Wartości odżywcze ziemniaków

Uprawa ziemniaka jest bardzo popularna w naszym kraju, ponieważ oprócz dobrego smaku, różne odmiany ziemniaków jadalnych mają bardzo wiele pozytywnych właściwości i są bogate w witaminy. Zobaczmy więc wartości odżywcze ziemniaków, które zasługują na uwagę i które warto poznać.

Na wartości odżywcze ziemniaków składa się przede wszystkim duża zawartość potasu i magnezu, do tego sód, mangan, wapń, cynk, żelazo, wapń, miedź, chlor, fluor, fosfor, jod, karoten, biotyna, skrobia, sacharoza, fruktoza, kwas pantotenowy i nikotynowy. W ziemniakach możemy znaleźć jeszcze dużo witamin, zwłaszcza witaminę K, C, B1, B2 oraz B6. Niestety witamina C w ziemniakach jest bardzo szybko rozkładana. Wpływ ma na to między innymi przechowywanie, działanie światła i powietrza, obieranie i krojenie. Niestety też ugotowany ziemniak traci dużo składników mineralnych.

We wszystkich odmianach ziemniaków jadalnych najwięcej składników odżywczych ma miękisz pierwotny. Znajdziemy w nich duże ilości białek, składników mineralnych oraz węglowodanów, przez co, jeśli chcemy spożyć ugotowane ziemniaki, warto obrać je cienko albo nawet wcale. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że ziemniaki przechowywane w wodzie, a do tego pokrojone tracą najwięcej składników mineralnych, dlatego lepiej, jeśli w ogóle musimy wcześniej obrać ziemniaki, wsadźmy je do wody w całości, a krojenie zostawmy na chwilę przed gotowaniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach psiankowatych.

Jeśli zależy nam na wielu właściwościach i wartościowości ziemniaków, powinniśmy przyrządzać ziemniaki pieczone lub ugotowane ziemniaki w łupinach albo na parze. Na pewno najmniej wartościowymi potrawami będzie bardzo popularne puree, ale także odsmażone następnego dnia ziemniaki gotowane.

Właściwości lecznicze i zawartość kalorii w ziemniakach

Uprawa ziemniaka jest jedną z popularniejszych upraw w Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz wartości odżywczych ziemniaków można również wymienić kilka bardzo pożytecznych właściwości leczniczych. Zobaczmy więc, jak samemu przyrządzić "eliksiry" z ziemniaków.

Pierwszym sposobem jest starcie surowych ziemniaków, które nałożone na skórę będą wygładzać zmarszczki, a dodatkowo pomogą przy pęknięciach skóry oraz złagodzą miejsca oparzone. Z surowych ziemniaków możemy wycisnąć sok, którego wypicie pomaga w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy, jest też dobry na zaparcia, nadkwasoty żołądka i zgagę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zarazie ziemniaczanej?

Ugotowany ziemniak po roztarciu może okazać się doskonałą zmiękczającą maseczką, a wywar z gotowanych ziemniaków pomoże przy pęknięciach skóry rąk i pięt. Przy zatruciach żołądka jako środka osłonowego możemy użyć kisiel z mączki ziemniaczanej, natomiast kleik z mączki ziemniaczanej może być środkiem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym.

Pieczone ziemniaczki oraz wartości odżywcze ziemniaków i ich właściwości, a także odmiany ziemniaków jadalnych, które najczęściej je się w Polsce
Wartości odżywcze ziemniaków - wyjaśniamy w prostych słowach

Kalorie to dość kontrowersyjny temat. Mimo tego, że powszechnie znana jest już teoria, że warzywo to jest bardzo kaloryczne, ziemniaki w Polsce są jednym z najpopularniejszych dodatków do ziemniaków. W 100 g ugotowanych ziemniaków znajduje się 75 kcal, co nie jest dużą ilością. Pamiętajmy jednak, że smażąc ziemniaki w tłuszczu, ich zawartość kaloryczna się zwiększa. Dla przykładu w 100 g frytek znajdziemy 303 kcal, co znaczy, że jest to o 228 kcal więcej od ugotowanych w wodzie ziemniaków.

Jakie odmiany ziemniaków jadalnych możemy spotkać na polskim rynku?

Uprawa ziemniaków jest bardzo popularna w wielu krajach. Odmian ziemniaków w Polsce jest naprawdę wiele i różnią się one między sobą kolorem, czasem kształtem oraz typem. Zobaczmy więc, jakie ziemniaki możemy uprawiać w Polsce i które odmiany są najlepsze do wykorzystania w kuchni.

Ziemniaki dzielą się na różne typy, w tym: typ A - sałatkowy, typ B - użytkowy, typ C - sypki i mączysty oraz typ D - bardzo mączysty. Ziemniak z typu B są najczęściej używanymi odmianami do wykorzystania w drugim daniu, zupach i puree. Do takich ziemniaków zalicza się odmiany bardzo wczesne: Felka Bona i Ruta; wczesne: Bila, Oman i Owacja; odmiany średniowczesne: Andromeda, Bartek, Elanda, Kolia, Zebra i Żagiel; a także odmiany średniopóźne i późne: Medea, Niagara oraz Syrena. Wszystkie te odmiany to odmiany polskie, cieszące się bardzo wielką popularnością. Zdecydowanie więcej rolników wybierze odmiany polskie ziemniaka jadalnego, ponieważ są one lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie batatów?

Jak można zauważyć na podstawie powyższych informacji, wartości odżywcze ziemniaków są bardzo wysokie, lecz w wielu czynnościach związanych z ich przygotowaniem są one tracone lub zmniejszone w znaczny sposób. Nie zmienia to faktu, że przygotowane we właściwy sposób bez dodatku tłuszczu są mało kalorycznym i zdrowym warzywem, które można przyrządzić w różnych kombinacjach.

ikona podziel się Przekaż dalej