Ziemniaki jadalne - co warto wiedzieć?

Do czego służą ziemniaki jadalne?


Do Europy ziemniaki jadalne przybyły z Ameryki Południowej w XVI wieku. Stanowią one nieodzowny składnik kuchni polskiej i obecnie uprawia się u nas aż 130 odmian tej rośliny. W naszej kuchni szczególnie popularny jest ziemniak irga średniej twardości, który nie rozsypuje się w czasie gotowania, a na końcu jest kruchy.

Częścią jadalną ziemniaka są bogate w skrobię bulwy wyrastające na końcach kłączy. Części naziemne ziemniaka zawierają trujące związki glikozydowe solaninę, która chroni roślinę, a szczególnie owoce przed szkodnikami i grzybami. Jadalne bulwy mają jej znacznie mniej, mimo to ziemniaki należy jeść tylko ugotowane lub upieczone, gdyż solanina rozkłada się pod wpływem temperatury. Nie powinno się jednak jeść nawet ugotowanych ziemniaków, które zazieleniły się pod wpływem światła słonecznego, gdyż oznacza to, że posiadają wyższe stężenie toksycznego związku.

Odmiany ziemniaka

Odmian ziemniaka jest ogromna ilość i czasem zastanawiamy się, jakie ziemniaki jadalne wybrać do poszczególnych potraw. W zależności od ich mączystości i twardości ziemniaki dzielimy na trzy grupy:

  • ziemniaki sałatkowe, twarde, które najlepiej nadają się do sałatek, do grillowania czy do gotowania w mundurkach.
  • ziemniaki ogólnoużytkowe, uniwersalne, są idealne do gotowania i duszenia,
  • ziemniaki mączyste, które się łatwo rozpadają i najlepiej nadają się na pure, farsze, kluski czy babki ziemniaczane. Sprawdź także ten artykuł o odmianach ziemniaków jadalnych w Polsce.

Ziemniaki sałatkowe są dość twarde i po ugotowaniu można je łatwo kroić w plasterki czy kostki. Dlatego też świetnie nadają się do sałatek i na grilla. Należy do nich popularna odmiana Lord.

Ziemniaki uniwersalne są bardziej miękkie i można je rozgnieść widelcem. Do tego rodzaju należy popularny ziemniak Irga idealny do gotowania i duszenia. Ziemniak Irga to uniwersalny, ogólnoużytkowy rodzaj ziemniaka, który idealnie nadaje się jako kartofle do zupy, placki ziemniaczane czy też frytki.

Najwięcej skrobi posiadają ziemniaki mączyste. Po ugotowaniu rozsypują się, dlatego też najlepiej nadają się do wyrobów i wypieków jak kluski, knedle, pyzy czy pure.

Czy możliwa jest uprawa ziemniaków na działce?

Wbrew pozorom uprawa kartofli nie jest trudna i można wyhodować ziemniaki na swój stół także w ogródku przydomowym czy na działce. Niestety uprawa ziemniaków na działce wymaga wiele czasu i pracy, szczególnie w odniesieniu do ochrony przed szkodnikami i chorobami ziemniaka. Mimo tych trudności uprawę kartofli można polecić nawet początkującym działkowcom.

Ziemniaki jadalne mają małe wymagania co do gleby. Ale pod uprawę kartofli należy wybrać stanowisko słoneczne, zaś ziemia powinna być oczyszczona z chwastów, zaorana i zbronowana. Sadzenie ziemniaków wczesnych wymaga ciepła. Jeśli istnieje jeszcze ryzyko przymrozków ziemię należy okryć włókniną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie batatów w ogrodzie?

Uprawa ziemniaka krok po kroku

Technologia uprawy ziemniaka

Ziemniaki jadalne mają płytki system korzeniowy, który sięga około 50 cm w głąb gleby. Dlatego też najlepszym sposobem uprawy kartofli jest sadzenie ich w redlinach i okopywanie. Ziemniaki powinny być uprawiane na terenie płaskim.

Ziemniaki jadalne nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, lecz musi być ona przewiewna i spulchniona. W przypadku uprawy ziemniaka bardzo ważny jest płodozmian. Nie należy sadzić ziemniaka bezpośrednio po roślinach psiankowatych lub okopowych. Natomiast można sadzić ziemniaka na miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny strączkowe, zboża lub nawozy zielone.

Przygotowanie podłoża pod uprawę ziemniaka

Prawidłowa technologia produkcji ziemniaka wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, o które należy zadbać już jesienią.

Najpierw należy zrobić podorywkę i bronowanie, następnie wykonuje się nawożenie obornikiem i ponowną orkę. Przed nastaniem zimy stosujemy nawozy fosforowe i potasowe, a następnie ponawiamy orkę.

Zgodnie z zasadami technologii produkcji ziemniaka, wiosną należy ponownie bronować pole. Następnie wysypujemy nawozy azotowe. Sprawdź także ten artykuł o wartościach odżywczych ziemniaków.

Sadzenie ziemniaka - najlepszy termin sadzenia

W zależności od pory sadzenia ziemniaki dzielimy na wczesne i późne. Sadzenie ziemniaków wczesnych zaczynamy już na przełomie marca i kwietnia. Termin sadzenia ziemniaków wczesnych zależy od temperatury gleby, która w naszym klimacie powinna przekraczać 8 stopni C. Ziemniak to gatunek cipłolubny, zaś młode siewki są wrażliwe na przymrozki. Późniejsze odmiany sadzi się w drugiej połowie kwietnia.

Do sadzenia należy przygotować bulwy zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Aby przyspieszyć wzrost roślin możemy je wcześniej podkiełkować. Sadzonki sadzimy w odstępach 20-40 cm, zaś pomiędzy rzędami powinna być odległość 60-90cm.

Uprawa ziemniaka czy też uprawa kartofli i sadzenie ziemniaków wczesnych, czyli ziemniaki jadalne w ogrodzie i porady, jaki nawóz pod ziemniaki jadalne
Uprawa ziemniaka krok po kroku - sadzenie, zbiór, nawożenie, porady

Nawożenie ziemniaka - jaki nawóz pod ziemniaki jadalne będzie najlepszy

Odpowiedź na pytanie jaki nawóz pod ziemniaki jadalne wybrać, zależy od żyzności gleby. Na glebach żyznych sadzimy ziemniaka w drugim roku po oborniku. Zaś na glebach ubogich, piaszczystych, w pierwszym roku po oborniku. Obornik rozkładamy poprzedniej jesieni. Dzieje się tak dlatego, że rozkładające się składniki obornika mogą spowodować gnicie bulw.

Oprócz obornika nawożenie ziemniaków wymaga również nawozów sztucznych azotowych. Na mniejszych obszarach, na przykład na działce lub w ogrodzie, wystarczą nawozy humusowe.

Pielęgnacja ziemniaka

W uprawie ziemniaka bardzo ważne jest podlewanie, gdyż ziemniaki jadalne mają duże zapotrzebowanie na wodę. Podlewanie jest szczególnie ważne w czasie suszy. Nadmiar wody również nie jest wskazany, gdyż może spowodować gnicie bulw.

Uprawa ziemniaka wymaga takich zabiegów pielęgnacyjnych jak wyrywanie chwastów, okopywanie i ochrona przed szkodnikami.

Choroby ziemniaka

Najczęściej występujący choroby ziemniaka to czarna nóżka, alternarioza, sucha zgnilizna bulw, bakterioza pierścieniowa i parchy. Aby zniwelować te choroby należy wybierać odmiany odporne na te choroby. Stosuje się również chemiczne fungicydy. Jeśli uprawiamy ziemniaki w ogródku możemy stosować ekologiczne sposoby zwalczania chorób i szkodników w postaci gnojówki z pokrzywy, mniszka lub skrzypu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zarazie ziemniaczanej?

Najgroźniejszym wrogiem ziemniaka jest stonka ziemniaczana. Zwalczanie jej polega na stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin. W ogródku przydomowym możemy zbierać stonkę ręcznie. Ekologicznym sposobem jest posadzenie obok grządki z ziemniakami, czosnku i cebuli. Co ciekawe dobrym sposobem na pozbycie się stonki są bażanty, dla których owad ten jest przysmakiem.

Termin zbioru ziemniaków

Wczesne odmiany ziemniaków możemy zbierać już w czerwcu, zaś późne odmiany we wrześniu. Bulwy wykopujemy przy pomocy motyki, która nie kaleczy bulw. Ważne jest, aby zbiór ziemniaków wykonywać w słoneczny dzień, gdyż bulwy muszą dobrze wyschnąć, aby nadawały się do przechowywania. Po wykopaniu, bulwy zostawiamy na ziemi kilka godzin, aby obeschły, a następnie przechowujemy w wiklinowych koszach zapewniających dobrą wentylację.

Technologia uprawy ziemniaków nie jest trudna, choć pracochłonna. Uprawa kartofli na własny stół uda się nawet w ogródku przydomowym lub na działce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny