Warzywa kapustne - rodzaje i przykłady najpopularniejszych warzyw bulwiastych

Warzywa kapustne cieszą się dużą popularnością. Mimo tego, że ich uprawa jest dość wymagająca, rozwijają się w wielu przydomowych ogródkach. Takie rośliny jak kapusta biała, kalafior czy brokuł mają swoich oddanych miłośników. Nic w tym dziwnego, są smaczne i zdrowe. Zatem warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Warzywa krzyżowe – charakterystyka

Warzywa kapustne zalicza się do rodziny roślin krzyżowych. Są chętnie uprawiane w ogrodach, przydomowych ogródkach lub też na dużych plantacjach. Wytwarzają nadziemne części jadalne, są to najczęściej liście i łodygi. W przypadku niektórych gatunków, jak chociażby kalafiora, do spożycia są przeznaczone nierozwinięte kwiatostany. Warzywa krzyżowe, bo pod taką nawą również występują, są odporne na niskie temperatury. Do rozwoju potrzebują dobrego nasłonecznienia oraz dużych ilości wody. Wymagają też solidnego nawożenia z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Wstępna charakterystyka już za nami. Teraz przychodzi czas na najpopularniejsze rodzaje. Najczęściej sadzonym warzywem z tej kategorii jest kapusta biała. Ta dwuletnia roślina zawiera wiele pożytecznych dla zdrowia składników. Podobnie jak nieco mniej popularne kapusty czerwone, pekińskie oraz włoskie. Kolejne rośliny z tej kategorii, które cieszą się uznaniem to kalafiory, brokuły oraz brukselka. Stanowią cenny składnik wielu potraw. W domowych uprawach spotyka się też kalarepę, jarmuż i brukiew. Tym sposobem wymieniliśmy wszystkie rodzaje warzyw kapustnych.

Uprawa warzyw kapustnych

Większość warzyw kapustnych uprawia się z rozsady. Można ją przygotować w domu, pod osłoną lub na rozsadniku. Te rośliny do rozwoju potrzebują nasłonecznionych stanowisk. Długotrwałe zacienienie powoduje wydłużenie się części nadziemnych i utratę naturalnej barwy. W przypadku kalafiora szkodliwe może być nadmierne nasłonecznienie i zbyt wysoka temperatura. Oba te czynniki powodują żółknięcie kalafiora.

Uprawa warzyw kapustnych powinna odbywać się na dobrze dobranym podłożu. Te rośliny najbardziej lubią gleby zwięzłe z dużą ilością składników pokarmowych. Zalecany odczyn jest obojętny lub lekko kwaśny. Warto, więc uprawiać te warzywa w pierwszym roku po oborniku. Do tego należy przeprowadzać nawożenie pogłówne. Wykorzystuje się do tego nawozy mineralne. Tego typu pielęgnacja pozwoli uzyskać obfite plony.

Warzywa kapustne to rośliny odporne na niskie temperatury. Krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0 nie wyrządzają im szkody. Jednakże mają swoje wymagania w kwestii pogody. Warzywa krzyżowe najlepiej się rozwijają, gdy temperatura utrzymuje się w granicach 15-20°C. Ważne dla powodzenia uprawy jest też podlewanie. Kapustne wykazują duże zapotrzebowanie na wodę. Gleba, w której się rozwijają musi być stale lekko wilgotna. Niedobory wody staną się szybko zauważalne. Jedną z oznak jest pękanie główek kapusty.

Warzywa kapustne dobrze sprawdzają się, jako przedplon dla większości innych warzyw. Istnieją jednak dwa wyjątki. Po pierwsze nie powinny być uprawiane po sobie. Po drugie nie powinno się ich sadzić po warzywach rzepkowatych. Co ważne, pielęgnacja krzyżowych nie sprawia większych problemów. Wystarczy skupić się na regularnym podlewaniu oraz nawożeniu pogłównym.