Trutka - skuteczne narzędzie eksterminacji gryzoni

Hale produkcyjne, różnego rodzaju magazyny, a także - co gorsza - domy i mieszkania, to najczęściej "wybierane" przez myszy lokalizacje. Ciepło, sprzyjające warunki bytowania, a także duża ilość dostępnego pożywienia, to czynniki istotnie wpływające na rozrost mysiej populacji. Zadaniem trutek jest jej szybkie wyeliminowanie i to w taki sposób, aby zniszczone zostały całe skupiska gryzoni. Nie jest to łatwe, gdyż myszy domowe wykazują dużą mobilność i zdolność do szybkiego rozmnażania. Często zdarza się, że konieczne jest zastosowanie wielopłaszczyznowych rozwiązań trująco - odstraszających.

Saszetki, płyny i inne granulaty

Trutki na myszy (sprawdź na: www.oneshot.pl/trucizna-na-myszy), szczury i inne gryzonie można podzielić w oparciu o ich postać i sposób zastosowania. Najczęściej spotykane w tym kontekście produkty, to: 1. Trutka w saszetkach - jest to najskuteczniejszy preparat na myszy, jaki obecnie można znaleźć w sprzedaży. Można go łatwo dodać do pożywienia i - co ważne - przyciąga on gryzonie atrakcyjnym dla nich zapachem. Produkt dostępny w saszetce ma najczęściej postać charakterystycznej pasty, którą powinno się stosować przede wszystkim w magazynach żywności. 2. Płynne preparaty na myszy - to związki chemiczne, które stosuje się najczęściej w porze letniej, a zwłaszcza w trakcie upalnych dni. Trutkę tą dodaje się do wody, którą następnie piją gryzonie. W związku z wysoką temperaturą, zwierzęta odczuwają większe pragnienie, co oczywiście przedkłada się na wyższe stężenie trucizny w organizmie. Wybierając tą metodę eliminacji myszy należy pamiętać, że do poideł - z oczywistych względów - nie powinny mieć dostępu inne zwierzęta. 3. Preparaty w granulacie - to bardzo popularna forma trutki na myszy. Zaletą granulatu jest możliwość jego łatwego rozsypania na gruncie, a także dodania do pokarmu. Preparaty tego typu również charakteryzują się dość przyjemnym dla gryzonia smakiem i zapachem, dzięki czemu są one chętnie spożywane przez zwierzęta.

Właściwości mumifikujące i wysuszające

Skuteczność trutki na gryzonie zależy od kilku istotnych kwestii. Po pierwsze - śmierć zwierzęcia nie może nastąpić od razu, gdyż wzbudziłoby to niepokój stada i w konsekwencji nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Dlatego większość trucizn działa w czasie od 48 godzin do nawet... 7 dni. Dzięki temu można mieć pewność, że ich zastosowanie będzie maksymalnie skuteczne.

Niektóre trutki działają na organizm myszy w sposób wysuszający, a nawet... mumifikujący. Owszem, taka forma pozbawiania życia nie należy do zbyt humanitarnych, ale - biorąc pod uwagę specyfikę walki z gryzoniami - jest jak najbardziej "praktyczna". Dzięki zastosowaniu w trutkach odpowiednich środków chemicznych, szczątki martwej myszy nie ulegają rozłożeniu. Wręcz przeciwnie - są one mumifikowane, dzięki czemu nie generują charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Co ważne, usunięcie martwego zwierzęcia jest w tym przypadku dużo prostsze.

Jak zabezpieczyć się przed gryzoniami?

Różne preparaty na myszy to ostatni i najskuteczniejszy sposób walki z tymi zwierzętami. Chcąc im zapobiec, należy zastosować kilka praktycznych rozwiązań, które pozwolą się zabezpieczyć przed pojawianiem się ich w domach, mieszkaniach itd.. Trzeba jednak podkreślić, że myszy i szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, które potrafią wdrapać się nawet po murach i wielu innych, gładkich powierzchniach. Dlatego najskuteczniejszym sposobem walki z nimi jest zabezpieczenie wszelkich otworów ściennych i elewacyjnych. To samo dotyczy spiżarni i magazynów, które nie tylko powinny być odpowiednio zabezpieczone, ale też utrzymane w czystości. Przechowywane w nich jedzenie warto pakować w szczelnych pojemnikach, które w 100 procentach zabezpieczą je przed działaniem tych małych, choć szkodliwych zwierząt.

Kwestie bezpieczeństwa - co warto wiedzieć?

Jakakolwiek trutka na myszy może być szkodliwa również dla dużych zwierząt a nawet ludzi. Zawarte w niej substancje toksyczne uszkadzają układ pokarmowy i stopniowo zatruwają resztę organizmu. Dlatego preparaty te należy stosować w miejscach dostępnych poza zasięgiem dzieci i zwierząt. W razie przypadkowego zetknięcia się trutki ze skórą, należy jej powierzchnię dokładnie (i kilkukrotnie) przemyć ciepłą wodą i mydłem. Co ważne, przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa jego stosowania.

Podsumowując, jakakolwiek trutka na myszy jest preparatem niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka i innych zwierząt. Skuteczność tych preparatów zależy w głównej mierze od ich postaci, sposobu użycia, a także od czasu oddziaływania na zakażony toksynami organizm gryzonia. Nie można jednak zapominać, że najskuteczniejszą formą ochrony przed gryzoniami jest czystość i higiena.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej