Wapno nawozowe - działanie i zastosowanie wapna magnezowego?

Najczęściej wykorzystywana jest sypka forma wapna, jednak ogrodnicy, którzy nie zajmują się zawodowo rolnictwem, chętniej kupują granulowane wapno magnezowe. Jest ono zdecydowanie łatwiejsze do rozprowadzenia i nie wymaga wielu zabiegów ani specjalistycznego sprzętu. W miarę równomierne rozprowadzenie można osiągnąć, rozrzucając je ręcznie, choć wiadomo, że nie jest to niezawodny sposób.

Wapno magnezowe składa się z wodorowęglanu wapnia i związków magnezu, śladowo może również zawierać miedź, bor, żelazo lub cynk. Wszystkie te mikroskładniki odpowiadają za prawidłowy wzrost roślin. Nie można też pomylić wapna magnezowego z innymi wapnami, które wykorzystuje się w przemyśle i budownictwie, ponieważ mają one zupełnie inne przeznaczenie i zastosowanie ich, może przynieść zgubny efekt.

Wapno nawozowe z magnezem ma swoje zastosowanie w ogrodach, w których zbyt wysokie zakwaszenie gleby ma duży wpływ na niskie plony. Zastosowany na podłoże nawóz, gwarantuje natychmiastowe działanie i efekty w postaci lepszych upraw i plonów. Dodatkowo wapno magnezowe odpowiada za bardziej efektywne przenikanie składników odżywczych do roślin. Największe znaczenie ma magnez, który pozwala na lepsze przyswajanie azotu. Rośliny, które rosną na glebach, zasilanych nawozem z magnezem stają się o wiele bardziej odporne. Lepiej też znoszą wysokie i ujemne temperatury.

Jak i kiedy stosować nawozowe wapno magnezowe?

Oprócz odkwaszania gleby, wapno magnezowe stosuje się również na ciężkie gleby gliniaste, aby poprawić ich przepuszczalność. Nawóz zazwyczaj występuje w dwóch postaciach. Pierwsza to wapno granulowane, a druga to sproszkowany proszek. Do wykorzystania tego drugiego należy odpowiednio się przygotować i wybrać bezwietrzny dzień, gdyż wiatr z łatwością zniweczy wykonana pracę. Natomiast wapno granulowane, jest zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Nie jest tak lekkie, jak wapno w proszku, dlatego też wystarczy zadbać o to, by rozsypywać je na wilgotne podłoże. Niektórzy ogrodnicy stawiający na ekologię i naturalne nawozy, zamiast zwykłych i dostępnych granulek, zaopatrują się w mieloną kredę, która po rozsypaniu daje podobny efekt do tego, który uzyskujemy, używając wapno magnezowe.

Najczęściej wapna magnezowe stosowane są w okresie jesiennym, kiedy rośliny wejdą w okres spoczynku zimowego. To zdecydowanie najlepszy moment na tego typu zabiegi. Jednak nie będzie błędem, jeśli proces wapnowania, przeprowadzony zostanie wczesną wiosną.

Czy wapno magnezowe naprawdę działa?

Nie wszyscy ogrodnicy są przekonani do konieczności wykonywania wapnowania w swoim ogrodzie. By się przekonać, że ten zabieg jest konieczny, należałoby zbadać posiadaną ziemię w laboratorium, a nie wszyscy będą chcieli to zrobić, chociażby ze względu na to, że cena takiego badania nie jest niska. Jednak rolnicy zajmujący się produkcją rośliny na wysoką skalę, często korzystają z tej możliwości i niejednokrotnie upewniają się w przekonaniu, że wapnowanie, to jedyny sposób na uzyskanie dobrego plonu.

Popularnym nawozem jest również superfosfat zawierający wapń i fosfor a w niektórych przypadkach również siarkę. Można go stosować bez obaw na wszystkich glebach i jest on bezpieczną alternatywą dla właścicieli ogrodów, którzy nie są przekonani do wapna granulowanego.

