Nasiona szczypiorku – odmiany

Istnieją przeróżne odmiany szczypiorku. Różnią się między sobą charakterystyką liści i delikatnymi walorami smakowymi. Dodatkowo niektóre z nich świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale również jako szczypiorek ogrodowy, ponieważ doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Ponadto wymienić możemy szczypiorek wieloletni, jak i również rośliny jednoroczne. Tak szeroki wybór pozwala nam na zdecydowanie się na najlepsze nasiona szczypiorku.

Wśród polecanych odmian szczypiorku możemy wymienić:

  • Szczypiorek wieloletni – cebula siedmiolatka zasadzona w gruncie lub w doniczce pozwala na wzrost szczypiorku tej odmiany. Szczypiorek wieloletni może rosnąć nawet przez 10 lat. Oczywiście z czasem staje się coraz drobniejszy oraz rzadszy. Jednak na początku szczypiorek wieloletni wyróżnia się nieocenionymi walorami smakowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?
  • Szczypiorem Medium Leaf – uprawa szczypiorku możliwa jest przez wiele sezonów. Zbioru dokonuje się od maja do listopada. Informacje jak zasiać szczypiorek Medium Leaf, znajdują się na opakowaniu nasion.
  • Szczypiorek Jowisz – popularna odmiana, która doskonale radzi sobie z różnymi chorobami, a szczególnie z rdzą pora. Nasiona szczypiorku tej odmiany wydają soczyste i intensywnie zielone liście. Hodowla jest możliwa zarówno w domu, jak i również w gruncie.
  • Szczypiorek Prager – jest to szczypiorek ogrodowy, który można zasiać już wczesną wiosną. Uprawa szczypiorku daje nam drobne, ale za to niezwykle intensywne w smaku oraz aromatyczne liście.

Szczypiorek ogrodowy w czasie kwitnienia, a także uprawa szczypiorku krok po kroku i porady, jak sadzić szczypiorek
Uprawa szczypiorku krok po kroku – sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie

Jak zasiać szczypiorek?

Informacje na temat tego, kiedy i jak zasiać szczypiorek, bez problemu znajdziemy na etykietach zakupionych nasion. Termin wysiewu będzie uzależniony w dużej mierze od konkretnej odmiany. Ponieważ do wyboru mamy szczypiorek ogrodowy wczesny, którego hodowla może zacząć się już pod koniec marca, jak i późniejsze odmiany. Uprawa szczypiorku w domu może być prowadzona przez cały rok. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kalarepy w ogrodzie?

Szczypiorek w doniczce w towarzystwie innych ziół oraz przypraw zyskuje coraz większą popularność. Do obsadzenia takiej domowej uprawy, świetnie sprawdzi się cebula siedmiolatka. Jak sadzić szczypiorek w pojemnikach? Przede wszystkim cebula siedmiolatka lub cebula innej odmiany powinna być umieszczona w żyznym i odpowiednio nawodnionym podłożu. Świetnie sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa. Nie możemy zapomnieć o przepuszczalności gleby. Dlatego dół podłoża warto wysypać mieszanką drobnego żwiru z piaskiem, natomiast na dnie doniczki powinny znaleźć się otwory zapewniające odprowadzenie nadmiaru wody.

Jeżeli zdecydujemy się na nasiona szczypiorku, to hodowla przyniesie nam rezultaty dopiero po ok. 1,5-2 miesiącach oczekiwania. Ponieważ dopiero po ok. 14 dniach możemy spodziewać się wzrostu młodych siewek. Szczypiorek w doniczce powinien być regularnie podlewany. Ponadto w przypadku wieloletnich odmian, takich jak cebula siedmiolatka, warto nawozić sadzonkę lub przesadzać ją co jakiś czas do świeżego i dobrze użyźnionego podłoża. Po pewnym czasie szczypiorek w doniczce wyzbywa glebę ze wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.

Szczypiorek ogrodowy

Porady na temat jak zasiać szczypiorek lub jak sadzić szczypiorek do gruntu pozwolą na uzyskanie zadowalających plonów. Przede wszystkim wysiew bezpośrednio do gruntu możemy zaplanować na przełomie kwietnia i maja. Chyba że mamy do czynienia z wczesnymi odmianami, wtedy możemy pokusić się na wysiew nawet w marcu. Natomiast rozsada powinna być zaplanowana najwcześniej na początek czerwca. O tym, jak sadzić szczypiorek, najlepiej wiedzą doświadczeni ogrodnicy. Jednak jest to roślina mało wymagająca w związku z tym początkujący hodowcy, także powinni sobie z nią poradzić.

Jak sadzić szczypiorek do gruntu? Przede wszystkim roślina będzie cieszyła się największym wzrostem na stanowiskach słonecznych. Warto zapewnić jej żyzne podłoże ze sporym dodatkiem próchnicy. Istotne jest to, by gleba była przepuszczalna, a także o lekko zasadowym odczynie. Jeżeli przed sezonem spulchnimy ziemię, a także zadbamy o nawożenie jej przy pomocy obornika, to na pewno hodowla szczypiorku przyniesie zadowalające rezultaty. Roślina źle znosi suszę, dlatego nie powinniśmy zapominać o jej regularnym nawadnianiu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie cebuli dymki w ogródku.

Mając wszystkie informacje jak sadzić szczypiorek, możemy liczyć na obfite i smaczne plony. Ponieważ roślina nie będzie wydawać zbyt twardych lub chorych liści. Sam szczypiorek jest bogaty w wapń, witaminę C, czy też beta –karoten. Dlatego warto zadbać, by szczypiorek regularnie królował na naszym stole. Można dodawać go do sałatek, surówek, kanapek, sosów, zup, a nawet potraw mięsnych. Natomiast po zakwitnięciu, może stanowić ciekawą dekorację do wazonu.

ikona podziel się Przekaż dalej