W jakie narzędzia ogrodnicze warto zainwestować?
Pielęgnacja ogrodu wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Prace w ogrodzie zaczynają się już wczesną wiosną, najczęściej w marcu. Odpocząć można dopiero późną jesienią, w październiku lub listopadzie. Wypielęgnowany ogród to ogromna satysfakcja dla właścicieli i powód do dumy.
Jak wybrać narzędzia do pielęgnacji ogrodu?
Dobrze wybrane narzędzia ogrodnicze znacznie ułatwiają prace w ogrodzie i skracają czas niezbędny do wykonania prac. Oczywiście można wybrać uniwersalne narzędzia dostępne w każdym markecie budowlanym. Jednak później może się okazać, że nie zawsze spełnią one swoją rolę.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na:
- materiał,
- ergonomię.
Większość narzędzi wykonana jest ze stali i posiada drewniane trzonki. Takie narzędzia spełnią swoje zadanie, ale szybko się niszczą.Lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu wykonanego ze stali nierdzewnej, włókna węglowego lub szklanego. To materiały bardzo trwałe, nie ulegają korozji, więc służą znacznie dłużej. Niewątpliwą ich zaletą jest mały ciężar. Lekkie narzędzia ułatwiają pracę, powodują mniejsze zmęczenie.
Ergonomia narzędzi to bardzo ważne kryterium przy ich wyborze. Przed wyborem konkretnego modelu najlepiej jest wziąć go do ręki i wykonać kilka ruchów imitujących pracę w ogrodzie. Pozwoli to sprawdzić ciężar sprzęty, wysokość trzonka. Krótkie trzonki wymuszają pracę w pozycji pochylonej, bardzo niekorzystnej dla kręgosłupa. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup trzonka z regulowaną długością.
Narzędzia ręczne
To podstawowy sprzęt do pielęgnacji każdego ogrodu, bez względu na jego wielkość. Do wykonania podstawowych prac niezbędne będą:
- łopaty,
- grabie,
- motyki,
- widły,
- nożyce i sekatory.
Łopaty służą przede wszystkim do przekopywania ziemi i ewentualnie do przenoszenia jej w inne miejsce. Jest nieodzowna przy sadzeniu roślin, wyrównywaniu rabat kwiatowych.
- Grabie – służą przede wszystkim do grabienia trawnika i usuwania z niego zeschłej trawy lub innych zanieczyszczeń. Do pielęgnacji ogrodów, w których są drzewa liściaste warto kupić specjalne grabie do liści. Posiadają bardziej elastyczne zęby i większą szerokość, dzięki temu grabienie liści jesienią jest znacznie łatwiejsze.
- Motyki – te najzwyklejsze mają dwa ostrza, jedno większe przypominające kształtem motykę. Drugie jest niewielkie, przypomina pazurek. Motyki do bardziej precyzyjnych zadań posiadają 4 ostrza rozmieszczone na różnej wysokości. Motyki są szczególnie przydatne przy okopywaniu rabat kwiatowych, usuwaniu z nich chwastów. Doskonale spulchniają ziemię na niewielkich powierzchniach.
- Widły – są niezbędne przede wszystkim do przewracania kompostu, ładowania do na taczki. Przydatne są także do przenoszenia ziemi lub liści.
- Nożyce i sekatory – służą do przycinania żywopłotu, drobnych gałęzi. W sklepach dostępne są nożyce jednoręczne i znacznie mocniejsze dwuręczne. Sekatory używane są przede wszystkim do precyzyjnego formowania krzewów.
Kultywatory i aerotory
Służą przede wszystkim do spulchniania gleby i trawników. Mogą być ręczne lub mechaniczne. Te pierwsze sprawdzą się na niewielkich powierzchniach, te drugie niezbędne są w dużych ogrodach.
Narzędzia elektryczne lub spalinowe
Zdecydowanie są niezbędne w dużych ogrodach, gdzie ilość pracy jest bardzo duża i najczęściej się spiętrza. Wybór rodzaju napędu silnika w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych warunków.
Narzędzia spalinowe można używać niezależnie od zasilania prądowego. Pozwalają na wykonywanie prac nawet w dużej odległości od domu. Niestety koszty ich eksploatacji są większe, powodują także większe zanieczyszczenie środowiska. Urządzenia elektryczne są znacznie łatwiejsze w obsłudze, ale ograniczeniem jest długość przewodu elektrycznego.
Podstawowe narzędzia mechaniczne to:
- kosiarki,
- podkaszarki,
- piły,
- nożyce.
Pięknie prezentujący się trawnik wymaga systematycznego koszenie. W zależności od warunków atmosferycznych trzeba robić to co 7-10 dni.
Nawet przy niewielkim trawniku warto zainwestować w kosiarkę elektryczną lub spalinową. Pozwoli to nie tylko na zaoszczędzenie kilku godzin pracy, ale trawnik będzie miał idealnie równą wysokość.
Kosiarka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc. Pod krzewami, drzewami, przy żywopłotach ma za mało miejsca. W takich sytuacjach niezastąpione są podkaszarki żyłkowe lub tarczowe, które dotrą do najtrudniejszych miejsc.
Piły stosowane w ogrodzie to przede wszystkim piły łańcuchowe umożliwiające obcinanie dużych konarów. Wykonanie tych prac jest znacznie szybsze i łatwiejsze, niż przy pomocy tradycyjnej siekiery.
Nożyce elektryczne lub spalinowe to narzędzie pozwalające szybko i precyzyjnie przyciąć żywopłot lub uformować piękne tuje.
Podlewanie ogrodu
Ocieplenie klimatu i kilkutygodniowe susze powodują, że ogród wymaga systematycznego podlewania.
Rabaty kwiatowe można podlewać konewką, ale trawnik wymaga już większej ilości wody. Najlepsze do tego są węże ogrodowe. Jeżeli jednak nie mamy czasu można zamontować automatyczny system zraszania. System sterowny jest elektronicznie. O określonych godzinach automatycznie włączają się zraszacze i po określonym czasie zostają wyłączone.
Konserwacja narzędzi ogrodniczych
Podstawowym warunkiem wieloletniego użytkowania narzędzi jest ich odpowiednia konserwacja. Po zakończeniu prac narzędzia ogrodnicze należy dokładnie oczyścić z resztek ziemi, liści i trawy.
Narzędzia należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, tak by nie były narażone na działanie wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na odpowiednich półkach lub na specjalnych wieszakach.
Konserwacja narzędzi ogrodniczych jest szczególnie ważna przed nadejściem sezonu zimowego. Wszystkie narzędzia ogrodnicze) muszą być dokładnie umyte i wysuszone. Należy usunąć wszelkie ślady rdzy, a nożyce, sekatory naoliwić.
Osoby rozpoczynające przygodę z pielęgnacją ogrodu powinny kupować narzędzia ostrożnie i systematycznie w miarę pojawiających się potrzeb. Dzięki temu unikną niepotrzebnych wydatków i narzędzi, które będą zajmowały miejsce i okażą się zupełnie nieprzydatne.
artykuł sponsorowany