Rośliny, które znajdą się w każdym ogrodzie - przegląd

Rośliny, które każdy powinien mieć w swoim ogrodzie

Każdy ogród jest inny. Odzwierciedla indywidualność właściciela, jest jedyny, niepowtarzalny. Są jednak takie rośliny, o których myśli niemal każdy w trakcie projektowania ogrodu. Wszystkie są piękne, niezbyt trudne w utrzymaniu i idealnie sprawdzą się w niemal wszystkich ogrodach.

Jakie rośliny ogrodowe warto zakupić?

Liczy się przede wszystkim prywatna opinia. To nasz ogród! Powinniśmy czuć się w nim swobodnie. Przyjemność płynąca z patrzenia na własnoręcznie hodowane rośliny jest naprawdę niesamowita. Polecamy zastanowić się poważnie nad wyborem i postarać się stworzyć miejsce niemal idealne. Tak, by przez lata nie wymagało naszych modyfikacji. Wybór mamy praktycznie nieograniczony. Oto kilka z naszych propozycji  na rośliny ogrodowe, które możesz mieć również u siebie.

Jabłonie ozdobne

W okresie kwitnienia potrafią zachwycić cudownymi, licznymi kwiatami, które rozwijają się tuż przed pojawieniem się liści lub razem z nimi. Tuż przed jesienią wyrastają na drzewach niewielkie jabłka, które nadają się do ciast i konfitur. To świetne rośliny do ogrodu, które warto ustawić w reprezentacyjnym miejscu, bez dużych skupisk wokoło, by miały szansę w pełni się rozwinąć i błyszczeć.

Róża

Mówi się, że róża jest królową kwiatów. Mimo że potrzebują mocnego nawadniania i częstego przycinania, nie są trudne w utrzymaniu, by mogły pokazywać się w pełnej krasie. Efekt są rzecz jasna powalające. Krzewy róży to fenomenalny i stylowy dodatek do każdego ogrodu.

Bazylia

To proste zioło może okazać się przydatne pod wieloma względami. Polecamy oczywiście używanie go w kuchni. Podkreśli smak potraw, nada im wyjątkowej nuty. Dodatkowo zapach bazylii skutecznie odstrasza komary, które są uciążliwe dla każdego, kto lubi spędzać czas na zewnątrz.

Bez lilak

Wiosną, gdy kwitnie, nie dość, że pięknie wygląda, to i pięknie pachnie. Rośliny do ogrodu powinny spełniać właśnie te dwa warunki. Bez potrafi stworzyć skuteczną barierę dźwiękochłonną, ponieważ szybko i intensywnie się rozrasta. Osiąga nawet do czterech metrów wysokości.

Magnolia

Dobrze, gdy rośliny ogrodowe kwitną intensywnie a czasem nawet wielokrotnie. Tak właśnie jest z magnolią, której zdarza się zakwitnąć powtórnie pod koniec lata. Jej śliczne, różowe kwiaty i słodki zapach powinny zachwycić każdego amatora piękna.

Tulipany

Te kwiaty można spotkać w naprawdę wielu kolorach, co pozwala każdemu wybrać dla siebie ulubiony gatunek. Są wspaniałą ozdobą, która sprawdza się nie tylko w ogrodzie. Po ścięciu ich i postawieniu w wazonie możemy być niemal pewni, że nie przestaną rosnąć!

Chryzantemy

Te kwiaty ogrodowe nie wszystkim kojarzą się smutno. Świetnie sprawdzą się jako rośliny do ogrodu. Rozweselają i rozświetlają go późnym latem i na jesień, gdy kwitnie już niewiele roślin. To czas, by naprawdę je docenić i stworzyć sobie nowe, przyjemne skojarzenia.

Świerk biały

W naszym klimacie osiąga wysokość od piętnastu do dwudziestu metrów. Ogrodnicy najczęściej wybierają pomiędzy świerkiem białym, który bardzo dobrze nadaje się na żywopłot przez swoją podatność na przycinanie a jego karłowatą odmianą, która cudownie sprawdzi się jako roślina doniczkowa na tarasie. Ma regularną, stożkowatą koronę i sztywne igły pokryte nalotem, który nadaje im niebieskawą barwę.

Bukszpan i cis

Czy istnieją bardziej podatne na ludzkie działanie rośliny do ogrodu? To właśnie je możemy dowolnie przycinać, tworząc z nich kule bądź nawet bardziej frywolne kształty wedle naszego uznania. Wystarczy odrobina samozaparcia, pomysł i chęci, by stworzyć w swoim ogrodzie idealnie pasujące do niego modele, bijące po oczach soczystą zielenią.

Goździki

Rośliny ogrodowe powinny być również uniwersalne. Takie właśnie są goździki! Wszystkim znane kwiaty świetnie zaadaptują się do każdych warunków. Nie potrzeba im wyjątkowej gleby, szczególnego nawadniania czy zbyt dużego cienia. Rosną bardzo sprawnie, by zachwycać swoim zapachem i wyglądem.

Kalina koralowa

Ten krzew dorasta nawet do czterech metrów wysokości. Na jego rozłożystej, luźnej koronie mienią się jasnozielone listki, które jesienią zmieniają kolor na purpurowy. W okolicach maja rozwijają się na niej kuliste kwiatostany o białej barwie – niezwykle efektowne. Dziś najczęściej spotykana w ogrodach na wsi, kiedyś jedna z ulubionych ozdób na dworach.

Piwonie

Rośliny ogrodowe powinny być wytrzymałe. Takie właśnie są piwonie! Te urokliwe kwiaty są bardzo odporne na mróz, co zdecydowanie ułatwia ich hodowlę i pozwala im na dłuższą żywotność.

Judaszowiec kanadyjski

Drzewko dorasta do sześciu metrów wysokości, tworząc okazałe i szerokie korony. Idealnie rozwinie się w ciepłym miejscu, osłoniętym od wiatrów. To wyjątkowa roślina. Jej kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia, mają różową barwę, dzięki czemu nie da się go pomylić z niczym innym!

Jodła koreańska

To iglaste drzewo rośnie do sześciu metrów przez kilkadziesiąt lat. Ma krótkie, błyszczące z wierzchu i białe od spodu igły. Jej cechą najbardziej charakterystyczną są fioletowe szyszki, które wyglądają na niej po prostu wspaniale. Najmocniej i najszybciej rozwinie się na żyznej glebie, stojąc w słonecznym miejscu.