Uprawa pomidorów w szklarni krok po kroku
Już od dawna bardzo popularna jest hodowla pomidorów szklarniowych. Mogą być one prowadzone w szklarniach albo też w tunelu foliowym, czyli w foliaku. Aby uprawa pomidorów w szklarni przebiegała prawidłowo, musimy zadbać o odpowiednie sadzenie pomidorów, pielęgnację pomidorków, ale także musimy wiedzieć, jaka ziemia będzie najbardziej odpowiadała tym warzywom.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uprawach szklarniowych.
Uprawa pomidorów w szklarni - jakim wymaganiom musimy sprostać?
Zastanawiając się, co sadzić w szklarni, na pewno jednym z pierwszych pomysłów będzie sadzenie pomidorów. Możemy tutaj wykorzystać pomidory koktajlowe i duże pomidory szklarniowe. Zanim jednak przejdziemy do zakupu sadzonek i sadzenia pomidorów w tunelu foliowym lub szklarni, warto dowiedzieć się, na co musimy zwrócić uwagę podczas uprawy.
Pierwszym istotnym zagadnieniem jest wilgotność powietrza i podłoża, ponieważ pomidory szklarniowe, także pomidory koktajlowe, mają duże zapotrzebowanie wodne. Nie można ich przesuszać, ale i podlewać zbyt mocno. Od IX do początku IV powinniśmy utrzymywać 60-65% wilgotności, a w pozostałych miesiącach zwiększyć ją o 5%. Dziennie pomidor koktajlowy i zwykły duży potrzebują około 3 l wody na 1 m2 w okresie VII-II. W kolejnych miesiącach musimy tę ilość zwiększyć o 1 l/m2.
Hodowla w foliaku to także utrzymanie odpowiedniego nasłonecznienia, które dostosować trzeba do warunków pogodowych i temperatury powietrza. Uprawa pomidorów szklarniowych, zarówno jeśli chodzi o sadzonki, jak i o uprawę dorosłych okazów, powinna być prowadzona w natężeniu 7-12 tysięcy luksów przez 10-12 godzin w ciągu dnia. W okresie zimowym wystarczy zaledwie 4-6 tysięcy luksów. Dodatkowo w trakcie hodowli w tunelach foliowych i szklarniach musimy zapewniać odpowiednie stężenie dwutlenku węgla, które wynosi około 900-1000 ppm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Kolejnym ważnym elementem dotyczącym uprawy i pielęgnacji pomidorów w szklarniach i w foliakach jest utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza i podłoża. Temperatura powietrza w dniu powinna wynosić 16-27oC, natomiast w nocy musimy ją zmniejszyć do 14-19oC. Temperatura, którą utrzymuje się od wysiewu nasion do ich wschodu to 22-26oC, natomiast później zmniejsza się ją do 18-20oC w dzień i o 3-4oC mniej w nocy. Po posadzeniu pomidorów na miejsce stałe utrzymuje się 25-26oC w dzień i 18-20oC w noc w słoneczne dni, a w pochmurne 18-20oC w dzień i 16-18oC w nocy.
Temperatura podłoża w okresie kiełkowania musi mieć 28-30oC, natomiast później może się ona wahać w przedziale 18-22oC. Ważne jest, by nie spadać poniżej tej temperatury, ze względu na ryzyko zahamowania wzrostu oraz też nie dopuścić do zbyt wysokiej temperatury podłoża, bo grozi to zrzucaniem zawiązków kwiatów, przez co plony będą dużo niższe.
Uprawa i pielęgnacja pomidorów w szklarni
Uprawa pomidorów w szklarni i pielęgnacja pomidorków nie będzie trudna, jeśli zastosujemy się do wyżej wymienionych cech odnoszących się do wymagań pomidorów. Istotne jest też to, czy decydujemy się na własną uprawę rozsady, czy też kupujemy gotowe sadzonki w sklepie, ponieważ wtedy istnieje ryzyko przyniesienia choroby pomidorów szklarniowych oraz ich szkodników. Takim przykładem jest np. przędziorek. Sprawdź także ten artykuł o chorobach pomidorów i ich zwalczaniu.
