Uprawa tulipanów w doniczce krok po kroku - praktyczny poradnik
Tulipany są zwiastunami wiosny. Niektóre gatunki kwitną już w marcu, zdobiąc ogrodowe rabaty barwnymi kwiatami. Wiosenna radosna atmosfera może zapanować również w domu, bowiem rynek ogrodniczy oferuje gotowe tulipany w doniczce. Wiele osób podejmuje się samodzielnej hodowli kwiatów. Uprawa tulipanów w pojemnikach nie jest trudna, wystarczy pamiętać, że rośliny doniczkowe mają takie same wymagania i przechodzą takie same cykle życiowe, jak te, uprawiane w ogrodzie. Przeczytaj, jak wygląda sadzenie tulipanów w doniczkach oraz na czym polega ich pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tulipanach.
Sadzenie tulipanów w doniczkach – terminy sadzenia cebulek
Uprawa tulipanów w domu umożliwia uzyskanie kwitnących roślin wczesną wiosną, przed kwitnieniem tulipanów w ogrodzie. Jest to możliwe, dzięki zabiegowi pędzenia cebul tulipanów. Do pędzenia należy przystąpić odpowiednio wcześnie. Posiadacze ogrodów wykorzystają cebulki tulipanów, które, po wykopaniu, były przechowywane w odpowiedniej temperaturze. W sprzedaży są również cebule tulipanów, które możemy niedrogo zakupić i wykorzystać do przyspieszonej uprawy.
Byliny doniczkowe nie powinny być wysokie. Odmiany tulipanów, dorastające do 50 cm – 60 cm wysokości, nie spełnią swojego zadania. Do uprawy w pojemnikach nadają się tulipany botaniczne, osiągające 15-30 cm wysokości. W naturalnych warunkach porastają stepowe obszary Kazachstanu. Są roślinami niezwykle odpornymi na zmieniające się i trudne warunki pogodowe. W uprawie doniczkowej, w domu i na balkonie, sprawdzą się, np:
- tulipany stepowe turkiestańskie, o białych dużych kwiatach, z oryginalnymi czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie kielicha,
- różnobarwne tulipany stepowe Kaufmana, osiągające wysokość do 20 cm wysokości,
- efektowne tulipany Greiga – osiągające 25 cm wysokości,
- niziutkie, 15-cm tulipany Tarda, o gwiazdkowatych żółtych kwiatach. Roślina może wywołać alergie skórne, więc należy się z nią ostrożnie obchodzić.
Do pędzenia wybieramy największe cebule, które są zdrowe i nieuszkodzone. Terminy sadzenia są takie same, jak w przypadku tulipanów ogrodowych. Po letnim spoczynku, sadzimy je do pojemników, na przełomie września i października. Kwitnące tulipany udekorują nasze wnętrza nawet w grudniu. Jeśli zasadzimy rośliny później, będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami na początku marca.
Tulipany w doniczce – sadzenie tulipanów w doniczce krok po kroku
Tulipany mogą być sadzone w tradycyjnych większych doniczkach lub w pojemnikach glinianych, różnego rodzaju misach i koszach. Cebulki sadzimy w grupach, nawet do 10 cebulek. Dno pojemnika wykładamy materiałem drenażowym, np. drobnymi kamykami, aby zapobiec zastoinom wodnym. Doniczki wypełniamy lekko kwaśnym przepuszczalnym podłożem, na które składa się ziemia do kwiatów, wymieszana z piaskiem.
Sadzenie cebul w donicach odbywa się znacznie płycej, niż na rabatach ogrodowych. W doniczce sadzimy kilka cebulek tego samego gatunku, w odległości około 5 cm. Zagłębiamy je w ziemi, do 1/3 wysokości cebuli i podlewamy. Umiarkowanie wilgotne podłoże pozwoli roślinom szybko się ukorzenić. Doniczki ustawiamy w zaciemnionym i chłodnym miejscu, o temperaturze około 0 - 5 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że tulipanom potrzebne jest zimowe wychłodzenie, by mogły zakwitnąć.
Po 3 miesiącach przenosimy doniczki do zaciemnionego, ale cieplejszego miejsca, o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Możemy ustawić doniczki z tulipanami w mieszkaniu, gdy pędy będą miały około 8 cm wysokości. Rozwijające się tulipany należy systematycznie podlewać, jednocześnie dbając o ich nieprzelanie, które doprowadzi do gnicia cebul. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o pięknych kwiatach wiosennych do ogrodu.
Tulipany w domu i na balkonie - pielęgnacja tulipanów
Tulipany w doniczce dobrze rosną na stanowisku słonecznym, ale dość chłodnym, co zapewni im dłuższe kwitnienie, dlatego należy wystrzegać się ustawiania pojemników blisko źródeł ciepła. Efektowne byliny preferują jasne miejsca, w których kwiaty staną się okazałe i najpiękniej się wybarwią. W ciemniejszych zakątkach mieszkania tulipany zaczną marnieć. Możemy ustawić doniczki na balkonie, zapewniając roślinom osłonę przed wiatrem lub zacinającymi opadami.
Ziemia w pojemniku powinna pozostawać stale umiarkowanie wilgotna. Warstwa drenażowa i otwory odpływowe na dnie doniczki zapewnią odprowadzenie nadmiernej ilości wody. Musimy wylewać wodę zbierającą się w podstawce, by uchronić cebule przed gniciem i chorobami grzybowymi.
Cebule tulipanów doniczkowych są osłabione i nie nadają się do ponownego pędzenia. Możemy się ich pozbyć lub zasadzić jesienią w ogrodzie. Jak to zrobić? Po przekwitnięciu obcinamy kwiaty, razem z torebką nasienną. Liście tulipanów stopniowo zaczną żółknąć i zamierać. Gdy zaschną, wyciągamy z ziemi cebule i pozostawiamy je w przewiewnym i suchym miejscu do obeschnięcia. Następną czynnością jest oczyszczenie cebulek z ziemi, resztek pędów i korzeni. Tulipany przechodzą latem okres spoczynku. Na ten czas umieszczamy cebulki w skrzynkach z piaskiem. Jesienią, na przełomie września i października, możemy zasadzić je we własnym ogrodzie lub obdarować nimi miłego działkowca.
W połowie października zasadziłam tulipany w skrzynkach balkonowych z nadzieją że wyrosną na wiosnę, a one już teraz zaczęły wyrastać. Nie bardzo wiem jak się nimi teraz zaopiekować żeby nie zmarzły jak przyjdą mrozy. Co powinnam z nimi zrobić?