Warzywa psiankowate - popularne odmiany, przykłady, porady uprawne

Najczęściej spotykane w Polsce rośliny psiankowate to pomidor, papryka i ziemniak. Nie są to jednak wszyscy przedstawiciel tej grupy rosnący w naszym klimacie. Do psiankowatych należy też petunia i tytoń. Te przykłady obrazują z jak zróżnicowanymi roślinami mamy do czynienia. Warto, więc dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Warzywa psiankowate, rozpoznawalne cechy i porady uprawowe

Warzywa psiankowate należą do bardzo licznej rodziny psiankowatych. Przedstawiciele tej grupy występują praktycznie na wszystkich kontynentach. Jedyne wyjątki stanowią obszary okołobiegunowe. Częściami jadalnymi interesujących nas warzyw są na przykład owoce jak w przypadku pomidorów. Zdarza się, że są to też podziemne bulwy jak chociażby ziemniaki. W naszym klimacie tylko te dwa wymienione gatunki mogą być uprawiane w gruncie. Pozostałe warzywa z tej grupy muszą rozwijać się pod osłonami. Zawierają wiele składników cennych dla zdrowia. Jednakże nie dla wszystkich. Psiankowatych nie powinny jeść osoby cierpiące na chorobę hashimoto.

Rośliny psiankowate przeważnie są uprawiane z rozsady. Najlepszym terminem do sadzenia jest druga połowa maja. Tylko ziemniaki nasadza się wcześniej, od 20 kwietnia do 10 maja. Psiankowate do rozwoju potrzebują dużych ilości światła. Papryka i bakłażan mimo tego, że rozwijają się pod przykryciem, również potrzebują sporo światła. Co równie ważne, opisywane warzywa lubią ciepło. Optymalna temperatura dla najpopularniejszych gatunków to około 25°C. Ziemniaki mają nieco mniejsze potrzeby. Najlepiej rosną w 14-18°C. Spadki temperatury poniżej zera powodują przemarzanie roślin.

Warzywa psiankowate powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Mają, bowiem dość duże wymagania względem gleby. Najlepiej rosną na ziemiach lekkich, przepuszczalnych i mocno próchnicznych. Przed sadzeniem podłoże należy przekopać i zasilić kompostem lub obornikiem. Na pierwszych etapach rozwoju psiankowatych, gleba powinna być stale lekko wilgotna. W okresie formowania i dojrzewania owoców rośliny potrzebują regularnego podlewania. Przesuszenie powoduje opadanie zawiązujących się owoców.

Rośliny psiankowate – popularne przykłady

Do najpopularniejszych psiankowatych bez wątpienia należy pomidor. Jest chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach czy na działkach. Występuje w kilku ciekawych odmianach. Najważniejsze jest jednak to, że jest smaczny i zdrowy. Pomidor zawiera dużo witaminy C, A i E do tego dochodzą też witaminy z grup B oraz K. W tym warzywie znajduje się również beta-karoten, znany antyoksydant. Mało tego, pomidor jest źródłem potasu, magnezu, manganu i miedzi. Te składniki mają duże znaczenie dla zdrowia.

Równie popularnym warzywem jest ziemniak, nadal podstawowa roślina obiadowa w Polskich domach. W naszym kraju pojawił się XVII wieku. Ziemniak zawiera witaminy C, PP, B1, B5 i B6. Do tego dochodzą takie składniki mineralne jak magnez, fosfor, miedź, mangan. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina nie jest wolna od składników szkodliwych. W wierzchniej części bulwy występują glikoalkaloidy. Między innymi z tego powodu ziemniak nie powinien być obecny w diecie osób, u których stwierdzono chorobę hashimoto czy na przykład łuszczycę.

Kolejnym warzywem z rodziny psiankowatych jest papryka. Występuje w kilku odmianach i kolorach. Może być czerwona, żółta czy też zielona. Papryka jest smaczna, ale to nie jedyna jej zaleta. Zawiera takie składniki jak witaminy z grupy B, E i A. Do tego oferuje wiele składników mineralnych. Takimi samymi właściwościami może poszczycić się bakłażan. To warzywo odznacza się fioletowym kolorem i sprężystą skórką. Na terenie europy pojawił się w okresie średniowiecza. Bakłażan jest bogatym źródłem błonnika, witamin i mikroelementów.

Przykłady mniej znanych psiankowatych

Za nami najpopularniejsze warzywa psiankowate jak pomidor, ziemniak czy bakłażan. Czas, więc na przykłady mniej znanych roślin jak chociażby jagody goji. Pochodzą z obszarów Azji, na których występuje klimat umiarkowany. Jagody goji to w rzeczywistości owoce rośliny o nazwie kolcowój pospolity. Są od wieków stosowane w naturalnej medycynie chińskiej. Zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. Ciekawe jest też to, że jagody goji mają pięćdziesiąt razy więcej witaminy C niż pomarańcze.

Rośliny psiankowate to nie tylko warzywa czy owoce takie jak jagody goji. Do tej grupy zalicza się też piękny kwiat, jakim jest petunia. W zależności od odmiany dorasta od 20 do 100 cm wysokości. Kwitnie od maja aż do jesieni pięknie zdobiąc ogród. Petunia ma jajowate, lekko owłosione liście oraz dzwonkowate kwiaty. Płatki mogą być białe, różowe, żółte, fioletowe, dużą popularnością cieszą się też odmiany dwubarwne. Petunia pochodzi z Ameryki Południowej, lecz w naszym kraju jest bardzo chętnie uprawiana.

Rośliną należącą do psiankowatych jest również tytoń. Wyróżnia się odmiany jednoroczne, dwuletnie, ale też byliny i krzewy. Tytoń powszechnie kojarzy się z papierosami, bo do ich produkcji jest wykorzystywany. W takiej formie szkodzi wszystkim nie tylko osobom z chorobą hashimoto. Warto, więc wiedzieć, że może mieć zupełnie inne zastosowania. Wszystko zależy od odmiany. Tytoń oskrzydlony czy inne gatunki ozdobne doskonale sprawdzają się, jako dekoracje ogrodu.