Uprawa papryki w gruncie – odmiany, sadzenie, hodowla, porady praktyczne
Uprawa papryki w gruncie to często spotykane zjawisko na polskich polach bądź w ogrodzie. Jakie są odmiany papryki do uprawy w gruncie, jak wygląda sadzenie papryki oraz właściwie, kiedy siać paprykę? Na wszystkie te pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogródku warzywnym.
Papryka w ogrodzie - co warto wiedzieć?
Charakterystyka i podział papryki ogrodowej
Papryka jest rośliną jednoroczną, posiadającą palowy korzeń o głębokości ok. 90 cm. Podobnie zresztą jak pomidor, wytwarza korzenie boczne – one z kolei rosną do ok. 40 cm. Główny pęd papryki jest sztywny i prosty, rozgałęziając się w górnej części. Co ciekawe, papryka jest… samopylna.
Papryka czerwona, zielona czy papryka czereśniowa są warzywami ciepłolubnymi. Uwielbiają słońce oraz ciepłe podłoże, zdecydowanie sprzeciwiając się deszczowemu klimatowi. Dlatego uprawa papryki w gruncie zalecana jest głównie wtedy, gdy na dworze jest ciepło. O jej sukcesie decydować będzie zarówno odpowiednio przygotowane stanowisko, jak i prawidłowa pielęgnacja.
Jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia w ogrodnictwie, najlepsza odmiana do posadzenia to papryka „Roberta” – jest to papryka czerwona, słodka i wczesna, której owocowanie przypada na najcieplejsze okresy roku.
Przy małym doświadczeniu doskonała będzie również papryka „De Cayenne”, która posiada mniejsze owoce i jest dość ostra w smaku. Jej owoce można zbierać już w okolicy sierpnia, natomiast zbiory z zaledwie kilku krzaczków zapewnią wspaniałą i cenną przyprawę starczającą nawet na… kilka miesięcy! Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papryce.
Uprawę możesz również zacząć od niskich papryk ozdobnych, które z łatwością zasadzisz w gruncie – taką odmianą jest chociażby papryka „Poupila”. Hodowanie papryki w domu – a raczej w przydomowym ogrodzie – pozwala na uzyskanie z tej odmiany dorodnych owoców. Z czasem będziesz mógł przesadzić paprykę z gruntu do donic i przygotować z niej obłędną, intrygującą dekorację jesienną. Równie dobrą dekoracją będzie… papryka czereśniowa!
Pozostałe odmiany papryki do uprawy w gruncie
- „Aleksander” – papryka czerwona, wczesna i słodka,
- „Cyklon” – papryka czerwona, wczesna i ostra,
- „Kasia’ – papryka żółta, wczesna i słodka,
- „Marta Polka” – papryka żółta, wczesna i słodka,
- „Oda” – papryka bardzo wczesna, fioletowa i słodka,
- „Zorza” – papryka kremowa, wczesna i słodka,
- „Etiuda” – papryka średnio-wczesna, pomarańczowa i słodka,
- „Elf Zielonki” – papryka średnio-wczesna, żółto-zielona i słodka.
A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy papryki chili?
Uprawa papryki w gruncie
Jak hodować paprykę w ogrodzie?
Nasiona papryki najpierw trzeba wysiać w pojemniku, jeszcze przed ostatnim przymrozkiem wiosennym (okolica połowy marca). Może być to równie dobrze uprawa papryki pod osłonami, ponieważ nasiona najlepiej kiełkują w ciepłym podłożu. Na samym początku warto zapewnić im zatem możliwie stałą temperaturę, oscylującą w granicy 25 st. C. Później papryka będzie w stanie tolerować temperaturę nawet o kilka stopni niższą – pamiętaj jednak, że poniżej 18 st. C zacznie ona rosnąć… wolniej!
Nasiona wysiewaj raczej do małych doniczek i uprawiaj ją bez pikowania. W trakcie wzrostu papryki będziesz niszczyć wyłącznie słabe rośliny, a najsilniejsza pozostanie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pikowanie, to przesadzaj roślinki, gdy wyrosną im przynajmniej dwa liście – wówczas rozsadź paprykę ok. 2 tygodnie od tego momentu, zapewniając jej możliwie wilgotne podłoże i sporo światła. Przed posadzeniem papryki do gruntu koniecznie ją wcześniej zahartuj! Tak przygotowane warzywo możesz wysadzać do gruntu po połowie maja.
Sadzenie papryki a podłoże
Uprawa papryki w gruncie wymaga odpowiedniego stanowiska. Jak już wiesz, miejsce musi być nasłonecznione, ale i osłonięte od wiatru – dlatego uprawa papryki pod osłonami sprawdza się naprawdę wyśmienicie! Gleba z kolei musi być przepuszczalna oraz zawierać w sobie mnóstwo składników odżywczych. Dlatego warto dodatkowo zasilać ją… kompostem. Należy również regularnie podlewać glebę – optymalna jej wilgotność musi wynosić między 70 a 80%. Niestety, ale susza nie sprzyja papryce! Owoce mogą się bowiem zdeformować. Jednak za dużo wody to też niedobrze – korzenie mogą wówczas zupełnie przestać rosnąć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach psiankowatych.
Największą ilość ciepła i światła papryka będzie potrzebowała, gdy zaczną tworzyć się jej pąki kwiatowe i owoce będą się zawiązywać. Papryka powinna rozwijać się w glebie lekko kwaśnej, przewiewnej, próchnicznej oraz nagrzewającej się możliwie szybko – właśnie dlatego najlepiej wzrasta w glebie gliniasto-piaszczystej, gdzie odpowiednie pH wynosi między 6,7 a 7,2.
Hodowanie papryki w domu i pielęgnacja
Jak hodować paprykę w przydomowym ogródku? Należy przede wszystkim pamiętać o rozstawie, która powinna wynosić ok. 40 x 60 cm. Trzeba regularnie ją nawadniać – szczególnie wówczas, gdy deszcz pada rzadko. Żeby uniknąć połamania papryki przez wiatr, możesz zastosować palikowanie.
Istotne jest odchwaszczanie papryki i spulchnianie twardej gleby wokół niej, ale i „dokarmianie”. Kiedy sezon się kończy, resztki papryki wyrzucić powinno się do śmieci – byle nie na kompostownik, bo możesz rozprzestrzenić w ten sposób ewentualne choroby wśród innych roślin, kiedy będzie je nim nawoził.
Kolejną ważną rzeczą jest ściółkowanie, często trocinami bądź słomą. Gdy używasz trocin należy zwiększyć nawożenie azotem do 30%. Z kolei glebę możesz dodatkowo przykryć czarną folią, co pozwoli zahamować rośnięcie tam chwastów oraz zapewni jej stałą wilgotność, a także utrzymanie bądź podniesienie ciepła.
Pamiętaj również o tym, że potrzebne jest cięcie papryki – za pierwszym liściem, tuż nad owocem. Żeby jednak móc to zrobić, na roślinie musi być dostępnych co najmniej 8 zawiązanych już owoców. Cięcie papryki pozwala jej lepiej dojrzeć, a na roślinie pojawiają się większe i lepsze jakościowo plony. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki z papryką.
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ogławianie papryki – to znaczy pozbawianie jej wierzchołka wzrostu. Należy odłamać bądź przyciąć górną część łodygi (wysokość ok. 3-ciego liścia), najlepiej pod koniec lipca. Papryka dzięki temu nie wyczerpie swoich sił do wypuszczania kolejnych kwiatów oraz liści, a będzie energicznie rozwijać uformowane już owoce!