Uprawa pietruszki w ogrodzie – odmiany, wysiew, pielęgnacja, podlewanie
Uprawa pietruszki jest dość często spotykana w przydomowych ogródkach czy na działkach – podobnie zresztą jak uprawa marchwi bądź uprawa szczypiorku. Sadzenie pietruszki oraz jej hodowla jest bowiem tak łatwa, że może robić to nawet ogrodnik amator. Jak przebiega uprawa pietruszki korzeniowej na glebie?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogródku warzywnym.
Uprawa pietruszki - co warto wiedzieć?
Charakterystyka i odmiany pietruszki
Pietruszka jest jednym z najbardziej popularnych warzyw, jakie można spotkać w polskich ogrodach. To przede wszystkim roślina dwuletnia, której liście są zielone – z kolei kwiaty wyróżniają się wzrostem baldachimów koloru zielono-żółtego.
Warzywo kwitnie w drugim roku od jego posiania. Jadalnymi częściami są zielona natka oraz biały korzeń. Właśnie z tego względu w sklepach spotykana jest najczęściej pietruszka naciowa oraz ta w formie korzenia – zazwyczaj widuje się je osobno, ale sprzedawane są również w całości.
Pietruszka naciowa dzieli się na kilka odmian, m.in.:
- moss curled,
- astra,
- festival,
- karnaval.
Z kolei najbardziej znane odmiany pietruszki korzeniowej to:
- cukrowa,
- lenka,
- berlińska,
- vistula,
- fakir,
- eagle,
- omega.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach korzeniowych.
Uprawa pietruszki korzeniowej
Wysiew pietruszki odbywa się prosto do gruntu, często z rozsady – zresztą podobnie, jak uprawa pora. Możesz uprawiać rzecz jasna dowolną odmianę pietruszki – każda z nich posiada dość długi okres wegetacji, a więc zazwyczaj uprawia się ją jako główny plon. Najlepiej jest robić to w miejscu nasłonecznionym i ciepłym – korzeń pietruszki lubi rozrastać się na glebie lekkiej i przepuszczalnej, jednak świetnie odnajdzie się również w podłożu piaszczysto-gliniastym.
Nasiona nie lubią z kolei gleby podmokłej i ciężkiej oraz ze skłonnościami do zaskorupiania się. Słabo wzrastają również na kwaśnych stanowiskach – dlatego warto wiedzieć, że najlepsze pH dla pietruszki to między 6,5 a 7,5.
Korzeń pietruszki a rozwidlanie
Istotne jest zapewnienie pietruszce dobrych warunków, bo niedopilnowanie tego prowadzi do… rozwidlania się korzeni! Szczególnie często dzieje się to wówczas, gdy sadzenie warzyw odbywa się na zbyt ciężkiej glebie. Jeżeli jednak już musisz siać pietruszkę właśnie na takiej, koniecznie rób to w redlinach – poprawi to wzrost pietruszki oraz ograniczy rozwidlanie się korzeni.
Zjawisko rozwidlania często występuje nie tylko przez złą glebę, ale gdy tuż przed sadzeniem odbyło się nawożenie gleby obornikiem – w takim przypadku pietruszka może również zostać zaatakowana przez… szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie selera w ogrodzie.
Nasiona i zbiór pietruszki
Wysiew pietruszki
Najlepiej uprawiać ją na płasko (gleba piaszczysta i przepuszczalna) bądź we wspomnianych wcześniej redlinach (gleba ciężka). Siew powinieneś rozpocząć na przełomie marca i kwietnia – może być również przeprowadzany z rozsady. Sama pietruszka dość długo kiełkuje (ok. 4 tygodnie), a więc trzeba ją dość wcześnie posiać – zwłaszcza, że nie jest wrażliwa na niską temperaturę.
Nasiona mogą wykiełkować już w temperaturze ok. 3 st. C, natomiast starsze rośliny spokojnie wytrzymują do - 9 st. C! Wysiew powinien być przeprowadzany na głębokość ok. 2 cm w rzędach 30 cm.
Uprawa pietruszki, nawożenie i pH gleby
Pietruszka nie wymaga wiele, jeżeli chodzi o jej „karmienie”. Najkorzystniej jest nawozić ją preparatami organicznymi – oczywiście każdy nawóz musisz zawsze przemieszać z górną warstwą gleby. Zrobisz to przy pomocy wideł bądź zwykłego szpadla.
Jak już wiesz, pietruszka najlepiej czuje się w glebie między 6,5 a 7,5 pH. Musisz zbadać ten odczynnik jeszcze zanim zaczniesz siać warzywo – idealny w tym celu okazuje się specjalny miernik dostępny w każdym sklepie ogrodniczym bądź kwasomierz glebowy. Gdy wynik nie będzie zgadzał się z zapotrzebowaniem pietruszki, należy odkwasić lub zakwasić glebę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pasternaku?
Jak pielęgnować pietruszkę?
Przerywanie i odchwaszczanie pietruszki
Żeby pietruszka mogła swobodnie rosnąć, należy przeprowadzać tzw. przerywanie. Na ok. 3 h przed zabiegiem podlej ją, żeby nie urwać tylko naci. Uważaj jednak na zbyt obfite podlanie, aby nie usunąć przypadkiem całych kępek. Możesz przeprowadzać taki zabieg kilka razy w sezonie, aż uzyskasz pożądaną odległość w jednym rządku – to umożliwi późniejszy, bardzo wygodny zbiór plonów.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie – pietruszka jest bowiem na chwasty bardzo… wrażliwa. Usuwaj je ręcznie, uważając by nie urwać swoich warzyw – zwłaszcza, kiedy rośliny są jeszcze niewielkie. Możesz tym celu użyć motyczki, jednak wyłącznie, gdy jest to sporej wielkości hodowla. Sprawdź także ten artykuł o warzywach ciepłolubnych w uprawie.
Prawidłowa pielęgnacja gleby
Rzecz jasna, istotne jest jej spulchnianie. Musisz robić to co jakiś czas, gdyż pietruszka naprawdę nie przepada za zaskorupionym podłożem. Doskonale sprawdzi się kultywator.
Ostatnią i najważniejszą rzeczą jest… podlewanie. Pietruszka jest wrażliwa na niedobór wody, jednak nie lubi mieć jej też zbyt dużo. Gdy warzywo nie ma wody źle kiełkuje i słabo rośnie. Gdy z kolei ma jej za wiele, korzenie zaczynają się rozwidlać, plon znacznie się zmniejsza i pietruszkę zaczynają atakować rośliny. Dlatego ważne jest racjonalne nawadnianie i… umiar.
Litości dla chemii i języka polskiego!