Warzywa korzeniowe - rodzaje i przegląd najpopularniejszych warzyw korzeniowych

Warzywa korzeniowe odgrywają ważną rolę w niemal każdej kuchni. Ciekawe jest też to, że są w niej obecne przez cały rok. Marchew czy burak ćwikłowy to najpopularniejsi przedstawiciele tej grupy. Jednakże nie tylko te rośliny korzenne można uprawiać w przydomowych ogródkach. Do dyspozycji są jeszcze inne rodzaje warzyw.

Warzywa korzeniowe i ich charakterystyka

Warzywa korzeniowe to grupa składająca się z roślin pochodzących z różnych rodzin. Takie gatunki jak pietruszka czy marchew należą do rodziny baldaszkowatych. Tymczasem popularny burak ćwikłowy reprezentuje już grupę komosowatych. Mamy, więc do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem. Korzeniowe rodzaje warzyw mają też oczywiście pewne cechy wspólne. Pierwszą z nich jest to, że wszystkie są roślinami dwuletnimi. Zdecydowanie ważniejsze są jadalne części warzyw. U wszystkich gatunków z tej grupy są to zgrubiałe korzenie spichrzowe.

Oprócz wspomnianej marchwi, pietruszki i buraka popularnością cieszy się seler korzeniowy i pasternak zwyczajny. Zanim przejdziemy do opisu najczęściej spotykanych gatunków, kilka słów o wymaganiach uprawowych. Rośliny korzenne zazwyczaj hoduje się z siewu bezpośrednio do gruntu. Jedynym wyjątkiem jest tu seler korzeniowy, który jest uprawiany z rozsady. Jeśli zaś chodzi o termin sadzenia to zależy on od konkretnej rośliny. By nieco uogólnić tę kwestię można stwierdzić, że korzeniowe sieje się od marca aż do czerwca.

Warzywa korzeniowe są bardzo tolerancyjne w stosunku do gleby. Wyrosną w wielu podłożach, lecz mają swoje ulubione mieszanki. Najlepsza dla nich ziemia jest dość żyzna, przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Dlatego też te rodzaje warzyw należy uprawiać w drugim roku po oborniku. Wyjątkiem jest seler, on powinien być sadzony w pierwszym roku po oborniku. Ten opis nie będzie pełny bez wspomnienia o płodozmianie. Korzenne bardzo dobrze rosną po warzywach dyniowatych oraz kapustnych.

Jadalne rośliny korzenne powinny rozwijać się na nasłonecznionych stanowiskach. Ich wymagania cieplne są zróżnicowane. Marchew i burak ćwikłowy niezbyt dobrze znoszą spadki temperatur poniżej 0. Tymczasem na pietruszce i selerze takie wahania nie robią dużego wrażenia. Pietruszka może nawet zimować w gruncie. Ważne jest też to, że korzeniowe wykazują duże zapotrzebowanie na wodę. Nie można dopuszczać do przesuszenia. W przeciwnym razie jadalne części warzyw będą się rozwidlać.

Popularne rośliny korzenne i warzywa bulwiaste

Wymieniając rośliny korzenne należy wspomnieć o pewnej kwestii. Otóż warzywa bulwiaste są do nich bardzo podobne. Jadalne części warzyw z obu grup znajdują się pod ziemią. Bulwy to często korzenie przekształcone w nieco inno formę. Dlatego też niektóre gatunki roślin są zaliczane do obu grup. Najlepszymi przykładami na potwierdzenie tych słów są bataty i maniok jadalny. W niektórych klasyfikacjach podaje się, że marchew jest i korzeniowa i bulwiasta.

Marchew jest chętnie uprawiana w ogrodach i przydomowych ogródkach. Zawiera spore ilości karotenu i węglowodanów. Jest też bogata w witaminę C, błonniki oraz kwas foliowy. Równie popularny jest burak ćwikłowy. Sprawdza się, jako baza zup i surówek, może być też spożywany w całości bez gotowania. Największą zaletą buraka jest to, że wzmacnia układ krwionośny. Zaleca się go osobom, u których stwierdzono anemię. Podobnie jak marchew, zawiera witaminę C oraz A, E i K. Te składniki są wspomagane przez wapń, żelazo czy też fosfor.

W przydomowych uprawach ważne miejsce zajmuje pietruszka korzeniowa. Jej uprawa nie sprawia wielu problemów. Te białe warzywa, oprócz zastosowania w kuchni, pomagają pozbyć się dolegliwości układu pokarmowego. Wymieniając korzenne rodzaje warzyw nie należy zapominać o selerze korzeniowym. On również reprezentuje białe warzywa, ponieważ po oczyszczenia ma właśnie taki kolor. W kuchni może z powodzeniem zastąpić sól, jest do tego niskokaloryczny. Co ciekawe seler pomaga w leczeniu nadciśnienia oraz zapaleń stawów.

Czas na rośliny korzenne dopiero zdobywające uznanie w naszym kraju. Tu bez wątpienia wyróżnia się topinambur reprezentujący przy okazji warzywa bulwiaste. Topinambur coraz częściej jest wykorzystywany w kuchni. To pożyteczna tendencja, ponieważ ta roślina obniża cholesterol oraz ciśnienie krwi. Na uwagę zasługują też okazy pochodzące z Ameryki Środkowej. Chodzi oczywiście o bataty, które już w zasadzie bez problemu można zdobyć w naszym kraju. Zawierają wiele pożytecznych składników jak na przykład magnez, fosfor i potas.

Białe warzywa korzeniowe i nie tylko

Jadalne rośliny korzenne tworzą zróżnicowaną grupę. Mogą pochodzić z różnych rodzin, lecz mają cechy wspólne. Po pierwsze jadalne części warzyw znajdują się pod ziemią. Po drugie poszczególne gatunki wykazują zbliżone wymagania uprawowe. Lubią przepuszczalne gleby i nasłonecznione stanowiska. Do prawidłowego rozwoju potrzebują stale lekko wilgotnej gleby. Poza tym nie sprawiają żadnych kłopotów.

Nie ma znaczenia czy chodzi o białe warzywa korzeniowe czy te w innych kolorach. Warto uprawiać opisywane okazy. Po posadzeniu nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy regularne podlewania i usuwanie chwastów. Dobrze traktowane korzeniowe z własnego ogródka potrafią się odwdzięczyć. Zawierają w swoim składzie wiele witamin i składników odżywczych bardzo pożytecznych dla zdrowia.