Uprawa ogórków w gruncie - charakterystyka warzywa

Ogórek zwyczajny jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych Cucurbitaceae, która jest warzywem ciepłolubnym. Charakterystycznym elementem ogórków są ich szorstkie, owłosione i kruche pędy. Łodyga ogórków w początkowej fazie rośnie w górę, natomiast później, w trakcie hodowli konieczne jest zastosowanie podpór.

Liście ogórka są duże, dłoniaste, 3- lub 5-klapowe, osadzone na długich szypułkach i pokryte miękkimi włoskami. Ich kolor może być jaśniej lub ciemniej zielony. Na rynku ogrodniczym dostępnych jest bardzo dużo odmian, które różnią się między sobą kształtem i wielkością blaszki liściowej, ale i samych owoców.

Owoc ogórka może mieć kształt walcowaty, wydłużony, cylindryczny, a nawet baryłkowaty. Owocem ogórka jest jagoda o okrągłym lub trójkątnym przekroju, która w około 96% składa się z wody. Na młodych ogórkach zauważalne są białe lub ciemne włoski. Istotne jest to, że na plantacjach ogórków zbierane są jeszcze niedojrzałe i zielone plony o białawym lub zielonym miąższu, ponieważ tylko takie są jadalne. Dojrzały ogórek jest żółtej, pomarańczowej lub brązowej barwy. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy ogórków gruntowych.

Żółte kwiaty ogórków tworzą się w kątach liści i są rozdzielnopłciowe. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie występują na jednej roślinie, ponieważ ogórek jest jednopienny, a dodatkowo obcopylny, co oznacza, że jest zapylany przez owady. Nasiona ogórków są bardzo charakterystyczne. Dorastają one nawet do 11 mm, są gładkie i biało-żółtawe. Wygląd nasion ogórków jest dość specyficzny, ponieważ ich płaski i jajowaty kształt oraz dość duży rozmiar bez problemu da się rozpoznać wśród innych nasion.

Plantacja ogórków, z której mężczyzna zbiera plony, czyli uprawa ogórków gruntowych czy też uprawa ogórków w gruncie
Uprawa ogórków krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie

Uprawa ogórków w gruncie nie będzie stwarzała problemu, jeśli sadzenie ogórków odbędzie się w prawidłowy sposób i przy odpowiednich warunkach siedliskowych. Warzywa z rodziny dyniowatych powinny być sadzone na osłoniętych od wiatru i ciepłych stanowiskach. Ważne jest jednak, by światło nie było bezpośrednie, ale rozproszone, bo wtedy unikniemy poparzenia liści. Uprawa ogórków w gruncie powinna być też prowadzona w temperaturze 20-25oC.

Nasiona ogórków powinny być wysadzane do żyznej, ciepłej i przepuszczalnej gleby o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Gleba przeznaczona pod sadzenie ogórków powinna mieć pH 6,5-7,0. W rodzinie dyniowatych występują też inne rośliny, które sadzone są na polach, ale nie należy sadzić na ich miejscu ogórków przez 3-4 lata. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ogórki z papryką?

Istotne jest, to kiedy sadzić ogórki. Sadzenie ogórków, a właściwie nasion ogórków wykonuje się 10-20 maja, kiedy chłody i wiosenne przymrozki już ustąpią. Jeśli decydujemy się na uprawę we wcześniejszym terminie, plantacja ogórków powinna być zabezpieczona płaskimi okryciami z agrowłókniny lub z folii perforowanej. Ważne, by temperatura wahała się między 15-18oC, w innym przypadku nasiona mogą nie kiełkować.

Uprawa ogórków w gruncie wiąże się także z okryciem ogórków, co przyspieszy możliwość zbioru o około 3 tygodnie. Przez ten sposób ogranicza się również straty, które wyrządza śmietka kiełkówka. Kiedy sadzimy ogórki, a właściwie jej rozsadę. Odpowiednim terminem będzie 25 maja. Plantacja ogórków musi być też poddana pielęgnacji, na którą składa się regularne i dość intensywne podlewanie, ściółkowanie, a także nawożenie. Nawożenie powinno się wykonywać po dokonaniu analizy gleby.

Uprawa ogórków gruntowych - dodatkowe informacje

Uprawa ogórków gruntowych to nie tylko zbieranie plonów, ale także borykanie się z chorobami ogórków. Choroby ogórków występują dosyć często, zwłaszcza przy nieodpowiednich warunkach. Choroby ogórków, które są najczęściej spotykane to mączniak rzekomy i bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Rzadziej spotykanymi chorobami są: mączniak prawdziwy ogórka, alternarioza ogórka, antraknoza dyniowatych i parch dyniowatych. Wszystkie te choroby są chorobami grzybowymi ogórków, natomiast chorobą wirusową jest mozaika ogórka. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki na zimę.

Plantacja ogórków, czyli sadzenie ogórków i choroby ogórków, a także uprawa ogórków gruntowych czy też uprawa ogórków w gruncie
Uprawa ogórków krok po kroku - sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie

Mączniak rzekomy jest bardzo często występującą chorobą grzybową, która atakuje rośliny z rodziny dyniowatych. Objawami choroby są jasnozielone plamy na górnej stronie liści i szaro-fioletowy nalot zarodników na stronie spodniej. Mączniak rozwija się bardzo szybko i prowadzi do zamarcia całej rośliny, co stwarza wielkie zagrożenie dla całej hodowli. Można z nią walczyć, wykorzystując fungicydy, np. Dove 500 SC w dawce 2 l/ha, Rywal 72 WP w ilości 2,5 kg/ha, Ranman 480 SC Twinpack, który powinien być stosowany w dawce 0,2 l/ha oraz Miedzian 50 WG w ilości 2-3 kg/ha.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka to z kolei bakteryjna choroba, której pierwsze objawy możemy zauważyć w połowie czerwca w postaci licznych i drobnych plamek otoczonych nerwami. Tkanka liści, która zainfekowana jest chorobą brązowieje, zasycha i wykrusza się, przez co powstają widoczne otwory w liściu. Choroba jest trudna do zwalczenia, ponieważ roznosi się wskutek wiatru, opadów deszczu, przy zbieraniu plonów, a nawet jest roznoszona przez owady. Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest wykonywanie oprysków takimi preparatami jak Champion 50 WP w dawce 2,5-3 kg/ha oraz Miedzianem 50 WP w takiej samej ilości.

Zbiory ogórków gruntowych zaczynają się od połowy lipca. Jeśli uprawa ogórków gruntowych prowadzona jest pod osłonami, wtedy ten moment może nastąpić wcześniej. Ściółkowanie gleby jest zabiegiem, które pomaga nam w uzyskaniu wysokich plonów o dobrej jakości poprzez zmniejszenie transpiracji ogórków.

Hodowla ogórków w ogrodzie prowadzona we właściwy sposób może mieć naprawdę powodem do dumy ze względu na wielkość i ilość swoich pionów. Znając podstawowe zasady ochrony roślin możemy w większości uniknąć pojawienia się chorób ogórków, w tym tych grzybowych, bakteryjnych i wirusowych. Nie pozostanie nam już nic innego jak cieszenie się plonami z naszej hodowli. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków?

ikona podziel się Przekaż dalej