Warzywa dyniowate - rodzaje, przykłady, charakterystyka, porady

Warzywa dyniowate cieszą się sporą popularnością. Uprawia się je w wielu przydomowych ogródkach. Zdecydowanie najczęściej spotykany jest ogórek. Trzeba jednak wiedzieć, że rodzina dyniowatych składa się z innych ciekawych roślin. Dynia, cukinia, kabaczek czy podobne do dyni patisony stanowią świetne uzupełnienie codziennej diety. Warto, więc przybliżyć ich rodzaje, charakterystykę, sposoby uprawy i choroby warzyw dyniowatych.

Rodzina dyniowatych – charakterystyka i wymagania

Warzywa dyniowate, co nie będzie dużym zaskoczeniem, należą do grupy roślin dyniowatych. Ich naturalnym terenem występowania są obszary o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Tylko niewielka część gatunków rozwija się dziko w klimacie umiarkowanym. Oprócz tego są uprawiane w wielu zakątkach świata. Rodzina dyniowatych składa się z roślin mających długie łodygi płożące lub wspinając się. Za wspinanie na podpory odpowiadają specjalne pędy boczne. Jadalne części tych warzyw to nadziemne owoce. Najpopularniejsze dyniowate to ogórek, cukinia, kabaczek i oczywiście dynia.

Warzywa dyniowate należą do roślin jednorocznych. W związku z tym są bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o przedplon. Mogą być uprawiane po większości roślin. Mają jednak pewne preferencje w tym zakresie. Bardzo dobrze rosną po cebuli, rzodkiewce i sałacie. Znacznie ważniejsza jest częstotliwość uprawy tych warzyw. Nie powinno się ich hodować na jednym miejscu częściej, niż co cztery lata. Trzeba, więc co roku zmieniać stanowisko.

Pozostaniemy jeszcze przy wspomnianym już stanowisku. Dyniowate pochodzą z tropikalnych obszarów globu. Potrzebują, więc ciepła i dużych ilości światła. Zatem należy sadzić je w nasłonecznionych miejscach. Ziemia powinna być żyzna i próchniczna. W żadnym wypadku nie może być ciężka ani podmokła. Opisywane rośliny najlepiej rozwijają się w 20-28°C. Bardzo nie lubią gwałtownych spadków temperatury. Już przy 4°C warzywa zostaną poważnie uszkodzone. Jeśli zaś temperatura zejdzie poniżej zera, dyniowate po prostu obumrą. Warto też wiedzieć, że w naszym klimacie arbuzy i melony są uprawiane wyłącznie pod osłonami.

Dynie i inne dyniowate można sadzić na dwa sposoby. Pierwszym jest klasyczny wysiew a drugim umieszczenie w ziemi rozsady. Najlepszym terminem dla pierwszej metody jest druga połowa maja. Tymczasem rozsady zakłada się już w kwietniu. Następnie po odczekaniu około 5 tygodni można przenieść ją na stałe miejsce. Warto też obejrzeć zdjęcia, które pokazują jak wyglądają rozsady. Po charakterystyce oraz wymaganiach można przejść do porad dotyczących pielęgnacji.

Pielęgnacja i choroby warzyw dyniowatych

Warzywa dyniowate do prawidłowego rozwoju potrzebują dużych ilości wody. Decyduje o tym ich budowa. Na częściach nadziemnych znajduje się wiele liści. Zazwyczaj też tworzą dużo dorodnych owoców. Tymczasem pod ziemią znajduje się dość mały system korzeniowy. Wszystko to wpływa na zapotrzebowanie na wilgoć. Dlatego też w pielęgnacji bardzo ważne miejsce zajmuje podlewanie. Trzeba wykonywać tę czynność przez cały okres wegetacji.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest dostarczanie składników odżywczych. Cukinia czy warzywa podobne do dyni wymagają bardzo żyznej ziemi. W związku z tym muszą być uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Gdy ten warunek zostanie spełniony, pozostaje regularne nawożenie. Najlepsze do tego celu są wieloskładnikowe nawozy mineralne. Trzeba nimi zasilać rośliny przez cały sezon. Wtedy można spodziewać się bogatych plonów.

Choroby warzyw dyniowatych mogą bardzo zaszkodzić każdej, nawet niewielkiej plantacji. Najczęściej występuje mączniak rzekomy, który przeważnie atakuje ogórki i melony. Obecność tego grzyba objawia się poprzez szaro-fioletowy nalot na dolnej stronie liści. Na górze liści i pędów pojawiają się charakterystyczne plamy. Warto obejrzeć zdjęcia pokazujące jak wyglądają zaatakowane rośliny. Ten grzyb pojawia się, gdy między dniem a nocą jest dużą różnica temperatur. Kolejne choroby warzyw dyniowatych to antraknoza dyniowatych oraz kanciasta plamistość ogórka. One również objawiają się plamami na liściach. W ich rozpoznaniu zdjęcia również będą pomocne.

Rodzina dyniowatych – popularni przedstawiciele

Dyniowate to dość popularne rośliny jednoroczne. Przedstawiciele tej rodziny rosą w wielu ogrodach. Chyba każdy doskonale wie jak wygląda dynia olbrzymia. Nawet, jeśli jej nie uprawia, to przynajmniej widział zdjęcia lub oglądał na talerzu. Ogórka siewnego, który jest dużo bardziej popularny, nie trzeba nikomu przedstawiać. Arbuzy i melony są powszechnie rozpoznawalne. Można je kupić w wielu sklepach i marketach. Co ważne są smaczne i zdrowe. Warto, więc wspomnieć o nieco mniej znanych okazach jak trochę podobne do dyni patisony oraz kabaczki.

Owoce patisonów są zazwyczaj białe lub żółte. Sama roślina dorasta do około metra wysokości, lubi słońce i wilgoć. Patison odznacza się interesującym smakiem. Teraz przejdziemy do warzyw, które, choć spokrewnione, są znacznie mniej podobne do dyni. Cukinia i kabaczek, bo o nie chodzi, mają swoich gorących zwolenników. Trzeba jednak sprecyzować pewną kwestię. Oba owoce to w rzeczywistości ten sam gatunek tylko w innym stadium rozwoju. Cukinia to jeszcze młoda roślina, jest jędrna i delikatna. Tymczasem kabaczek to określenie dojrzałej cukinii. Jest on większy i ma pestki.