki krok po kroku
Ogórki krokodylki - sprawdzone przepisy, jak przygotować krokodylki krok po kroku
Ogórki korniszony - najlepsze przepisy na dobre ogórki korniszony krok po kroku
Ogórki korniszony - najlepsze przepisy na dobre ogórki korniszony krok po kroku
Przetwory z ogórków gruntowych - sprawdzone przepisy krok po kroku
Przetwory z ogórków gruntowych - sprawdzone przepisy krok po kroku
Ogórki gruntowe – sadzenie, uprawa krok po kroku, pielęgnacja i porady
Ogórki gruntowe – sadzenie, uprawa krok po kroku, pielęgnacja i porady
Ogórki z papryką – najlepsze przepisy na marynowane ogórki z papryką krok po kroku
Ogórki z papryką – najlepsze przepisy na marynowane ogórki z papryką krok po kroku
Ogórki kiszone a kwaszone – czym się właściwie różnią? Wyjaśniamy
Ogórki kiszone a kwaszone – czym się właściwie różnią? Wyjaśniamy
Ogórki konserwowe w słoikach – sprawdzone przepisy na pyszne ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe w słoikach – sprawdzone przepisy na pyszne ogórki konserwowe
Ogórki kiszone w słoikach – sprawdzone przepisy, jak zrobić ogórki kiszone
Ogórki kiszone w słoikach – sprawdzone przepisy, jak zrobić ogórki kiszone
Przetwory z ogórków – sprawdzone przepisy na przetwory i zaprawy z ogórków
Przetwory z ogórków – sprawdzone przepisy na przetwory i zaprawy z ogórków

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij