Warzenie piwa w domu - poradnik praktyczny, instrukcje krok po kroku, cenne wskazówki

Warzenie piwa w domu staje się coraz bardziej popularne. Między innymi, dlatego, że piwosze szukają nowych, ciekawszych smaków. A robienie złotego trunku we własnej kuchni daje wiele możliwości. Możemy stworzyć piwo pszeniczne, jasne pełne, american Pale Ale, India Pale Ale, portera i wiele więcej. Dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z warzeniem stworzyliśmy ten poradnik. Opowiadamy jak zrobić piwo krok po kroku.

Proces warzenia piwa – podstawy

Warzenie piwa w domu to dość długi proces składający się z wielu etapów. Jest to między innymi zacieranie, filtracja, warzenie właściwe, fermentacja. Rozlewanie do butelek i leżakowanie wieńczy nasze prace. Od pierwszej czynności do wypicia piwa zazwyczaj mijają około 3-4 tygodnie. Zatem bardzo ważna jest cierpliwość. Alkohol powstaje ze słodu połączonego z chmielem, drożdżami piwowarskimi oraz ekstraktem słodowym. Wymienione składniki nie są trudne do zdobycia. Powstaje coraz więcej specjalnych sklepów, w których można je kupić. Poza nimi trzeba nabyć dodatkowy sprzęt by piwo domowe mogło powstać.

Domowy wyrób piwa powiedzie się, jeśli będziemy trzymać się przepisu. Liczy się też podstawowy sprzęt. Ogromne znaczenia ma duży garnek z pokrywką. Jeśli chodzi o pojemność to absolutne minimum to 20-30 litrów. Instrukcja opisująca jak zrobić piwo mówi też o zakupie fermentatorów. Są to po prostu wiadra, w których odbywa się fermentacja. Jedno powinno mieć pokrywkę i kranik. W drugim może być sama pokrywka. Dwa wiadra w zupełności wystarczą. Fermentator z kranikiem będzie też pełnił funkcję kadzi filtracyjnej. Pozostałe akcesoria to:

  • Termometr kuchenny i łyżka do mieszania zacieru,
  • Ballingometr, czyli cukromierz,
  • Kapslownica i butelki.

Zanim dokładniej opiszemy etapy produkcji piwa zajmiemy się stroną prawną. W głowie początkującego piwowara może pojawić się pytanie czy domowy wyrób piwa jest legalny? Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Otóż warzenie piwa w domu jest całkowicie legalne. Pod warunkiem, że trunek jest tworzony wyłącznie na własne potrzeby. W żadnym wypadku nie można go sprzedawać. Prawo nie zabrania częstowania nim rodziny i bliskich znajomych. Zatem piwo domowe i jego warzenie nie przysporzy nam problemów prawnych. Jeśli tylko będziemy stosować się do przepisów prawa.Teraz przed nami etapy produkcji piwa krok po kroku.

Proces warzenia piwa – instrukcja krok po korku

Pierwsze etapy produkcji piwa to zacieranie i filtrowanie. Przy zacieraniu korzystamy ze słodu i wody. W dużym garnku gotujemy wodę i dodajemy do niej słód. Powinien być zmielony, i taki też możemy kupić lub przemielić go samodzielnie. Przyjmuje się, że na 3 litry wody dodajemy kilogram śruty. Całość doprowadzamy do temperatury około 65°C. Konkretna temperatura zależy od przepisu. Piwo domowe występuje w różnych stylach. Każdy ma nico inne wymagania. Gdy osiągniemy wybraną temperaturę pozostawiamy w niej zacier przez godzinę. Bez tego etapu proces warzenia piwa nie powiedzie się. Zacieranie to przerabianie skrobi ze słodu na cukier. On z kolei na etapie fermentacji zamienia się w alkohol i dwutlenek węgla.

Nasz domowy wyrób piwa wkracza na kolejny poziom, czyli filtrację. Odbywa się ona w kadzi filtracyjnej. Polega na oddzieleniu resztek ziarna od wywaru. W tym celu zawartość garnka przelewamy do kadzi filtracyjnej. Gdy już wydobyliśmy ze słodu wszystko, co w nim najlepsze możemy się go spokojnie pozbyć. Roztwór, który pozostanie to tak zwana brzeczka. Jeśli zadania kadzi filtracyjnej spełnia fermentator z kranikiem brzeczkę wystarczy przelać do garnka za pomocą kranika. Na tym kończą się podstawowe etapy produkcji piwa. Przechodzimy do następnych a jest to warzenie z chmielem oraz chłodzenie.

Kolejne etapy produkcji piwa – gotowanie i łączenie z chmielem

Gdy brzeczka trafi z kadzi filtracyjnej do garnka rozpoczyna się kolejny etap pracy. Filtrat trzeba gotować przez godzinę. W trakcie łączymy go z chmielem dodając od jednej do trzech dawek. W tym miejscu duże znaczenie ma konkretny przepis na piwo domowe. Do każdego stylu przypisano inne proporcje. Gdy gotowanie dobiegnie końca brzeczkę trzeba szybko wystudzić. Jej temperatura powinna spaść do 20°C. Instrukcja mówi jasno, że podczas gotowania i studzenia filtrat musi być cały czas przykryty. Jeśli dostaną się do niego zanieczyszczenia mogą zepsuć smak trunku. Krok po kroku doszliśmy do kolejnego etapu.

Warzenie piwa w domu wkracza w decydującą fazę. Schłodzona brzeczka trafia do fermentatora. Tu ponownie trzeba ją przefiltrować tak by nie miała kontaktu z chmielem. Instrukcja opisująca domowy wyrób piwa radzi by pobierać piwo z góry garnka, bowiem na dole może być zbyt mętne. Gdy fermentator jest pełny przychodzi czas na zadawanie drożdży. Po prostu na powierzchni rozsypujemy drożdże piwowarskie. W żadnym wypadku nie należy mieszać. Tu też ważna jest temperatura, w zbyt wysokiej drożdże zginą. Zatem po raz kolejny przyda się termometr kuchenny. Część odpowiedzi na pytanie jak zrobić piwo już za nami. Przed nami jeszcze fermentacja, rozlewanie i leżakowanie.

Proces warzenia piwa – fermentacja burzliwa i cicha

Piwo domowe podobnie jak każde inne powstaje w procesie fermentacji. Wystarczy, że od wsypania drożdży minie kilka godzin i już do niej dochodzi. Jest to tak zwana fermentacja burzliwa. Rozpoznamy ją po silnym pienieniu wewnątrz fermentatora. W tym czasie naczynie powinno być częściowo zakryte. Fermentacja burzliwa może trwać maksymalnie tydzień, choć zazwyczaj kończy się po kilku dniach. Czy dobiegła końca sprawdzamy za pomocą cukromierza. Jeśli do tego doszło, odciągamy piwo do drugiego fermentatora. Proces warzenia piwa wkracza w etap fermentacji cichej. Minimalny czas jej trwania to tydzień. Najlepiej jednak poczekać dwa tygodnie.

W zasadzie już wiadomo jak zrobić piwo. Po fermentacji cichej pozostaje już tylko ostatni krok. Piwo przelewamy do fermentatora wyposażonego w kranik. Następnie dodajemy do niego słodki surowiec. Możliwości są dwie, może to być glukoza lub też ekstrakt słodowy. Po co to robimy? Po to by alkohol znajdujący się później w butelkach był klarowny. To nie wszystko, dzięki refermentacji dochodzi do nagazowania napoju i nadania mu odpowiedniego smaku. I tak krok po kroku dotarliśmy do końca. Piwo rozlewamy do butelek i szczelnie je zamykamy za pomocą kapslownicy. Następnie odkładamy je do leżakowania na około 3-4 tygodnie. I to tyle, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie jak zrobić piwo.

Warzenie piwa w domu nie jest może skomplikowane, ale z pewnością pracochłonne. Wymaga też zgromadzenia pewnej ilości sprzętu. Warto jednak poświęcić się temu zadaniu. Szczególnie, gdy mamy na to czas i cenimy dobre piwo. Jak już wspominaliśmy możemy stworzyć złocisty napój w dowolnym stylu. A jest ich bardzo dużo, wystarczy tylko poszukać przepisów. Powstaną z nich takie piwa, których próżno szukać na sklepowych półkach. Na początek zajmijmy się prostszymi recepturami a potem sprawdźmy się w tych trudniejszych. Wystarczy zrobić ten pierwszy krok. Niech domowy wyrób piwa stanie się ciekawą przygodą.