Po zdecydowaniu się, co sadzić w szklarni, musimy przygotować do tego odpowiednie warunki i dopiero wtedy możemy przystąpić do sadzenia pomidorów. Prowadzi się 3 rodzaje sadzenia pomidorów (wiosenny, jesienny, uprawa przedłużona). Uprawa przedłużona to nic innego, jak całoroczna uprawa pomidorów w szklarni, która trwa około 11 miesięcy. Pozostałe uprawy zależne są od klimatu w danej części Polski.
Bardzo ważnym zagadnieniem, decydującym o wielkości roślin i plonów jest pielęgnacja pomidorów w szklarni. Składa się na nią przede wszystkim regularne podlewanie i nawożenie. Ze względu na to, co sadzimy w szklarni i czy mamy zamontowany system nawadniania roślin, pielęgnację pomidorków można wykonać w różny sposób. Istotne jest jednak zachowanie odpowiedniej ilości składników mineralnych oraz wody w podłożu. Niedobory należy regulować poprzez podawanie nawozów wieloskładnikowych lub jednoskładnikowych, w zależności od tego, jakie składnika pokarmowego brakuje w glebie. Nie zapominajmy, aby oddać próbkę podłoża do analizy, dzięki czemu dowiemy się, jakie dawki konkretnych nawozów są potrzebne naszym pomidorom.
Choroby pomidorów szklarniowych
Na występowanie chorób pomidorów szklarniowych może składać się wiele czynników. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zbyt wysoka wilgotność powietrza. To właśnie z tego powodu pojawiają się choroby grzybowe i przędziorki, które są popularne w rodzinie psiankowatych, do której należy też miechunka pomidorowa. Miechunka pomidorowa, tak jak i pomidory dodawana może być do sałatek i przetworów.
Miechunki pomidorowe i pomidory mogą być porażone przez mączniaka prawdziwego pomidorów, który jest chorobą grzybową. Na liściach pojawiają się białe plamy na liściach, pędach i ogonkach liściowych, które później pokrywają coraz większe powierzchnie. Mącznik bardzo szybko rozprzestrzenia się po całej rośliny i zaraża przy tym sąsiadujące. Jest bardzo niebezpieczną chorobą pomidorów szklarniowych i może prowadzić do wyniszczenia całej hodowli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów?
Zdecydowanie najważniejszą i najszybciej postępującą chorobą, która może zniszczyć pomidory w ciągu kilku dni, jest zaraza ziemniaka. Pierwsze jej objawy w postaci szarych plam pojawiają się w VI. Dodatkowo występuje czarnienie i zamieranie pędów i nerwów liściowych. Ta choroba grzybowa atakuje również owoce. Jest niezwykle trudna w zwalczaniu, a jedyną opcją - tak jak w przypadku mącznika - jest użycie fungicydów, np. Bravo lub Timorex Gold.
Uprawa pomidorów w szklarni jest bardzo popularna, ponieważ przy utrzymaniu odpowiednich warunków wodno-powietrznych możemy uprawiać je w ciągu całego roku. Naturalna uprawa pomidorów koktajlowych i pomidorów szklarniowych da nam smaczne i zdrowe plony. Nie zapomnijmy jednak, że przy złych warunkach może wystąpić więdnięcie roślin, nierównomiernie dojrzewanie owoców, zahamowanie wzrostu, pękanie owoców oraz zrzucanie kwiatów i zawiązków. Dlatego musimy zadbać, by wszystkie wymagania pomidorów były spełnione, a pielęgnacja dobrze prowadzona. W ten sposób uzyskamy najlepsze efekty. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie warzyw ciepłolubnych.