Cena za superfosfat jest o wiele wyższa niż za wapno magnezowe. W zależności od firmy oscyluje około 250 zł za 50 kg, natomiast koszt zakupu wapna granulowanego to zaledwie 50 zł za 50 kg. Różnica jest ogromna, ale inwestycja może okazać się opłacalna, jeśli na szali stawiamy plony i zdrowie roślin. Oczywiście opinie o obydwu produktach zawsze będą różne, jednak niezależnie od nich, należy podjąć decyzję, który z produktów powinien się znaleźć w naszym ogrodzie.

Oczywiście dla ogrodników, którzy nie posiadają zbyt dużego terenu, dostępne są nawozy i wapna w mniejszych opakowaniach, jednak zakup dużego opakowania jest o wiele bardziej opłacalny.

Usypany stos wapna magnezowego, sypka forma wapna magnezowego, kiedy nie można stosować wapna magnezowego
Jakie są sposoby na odkwaszanie gleby, jakie preparatu są skuteczne przy zakwaszonej glebie

Zakwaszenie gleby ma ogromnie negatywny wpływ na rośliny, które potrzebują neutralnego odczyny gleby. Wielu ogrodników, którzy raz spróbowali wapnowania, zadowoleni z efektów, jakie uzyskali podczas zbiorów, zaczęło powtarzać ten zabieg każdego roku. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat wapnowania trawnika krok po kroku?

Jaki rozsiewacz do nawozów kupić?

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie siewnika jest konieczne. Jego zakup nie stanowi dużego wydatku, jednak trzeba mieć na uwadze, że ten kolejny sprzęt, który nabędziemy do naszego ogrodu, będzie zajmował miejsce w momencie, gdy nie będzie używany. Sporo osób rezygnuje z jego zakupu, nie zdając sobie sprawy z tego, że urządzenie to gwarantuje równomierne rozprowadzenie nawozu po podłożu.

Najlepsze do tego celu będą siewniki uniwersalne na kółkach. Mają różną pojemność i to od niej w głównej mierze zależy cena przedmiotu. Najczęściej wybierane są przez osoby, które mają trawnik na sporej części działki i którym zależy na jego idealnym i silnym wzroście. Siewnik oczywiście można wykorzystywać nie tylko na trawnikach, ale również na szerszych rabatach i poletkach warzywnych.

Dostępne są również ręczne siewniki, które działają na korbę. Podczas ich użytkowania trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby poruszać się w regularnych odstępach. Z siewnikami na kołach jest to trochę łatwiejsze, jednak siewniki ręczne, mogą być użyte w trudno dostępnych miejscach, ze względu na mnogość posadzonych roślin lub na specyfikę terenu.

Dla mniej wymagających osób świetną alternatywą będzie ręczny siewnik z sitem. Do siewnika wsypuje się nawóz i na sitku ustawia się odpowiednią wielkość dziurek. Ilość wysypanego nawozu będzie ograniczona, jednak nie będzie on tak idealnie rozprowadzony, jak przy użyciu siewnika na kołach. Tego typu gadżet, może przydać się do nawożenia roślin i warzyw, jednak nie sprawdzi się do równomiernego nawożenia większego obszaru trawnika.

Kiedy nie stosować wapna magnezowego?

Posiadanie kwaśnego odczynu gleby nie obliguje nas do odkwaszania jej za pomocą wapna. Jest całkiem sporo roślin, które doskonale radzą sobie w takiej glebie. Dlatego też z całą pewnością zabiegu wapnowania nie powinno wykonywać się w miejscach, gdzie rosną hortensje, wrzosy, berberysy, paprocie, a także rośliny owocowe jak maliny, aronia, agrest, borówki amerykańskie i wszelkiego rodzaju iglaki.

Posiadając spora ilość takich roślin, powinniśmy się zastanowić czy wapnowanie jest konieczne. Chyba że mamy pewność, że gleba w naszym ogrodzie ma bardzo niski odczyn poniżej 4,5, wtedy można zastosować wapno granulowane. Bo tak niski odczyn są w stanie wytrzymać jedyne rośliny należące do rodziny wrzosowatych i iglaki.

ikona podziel się Przekaż dalej