Uprawa pieprzycy siewnej krok po kroku – poradnik praktyczny
Pieprzyca siewna nie dla każdego jest znaną rośliną, szczególnie jeśli chodzi o uprawę w ogrodzie. Jednak jest to oficjalna nazwa rzeżuchy, którą chętnie zasiewamy w doniczkach w okresie Wielkanocnym. Ziele pieprzycy wyróżnia się charakterystycznym, ostrym smakiem, a także intensywnym aromatem. Warto zainteresować się uprawą tej rośliny ze względu na ogromne bogactwo witamin i minerałów.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Pieprzyca siewna – charakterystyka
Rzeżucha ogrodowa (Lepidium stivum) jest rośliną jednoroczną zaliczającą się do rodziny kapustowatych. Do Polski przywędrowała ona z Azji, a także Egiptu i Etiopii. Pieprzyca siewna dorasta nawet do 60 cm wysokości. Liście pieprzycy nie są zbyt duże, dzielą się na trzy części. Natomiast górne liście pieprzycy uchodzą za niepodzielne. Pojawiające się kwiaty przybierają kolor biały lub jasnoróżowy. Po okresie kwitnienia możemy zauważyć około 5-milimetrowe owoce, które zawierają w sobie drobne nasiona przypominające kształtem jajo.
Roślina z rodziny kapustowatych jest wyjątkowo zdrowa i nie powinniśmy korzystać z niej tylko jako dekoracji stołu wielkanocnego. Ziele pieprzycy zawiera w sobie między innymi takie witaminy jak A, E, D, K, PP, czy też z grupy B. Ponadto jest źródłem trzykrotnie większej ilości witaminy C, niż w popularnych pomidorach. Jeżeli chodzi o pozostałe składniki odżywcze, to rzeżucha ogrodowa zawiera cenny kwas foliowy, magnez, wapń oraz żelazo. Oprócz tego w roślinie z rodziny kapustowatych znajdziemy spore pokłady luteiny. Jest to składnik odpowiedzialny za uzyskanie dobrego wzroku, a szczególnie ochronę przed kurzą ślepotą. A może zainspiruje cię także ten artykuł o uprawie cykorii?
Ziele pieprzycy są jadalne w całości. Możemy zatem spożywać nie tylko liście pieprzycy, ale również łodyżki, a nawet nasiona. Zaleca się jednak, by spożywać roślinę z rodziny kapustowatych zaraz po ścięciu, ponieważ pół godziny później traci ona większość walorów zdrowotnych. Nasiona wyróżniają się nawet właściwościami leczniczymi. Ponieważ ich spożywanie ogranicza rozwój bakterii, które często nie chcą reagować na żadne antybiotyki. Za pikantny smak rzeżuchy odpowiada obecność glukozynolany, która uznawana jest za składnik stosowany w profilaktyce antynowotworowej. Dodatkowo regularnie spożywane łodygi i liście pieprzycy działają przeciwzapalnie oraz oczyszczająco na drogi moczowe.
Uprawa pieprzycy siewnej
Rzeżucha ogrodowa jest rośliną wyróżniającą się małymi wymaganiami uprawowymi. Ważne jest jednak, by zadbać odpowiednią temperaturę. Najlepiej sprawdzi się temperatura wahająca się od 10 do 18 stopni Celsjusza. Przy wyższych temperaturach możemy spodziewać się bardzo szybkiego kwitnięcia. To także jest dla nas wskazówka, iż roślina z rodziny kapustowatych cechuje się bardzo krótkim okresem wegetacji, wynoszącym nawet 2 tygodnie. Chociaż najczęściej pierwsze zbiory rzeżuchy uprawianej w gruncie, możliwe są dopiero po 30 dniach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie rzeżuchy.
Uprawa pieprzycy siewnej najlepiej sprawdzi się na stanowiskach półcienistych. Jednocześnie doskonale Lepidium sativum rozwinie się na żyznym podłożu, który został wzbogacony o azot, fosfor oraz potas. Dlatego roślina wymaga odpowiedniego nawożenia przy pomocy nawozów wzbogaconych o wspomniane pierwiastki. Rzeżucha ogrodowa bardzo źle znosi okresy suszy. Dlatego należy zapewnić roślinie odpowiednie nawodnienie, dzięki czemu zadbamy również o skrócony czas wzrostu rośliny. Tak, jak w domowych warunkach ziele pieprzycy często hodujemy na mokrej gazie lub nasączonych wacikach, tak ogrodowa uprawa powinna być bardziej przemyślana. Lepidium sativum nie powinno być wysiewane na miejscach, w których wcześniej uprawiano inne warzywa zaliczające się do rodziny Brassicaceae. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?
Zaletą tej rośliny jest długi okres, w którym możemy dokonać swobodnego wysiewu. Ponieważ uprawa pieprzycy siewnej może być rozpoczęta w marcu, a skończyć się nawet pod koniec września. Dobrym pomysłem jest, by przy wczesnych uprawach pieprzyca siewna była przykrywana włókniną, dzięki czemu siewki będą dodatkowo chronione przed niskimi temperaturami. Po upływie 2-4 tygodni rzeżucha ogrodowa nadaje się do zebrania. Jeżeli zależy nam na nieco dłuższym przechowywaniu rośliny, powinniśmy zapewnić jej odpowiednio niską temperaturę. Jednak należy pamiętać, że Lepidium sativum bardzo szybko traci swoje cenne właściwości.
Rzeżucha ogrodowa: liście pieprzycy i ich zastosowanie
Zastosowanie rzeżuchy jest naprawdę ogromne. Ponieważ można korzystać z niej jako dodatek do kanapek. Oprócz tego Lepidium sativum świetnie sprawdza się jako pikantny składnik sałatek, surówek, a także sosów. Podkreślają smaki serów oraz innych przystawek. Jak już wspomniano, uprawa pieprzycy siewnej w Polsce jest mało popularna. Największymi producentami tej rośliny jest Francja, Dania, a także Niemcy. Jednak przed laty w naszym kraju była rośliną bardziej cenioną niż obecnie. Chociażby na dużą zawartość oleju w nasionach, który wykorzystywano przede wszystkim do celów spożywczych.
Warto spróbować samodzielnej uprawy, chociażby pojemnikowej. Ponieważ faktycznie tak duże ilości wysiewane do gruntu mogą okazać się zbędne. Roślina szybko przekwita i niestety z tego powodu staje się niezdatna do użytku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie ogórków gruntowych.