Uprawa rabarbaru w ogrodzie

Jak uprawiać rabarbar?

Rabarbar zwany jest inaczej rabarbarem zwyczajnym bądź np. rzewieniem ogrodowym. Jest on rośliną wieloletnią, zimując bez żadnych przeszkód w podłożu (temperatury do -10 st. C). Kiedy część wystająca ponad ziemią zamiera zimą, to wiosną zaczyna wypuszczać już… kolejne liście! Rabarbar malinowy wykazuje sporą odporność na mróz, zatem bez problemu może przezimować w naszych polskich ogrodach. Nadziemne pędy rabarbaru najczęściej osiągają ok. półtora metra wysokości. Należy pamiętać, że spożywać można ogonki liściowe – są czerwonawe i najczęściej kwaskowate, zawierają też dużo witaminy C.

Sadzonki rabarbaru nie wymagają wiele, jeżeli chodzi o klimat czy podłoże. Jednak należy pamiętać o tym, że bardzo cenią sobie… wodę. Najlepsza ziemia dla rabarbaru jest żyzna, a także dość głęboko uprawiana. Musisz pamiętać o tym, gdy planujesz jego siew – system korzeniowy rabarbaru jest bowiem dość głęboki. Jeżeli chcesz mieć plony żyzne i wczesne, najlepiej będzie znaleźć dla rabarbaru słoneczne oraz ciepłe stanowisko, ponieważ w cieniu może on nieco później dojrzewać. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z rabarbaru.

Zanim rozpoczniesz wysiew, pamiętaj o uprzednim dobrym nawiezieniu gleby (kompostem bądź obornikiem). Przez 3 lata musisz dostarczać mu sporej ilości nawozów – potas (tydzień przed sadzeniem), a także azot (nawożenie do 6 razy w okresie wegetacji). Kiedy zacznie owocować, warto będzie nawozić rabarbar azotem, co 2 tygodnie.

Najbardziej popularne odmiany rabarbaru

Plantacja rabarbaru w Polsce jest dobrym pomysłem. Warto jednak wiedzieć, które sadzonki rabarbaru warto będzie zakupić. Najsmaczniejsze z nich to:

  • Rabarbar wiśniowy – to wczesna odmiana, która dość szybko rośnie.
  • Holsteiner Blut – nalewka z rabarbaru przyrządzona z niego będzie bardzo smaczna, ponieważ ta odmiana posiada dość słodki smak.
  • Rabarbar malinowy – dzięki wyraźnie wyczuwalnej nucie malin, znakomicie smakują przyrządzone z niego różne przetwory z rabarbaru.
  • Olbrzym amerykański – jest to odmiana całosezonowa.
  • The Sutton – późna odmiana rabarbaru.
  • Queen Viktoria – jedna z najwcześniejszych odmian. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z rabarbaru?

Jak sadzić rabarbar w ogrodzie?

W jaki sposób sadzić roślinę w Polsce?

Na początku należy przedzielić karpy dość ostrym szpadlem – każda jedna sadzonka musi mieć przynajmniej jeden pąk (silny). Siew sadzonek musi zostać wykonany od razu po podziale. Sadzonki rabarbaru należy rozmieścić w rozstawie 1 x 1 m (minimum), by dobrze się rozwijały. Gdy już je posadzisz, przysyp całość ziemią i uciśnij – pąki nie mogą znaleźć się głębiej, jak 3 cm pod ziemią. Oczywiście, należy pamiętać o częstym i obfitym podlewaniu rabarbaru, a także pokryciu go kompostem (bądź obornikiem). To ważne, aby zatrzymać wodę i ochronić ziemię przed ewentualnym przemarznięciem.

Uprawa rabarbaru w pierwszym roku wegetacji roślin wymaga największej pracy, ponieważ grozi jej wówczas zachwaszczenie. Oczywiście, bardzo ważne jest podlewanie (zwłaszcza od maja do sierpnia). Dzięki temu uzyskasz grube oraz jędrne ogonki liści rabarbaru. Ważne będzie też usuwanie pędów, ponieważ zostawienie ich na rabarbarze grozi opóźnieniem rozwijania się ich.

Świeży rabarbar w ogrodzie
Uprawa rabarbaru w Polsce krok po kroku – poradnik praktyczny

Należy pamiętać również o tym, że rabarbar preferuje stanowiska słoneczne, ponieważ to na nich rośnie najszybciej, najlepiej i najbardziej obficie. Roślina ta jest również wyczulona na brak wody, więc w okresie tworzenia się na niej pąków warto będzie zadbać o nawodnienie. Plony będą niższe, gdy wody będzie mało – zatem warto o tym pamiętać! Trzeba też pamiętać o odchwaszczaniu rabarbaru w sezonie i usuwaniu pędów kwiatostanowych – rozwijanie się ich może osłabić roślinę oraz uniemożliwić wytwarzanie kolejnych pąków. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na przetwory.

Jak pielęgnować i rozmnażać rabarbar?

Wiesz już, jak uprawiać rabarbar. Ale jak o niego… zadbać? Otóż, ważne by w pierwszym roku jego rozwoju liści zrywać jak najmniej – każdy jeden jest bowiem potrzebny do prawidłowego rozwijania się rabarbaru. Należy również systematycznie obrywać ogonki (z umiarem!). Rób to u podstawy oraz nie obcinaj ich! Nie zerwij wszystkich liści, bo nie będziesz miał jak stymulować… wzrostu kolejnych!

Kiedy planujesz wysiew kolejnych sadzonek, najlepiej będzie rozmnożyć rabarbar poprzez… podział karp korzeniowych. Sadzonka musi mieć kilka korzeni oraz jeden pąk. Przygotuj w tym celu dołki (ok. 30 cm) o podobnej głębokości, w rzędach minimum 100 cm (rabarbar lubi się rozrastać!). Ich dno powinno być wyłożone kompostem bądź obornikiem. Pamiętaj, by pąki wystawały ok. 2 cm nad ziemią. Najlepiej będzie sadzić rabarbar do gruntu między wrześniem a październikiem, chociaż marzec również jest akceptowalny.

Uprawa rabarbaru - o czym jeszcze warto pamiętać?

Jak widzisz, uprawa rabarbaru nie należy do najtrudniejszych! Warto jednak wiedzieć, kiedy dokładnie można go… zbierać! Otóż, zbiory powinieneś przeprowadzić najlepiej w kwietniu – uprawa zaś, dobrze prowadzona, z powodzeniem może trwać aż do lipca. Nie przedłużaj jej na siłę, bo w przyszłym roku zbiory będą na pewno… mniejsze. Chcesz przyspieszyć wiosenne zbiory? Zatem warto będzie pokryć rabarbar np. agrowłókniną.

Uważaj również na wrogów rabarbaru – mszyce i ślimaki! Usuwaj je manualnie, bo opryskiwanie roślin środkami chemicznymi w okresie ich zbierania… nie jest dobrym pomysłem! Zbieraj ogonki liściowe od maja do lipca, najwcześniej jednak w drugim roku po siewie. Muszą one osiągnąć przynajmniej dwadzieścia centymetrów! Nie zbieraj więcej, jak ok. 1/3 z każdej rośliny.Pamiętaj, że rabarbar to źródło witaminy C – zatem warto będzie mieć go w swoim ogródku, aby następnie przygotować z niego… przepyszne przetwory na zimę! A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu przepisy na kompoty?

ikona podziel się Przekaż dalej