Rokitnik pospolity - charakterystyka rośliny

Rokitnik pospolity czy też rokitnik zwyczajny to roślina, która należy do rodziny oliwnikowatych - Elaeagnaceae. Ten liściasty krzew pochodzi z Azji i Europy. Naturalnie występuje w Polsce, zwłaszcza na wybrzeżach Bałtyku. Jego łacińska nazwa to Hippophae rhamonides. Jest to gatunek dwupienny, co oznacza, że kwiaty męskie i kwiaty żeńskie są na dwóch różnych roślinach.

Warto wiedzieć, że roślina ta na terenie Polski jest pod ochroną. Występuje w formie małego drzewka lub krzewu. Dorasta do około 6-10 m wysokości. Jego korona jest nieregularna i dość gęsta. Ponadto rokitnik zwyczajny wytwarza mnóstwo odrostów korzeniowych - nie zawsze pożądanych w ogrodzie.

Pędy rokitnika pospolitego są pokryte cierniami. Jego sezonowe liście są wąskolancetowate, zielonobiałe i pozostają na roślinie aż do jesieni bez przebarwień. Przed liśćmi pojawiają się mało dekoracyjne kwiaty. Najważniejsze są jednak owoce rokitników, pojawiające się od VIII do X. Owoce są eliptycznymi niby-pestkowcami o pomarańczowej barwie. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rokitnika zwyczajnego.

Uprawa rokitnika pospolitego

Uprawa rokitnika nie jest trudna. Jest to gatunek pionierski, który nie ma dużych wymagań glebowych. Jest to natomiast roślina światłożądna i zdecydowanie lepiej rośnie na glebach lekkich, zasobnych w wapń i przepuszczalnych. W momencie, gdy te warunki zostaną zapewnione, owoce będą dorodniejsze.

Roślina może być uprawiana z sadzonek. Jednak gdy wybierzemy zacienione miejsce, wtedy pędy wraz z kwiatami męskimi, kwiatami żeńskimi i owocami zaczną zamierać. Uprawa rokitnika jest prosta też z tego względu, że jest on odporny na cięcie, mróz, suszę, upały, silne wiatry, zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby.

Bardzo popularnymi odmianami w ogrodzie są 'Leikora' i 'Dorana'. Owoce rokitnika w tych odmianach są bardzo wartościowe, a tak jak sam gatunek, są one odporne na cięcie. Ich sadzonki dostępne są do zakupu w sklepach ogrodniczych i internetowych, zajmujących się branżą ogrodniczą. A może zainteresuje cię także artykuł z przepisami na sok i nalewkę z rokitnika?

Rokitnik pospolity - zastosowanie

Rokitnik pospolity bardzo często stosowany jest w krajobrazie otwartym, zieleni miejskiej, na obszarach komunikacyjnych i w ogrodach. Doskonale nadaje się na formowane i nieformowane żywopłoty, do rekultywacji terenów i umacniania skarp, dzięki swym licznym odrostom korzeniowym.

Zdecydowanie lepiej sadzić go w większych grupach, ponieważ wygląda wtedy atrakcyjniej. Nic nie broni natomiast w posadzeniu go pojedynczo. Sadząc sadzonki, warto pamiętać, że jest to roślina dwupienna. Kwiaty żeńskie występują na żeńskich osobnikach, a kwiaty męskie na męskich. Dlatego sadzi się je naprzemiennie. Ponadto owoce rokitnika znajdują zastosowanie w kuchni. Z owoców rokitnika przygotowuje się bowiem przetwory. Sprawdź także ten artykuł o stosowaniu soku z rokitnika.

Uprawa rokitnika pospolitego w ogrodzie w Polsce jest bardzo prosta, bo warunki klimatyczne sprzyjają rozwojowi rośliny. Dzięki swoim jadalnym owocom o kwaskowym smaku jest coraz bardziej popularnym krzewem, a niektórzy wykorzystują owoce rokitnika do różnego rodzaju przetworów zimowych.

ikona podziel się Przekaż dalej