Uprawa sałaty lodowej - jakie wymagania ma roślina

Sadzenie sałaty nie jest trudne. Nie ma ona dużych wymagań, a nasiona sałaty lodowej są dostępne w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy jednak, nasiona sałaty lodowej i sama rozsada sałaty były w pełni zdrowe i pozbawione chorób. Dzięki temu zyskamy warzywo, z którego przyrządzimy sałatki według różnych przepisów. To jak przyrządzić sałatki jest bardzo proste i tak naprawdę nie są do tego potrzebne przepisy, a wystarczy trochę twórczości.

Bez względu na to czy sadzenie odbywa się w tunelach, w szklarniach, pod foliami, czy też w gruncie lub w doniczce, warto zapewnić przy wysiewie rozsady sałaty lub nasion sałaty lodowej odpowiednie warunki. Zadbać musimy przede wszystkim o odpowiedni rodzaj gleby. Wysiew powinien odbywać się na glebach żyznych, szybko nagrzewających się i gliniasto-piaszczystych. Podobne wymagania ma sałata rzymska i sałata masłowa.

Dodatkowo przy sadzeniu powinniśmy zachować optymalną temperaturę, która wynosi 12-14oC. Kapusta lodowa zniesie temperatury do -5oC, natomiast przy długo trwającym zimnie może się deformować. Ważne jest też, by sadzenie i uprawa nie odbywały się powyżej 20oC, ponieważ główki będą luźniejsze i wydłużone. Prowadząc uprawę w Polsce w szklarni, pod folią, w tunelu, w doniczkach i na gruncie, musimy zapewnić też stanowisko słoneczne.

Uprawa sałaty lodowej w ogrodzie, czyli jak uprawiać sałatę lodową, nasiona, rozsady oraz pielęgnacja
Uprawa sałaty lodowej w ogrodzie - wysiew, pielęgnacja, porady

Jak przebiega uprawa sałaty lodowej


W Polsce sadzenie sałat jest bardzo popularne. Zacznijmy więc od tego, że wysiew nasion odmian wczesnych można wykonać już w lutym. Nasiona sałaty lodowej wysiewa się do skrzynek na głębokość 0,5 cm i przykrywa warstwą ziemi takiej samej grubości. Po schodach następuje czas na pikowanie sałaty. Pikujemy sałatę do doniczek lub do inspektu.

Z kolei sałata na zbiór letni i jesienny powinna być wysiewana na przełomie III/IV. Rozsada sałaty będzie gotowa za około 30-35 dni. Tę rozsadę musimy zasilać nawozami i podlewać, aby cały rozwój przebiegał prawidłowo. Zabieg ten przeprowadza się w szklarni, na rozsadniku lub w inspekcie.

Domowe alkohole- sprawdź promocje!

Chcąc wykonać wysiew nasion sałaty lodowej wprost do gruntu, musimy liczyć się z tym, że nie mamy gwarancji jednolitego plonu, a sałata może zaczynać wschodzić nierówno. Dodatkowo te warzywa liściaste mogą być osłabione, a co za tym idzie bardziej podatne na choroby. Przy tej metodzie zużywa się więcej nasion, ponieważ aż 1,5 kg/ha.

Nie zapominajmy, że uprawa salaty lodowej to nie tylko wysiew, ale również pielęgnacja. Na pielęgnację składa się przede wszystkim odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie i spulchnianie gleby między roślinami. Kapusta lodowa powinna być podlewana regularnie, ale umiarkowanie. Jeśli chodzi o nawożenie, możemy je wykonywać po wykonaniu analizy gleby, dzięki czemu dowiemy się, jakich składników pokarmowych może brakować sałacie.

Kapusta lodowa - co warto o niej wiedzieć

Jeśli zastanawiamy się, jaką przyrządzić sałatkę w okresie letnio-wiosennym, wiele osób decyduje się na sałatki, w których wykorzystana jest sałata lodowa, sałata rzymska lub sałata masłowa. Przepisy na to, jak przyrządzić te pełne witamin dodatki są różnorodne. Dlatego też warto dowiedzieć się, jakie witaminy możemy znaleźć w tym warzywie.

Sałata lodowa, która jest niskokaloryczna, jest polecana w różnych dietach. Ma ona w sobie mało węglowodanów i tłuszczów, natomiast bardzo dużo błonnika odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Poza tym znajdują się w niej także: potas, żelazo, kwas foliowy, magnez, beta-karoten, witamina A, witamina D oraz witamina E.

Uprawa sałaty lodowej nie jest skomplikowana, a ma bardzo dużo zalet. Warto jednak pamiętać o tym, że ważne jest pikowanie sałaty, dobór odpowiedniego stanowiska oraz prawidłowa pielęgnacja. Po zapewnieniu jej wszystkich wymagań będziemy cieszyć się jej orzeźwiającym smakiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny