Utricularia graminifolia - co powinniśmy wiedzieć na temat tej rośliny?

Utricularia graminifolia jest to wyjątkowa roślina akwariowa, która naturalnie występuje w bardzo charakterystycznych warunkach. Spotykana jest ona przede wszystkim na terenie Azji w jej południowo-wschodnich częściach. Z reguły są to obszary, które położone są na terenie południowych Chin, Wietnamu, Laosu oraz Indii.

Jej zasięg występowania nie jest szeroki i trzeba wiedzieć, że upodobała ona sobie jedynie nieliczne siedliska. Do nich należą między innymi dość płytkie cieki wodne, gdzie rośnie całkowicie zanurzona w wodzie, a także też zalesione tereny tropikalne, gdzie może rosnąć całkowicie w wodzie, ale też tylko lekko zanurzona w niej.

Roślina akwariowa, jaką jest Utricularia graminifolia,należy do grupy pływaczy. W tej grupie bardzo dużo gatunków jest roślinami mięsożernymi i tak to również jest w tym przypadku. Musimy też wiedzieć, że Utricularia graminifolia to roślina, która w swoich naturalnych warunkach rośnie jako roślina wodno-lądowa. Pamiętajmy, że kupując roślinę, lepiej jest wykonać zakup u hodowcy, ponieważ takie rośliny są bardziej odporne i mocniejsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lobelii cardinalis do akwarium?

Czym charakteryzuje się Utricularia graminifolia?

Utricularia graminifolia jest rośliną okrywową, dzięki której uzyskamy niesamowity efekt, podobny do tego, jakby w akwarium rosła trawa. Ta roślina może dorastać od 2 do około 8 cm wysokości, lecz wszystko zależy tutaj od tego, jaka jest powierzchnia w akwariach, które posiadamy.

Roślina ma bardzo zwarty pokrój i intensywnie zielony kolor, co w bardzo dużym stopniu upodabnia ją do trawy. Dodatkowo bardzo duże podobieństwo możemy zauważyć w cienkich pojedynczych listkach. Jej wzrost nie jest bardzo szybki, a raczej ma umiarkowane tempo wzrostu.

Interesującym zjawiskiem jest to, że na powierzchni tej rośliny, a właściwie na końcach jej pojedynczych liści tworzą się bardzo małe 2 milimetrowe pęcherzyki, które łapią niewielkie skorupiaki. W dalszej kolejności następuje trawienie enzymami, a substancje odżywcze, które powstały w wyniku trawienia są pobierane przez roślinę. Sprawdź także ten artykuł o lobelii szkarłatnej w ogrodzie.

Jakie wymagania oraz jak wygląda uprawa rośliny?

W trakcie uprawy należy sprostać odpowiednim wymaganiom rośliny, które skupiają się przede wszystkim na tym, aby temperatura wody wynosiła 20-28oC, a stanowisko było umiarkowanie nasłonecznione, tak samo, jak wymagania dotyczące zasobności wody w CO2. Pamiętajmy, że Utricularia graminifolia nie znosi przesadzania i jest wrażliwa na zmiany środowiska. Nie możemy jej również sadzić w pobliżu roślin silnie rosnących oraz w akwarium z rybami intensywnie kopiącymi.

Bardzo ważne jest to, aby rośliny sadzić od siebie w odległości 5 cm, lecz jeśli jesteśmy bardziej doświadczeni, odległość ta może wynosić 1 cm. Po zagęszczeniu się trawnika rozpoczynamy nawożenie go płynnymi preparatami. Musimy wiedzieć, że dodawanie CO2 w postaci nawozu stymuluje wzrost rośliny. Ważne jest też, by części filtrów nie były zbyt blisko roślin, ponieważ roślina może wtedy źle się rozwijać.

Utricularia graminifolia, tak jak i inne rośliny akwariowe, jest doskonałą rośliną, w której mogą chować się ryby. Dodatkowo należy ona do naturalnej części filtrów, które poprawiają jakość wody i wyrównują ilość dwutlenku węgla. Nie możemy pominąć jednej funkcji, która z pewnością jest najważniejsza dla większości posiadaczy akwariów, a mianowicie funkcji estetycznej. Jak powszechnie wiadomo, akwaria, w których zagospodarowane są rośliny akwariowe, prezentują się atrakcyjniej niż te, w których nie ma roślinności. Przy wyborze roślin akwariowych najważniejsze jest to, by były one dobrane odpowiednio do ryb, które chcemy mieć w akwarium. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji bakopy?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny