W jakiej odległości sadzić tuje? Zobacz, jak gęsto je sadzić
Ogromna rodzina tuj to zarówno olbrzymy, które w krótkim czasie mogą osiągnąć dwa metry, jak i maleńkie, kuliste krzaczki. Dlatego rodzi się pytanie: jak gęsto sadzić tuje? Od czego zależy optymalna rozstawa i jak wyznaczyć odstępy między roślinami? Dowiedz się, w jakiej odległości sadzić tuje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Odstępy między tujami ze względu na odmianę
Odmiany tuj są bardzo liczne i bardzo różne. To najbardziej uniwersalne drzewa iglaste i wśród setek odmian znajdzie się z pewnością taka, która najlepiej będzie pasowała do twojego ogrodu. Z dużych żywotników, jak tuje szmaragdowe czy ‘Aureospicata’ możesz tworzyć wysokie szpalery i żywopłoty. Jednak tuje szmaragdowe najlepiej sprawdzają się jako solitery – ozdobne, samotnie stojące drzewka, które ładnie wyglądają w sporych ogrodach.
Bliżej domu możesz sadzić żywotniki zachodnie, które rosną wolniej, czyli na przykład tuje Brabant czy ‘Ellwangeriana’. One są najlepsze na żywopłoty formowane, ponieważ bardzo mocno się zagęszczają. Dzięki temu można sadzić je stosunkowo blisko. Tuje Brabant powinny być sadzone mniej więcej w połowie odległości między długością pędów, ponieważ inaczej konkurują ze sobą o składniki pokarmowe i światło.
O wiele bliższe odstępy zachowuje się pomiędzy rujami stożkowatymi i kolumnowymi albo tymi o pokroju jajowatym. ‘Nana Aurea’, rodzima ‘Justynka’, ‘Spiralis’ ‘Columna’ czy ‘Golden Globe’ idealnie nadają się do ogrodu na niskie żywopłoty, do sadzenia w grupach i nasadzeniach na różnych rabatach. Ich rozstawa nie jest duża i dobrze współpracują z innymi roślinami.
Jak gęsto sadzić tuje w grupach?
Sadząc małe drzewka trudno wyobrazić sobie, że kiedyś będą to potężne krzewy lub bardzo mocno rozgałęzione drzewa iglaste. Dlatego sadząc tuje w grupach mamy tendencję do tego, żeby sadzić rośliny za gęsto. A to błąd – lepiej zrobić to zbyt rzadko i dosadzić okaz niż odwrotnie.
Sadząc tuje w grupach należy wziąć pod uwagę maksymalną rozpiętość pędów danej odmiany. Odległość między nimi powinna wynosić więcej niż połowę tej rozpiętości, inaczej rośliny będą konkurować o wodę i słońce, co skończy się tym, że co któryś egzemplarz zacznie usychać. Tuje lubią przestrzeń, ale bez przesady. Jeśli chcesz stworzyć jakąś kompozycję różnych roślin, możesz dołożyć do nich także inne gatunki, niekoniecznie iglaste. Dobrze sprawdzą się kwiaty cebulowe i typowe dla ogrodów skalnych, ponieważ ich poziom bryły korzeniowej jest wyższy i małe tuje nie będą stanowiły dla nich żadnej konkurencji. Jeśli planujesz uprawę tych roślin, sprawdź także artykuł o przycinaniu tui krok po kroku.
Tuje na żywopłot – rozstawa
W przypadku żywopłotu zachowanie rozstawy wygląda zupełnie inaczej. Jeśli chcesz mieć żywopłot swobodny, którego w zasadzie się nie wykonuje z tuj, rozstawa powinna być dość duża, tak by między każdym egzemplarzem było mniej więcej 20 cm przestrzeni. Dlatego tutaj warto znać maksymalny rozstaw pędów i jego wziąć pod uwagę przy wytyczaniu żywopłotu.
Tuje na żywopłot formowany sadzi się znacznie bliżej siebie. W przypadku niższych tuj oraz tych o pokroju stożkowym sadzi się rośliny w jednym lub dwóch rzędach, przyjmując że powinny to być 4 sztuki na metr bieżący. Odmiany o powolnym wzrośnie, tuja Szmaragd i tuja Brabant, powinny być sadzone co najmniej co 60 cm. Te najszybciej rosnące i duże odmiany żywotników sadzi się nawet co 90-100 cm! Dzięki temu będą miały przestrzeń do tego, aby się ładnie rozwijać i zagęszczać.
Sadzenie i rozmnażanie tui
To, czy uda się stworzyć piękny żywopłot, zależy także od techniki sadzenia i sposobu rozmnażania tui. Za to drugie nie warto brać się samodzielnie, ponieważ za naprawdę małe kwoty można kupić gotowe, zdrowe sadzonki o rozwiniętym systemie korzeniowym, idealne do posadzenia w ogrodzie.
Jeśli chcesz uzyskać zwartą ścianę gęstych zielonych pędów, koniecznie zadbaj o to, by wszystkie sadzonki tui były tego samego wzrostu. Muszą być zdrowe i mieć jednakowo rozwinięte systemy korzeniowe. W przeciwnym razie może okazać się, że słabsze sadzonki zostaną zagłuszone i wyparte, a potem trudno jest zagęścić przestrzeń w żywopłocie. Kupując sadzonki zwróć uwagę na to, by wybierać te balotowane lub w doniczkach, ponieważ są one lepszej jakości niż sadzonki z nagim korzeniem. Te drugie mają tendencję do przesychania, są także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, co niestety dość często się zdarza w transporcie roślin na stałe miejsce.
Miejsce sadzenia warto wyznaczyć za pomocą nitki rozpiętej na palikach. Wzdłuż niej sadzi się tuje, wykopując odpowiednio duży dołek. Krzew powinien być posadzony na takiej głębokości, na jakiej rósł w szkółce. Należy obchodzić się z nim bardzo delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. Przygotowany dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa rośliny. Należy wypełnić go żyzną ziemią i torfem lub podłożem do iglaków, ponieważ tuje mają spore wymagania co do gleby. Potrzebują także odpowiednio niskiego pH, a uzyskanie go jest możliwe dzięki zastosowaniu kwaśnego torfu lub specjalnego nawozu startowego do iglaków.