Wciornastki - opis, zdjęcia, występowanie, zwalczanie, porady
Wciornastki stanowią grupę małych owadów, które występują na całym świecie żerując na roślinach. W Polsce występuje 220 gatunków wciornastka, m.in. wciornastek tytoniowiec i wciornastek zachodni. Są to szkodniki roślin doniczkowych i ogrodowych, które powodują przebarwianie się liści i starzenie się rośliny. Przenoszą także groźne wirusy roślin. Wciornastki są tak małe, że trudno je zobaczyć gołym okiem, zaś ich zwalczanie nie jest łatwe. Domowe sposoby zwalczania wciornastków polegają na przemywaniu liści wodą z mydłem. Jeśli ilość wciornastków jest duża najlepiej zastosować preparat chemiczny przeznaczony do zastosowania w domu.
Wciornastki - szkodniki roślin doniczkowych
Czym są i skąd biorą się wciornastki na roślinach
Wciornastki obejmują ponad 6 tysięcy gatunków owadów. W Polsce żyje 220 gatunków wciornastków. Należą do nich także gatunki będące szkodnikami roślin, które wysysają z roślin soki powodując ich osłabienie. Niektóre gatunki mają znaczenie jako zapylacze, zaś niektóre z nich są szkodnikami, które powodują choroby roślin lub roznoszą wirusy groźne dla roślin.
Są to latające wydłużone owady o długości 1 - 2 mm. Żyją one na całym świecie. Spotyka się je nawet na Antarktydzie. Bytują one na roślinach, grzybach, a także na martwym drzewie czy w ściółce leśnej. Różne gatunki prowadzą różny tryb życia i żerują w różny sposób. Wciornastki przechodzą przez stadium jaj, larw, poczwarek i owadów dorosłych. Jaja składają w tkankach roślin lub przyklejają do roślin. Cykl rozmnażania się wciornastków trwa od 10 do 30 dni i tyle samo też żyje owad dorosły.
Popularnym gatunkiem wciornastka, który występuje w Polsce, jest wciornastek orientalny, wciornastek zachodni i wciornastek tytoniowiec. Wciornastek zachodni powoduje odkształcanie się roślin, którymi się żywi, a także przedwczesne starzenie się. Ma związek z chorobami pomidorów, jak brunatna plamistość pomidora. Najczęściej występuje on w szklarniach, gdzie produkuje się warzywa i rośliny ozdobne. Atakuje warzywa szklarniowe oraz kwiaty ogrodowe, na przykład róże. Roznosi on groźne wirusy roślin. Wciornastek tytoniowiec żeruje na kwiatach ogrodowych, jak chryzantema, gerbery czy goździki oraz na warzywach hodowanych w ogrodzie lub w szklarniach. Natomiast wciornastek orientalny żeruje na storczyku. Wszystkie te odmiany wciornastków mogą zaatakować także rośliny doniczkowe hodowane w domu.
Jakie rośliny atakują wciornastki i jakie są objawy ich żerowania
Wciornastki to bardzo drobne owady, które trudno jest zobaczyć i rozpoznać. Mogą one jednak znajdować się na naszych roślinach doniczkowych i powodować ich osłabienie. Objawy żerowania wciornastków mogą być bardzo różne, od jasnych plamek lub smug na liściach, do zbrązowień lub skorkowaceń. Objawy najczęściej widać na liściach i kwiatach. Mogą to być dziurki w liściach, zwijanie się liści, srebrzystość lub usychanie fragmentów. Na liściach i płatkach możemy znaleźć również ciemne, małe odchody owadów.
Jeśli podejrzewamy, że nasze rośliny atakują wciornastki możemy sprawdzić to w bardzo prosty sposób. Podstawiamy pod liście roślin czystą, białą kartkę i energicznie potrząsamy liśćmi. Wtedy możemy zobaczyć, że na kartce pojawily się malutkie, szybko poruszające się kreseczki, które wskazują na istnienie wciornastków.
Najczęściej występujące szkodniki to:
- wciornastek cieplarek,
- wciornastek szklarniowiec,
- wciornastek orientalny,
- wciornastek zachodni,
- wciornastek tytoniowiec.
Wciornastek żeruje na storczyku, anturium, fikusach, palmach, monsterach i bluszczach lub na kwiatach ogrodowych. Do domu najczęściej przynosimy je wraz z nowo zakupioną rośliną, szczególnie że dostrzeżenie tych małych owadów jest prawie niemożliwe i nie wystarczy dokładnie obejrzeć zakupionej rośliny. Ważne jest, aby nową roślinę od razu przesadzić do ziemi dobrej jakości, co zapewnia jej dobry wzrost i
Jak pozbyć się wciornastków - chemiczne, naturalne i domowe metody, aby zwalczyć wciornastki
Najlepsze domowe sposoby, aby zwalczyć wciornastki
Zwalczanie wciornastków, podobnie jak innych szkodników roślin doniczkowych, zawsze zaczynamy stosując metody ekologiczne i domowe. W tym przypadku jednak trudno jest pozbyć się owadów przez usuwanie ich mechanicznie. Owady te dobrze rozwijają się w suchych warunkach, dlatego też warto utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza. Należy często przeglądać rośliny, aby wykryć problem odpowiednio wcześnie. Dobrym sposobem są też żółte tablice lepowe, które mogą zlikwidować problem już na samym początku.
Zwalczanie zaczynamy od przemycia dokładnie liści rośliny przy pomocy wody z mydłem. Warto roślinę przesadzić, gdyż owady zamieszkują również podłoże. Stosuje się również opryski wodą z cukrem lub z olejem. Domowe sposoby na wciornastki okażą się skuteczne tylko wtedy jeśli owadów jest dość mało. Warto pamiętać, aby przecieranie liści lub opryski powtarzać dopóty nie pozbędziemy się szkodników.
Jak wybrać dobry preparat, aby zwalczać wciornastki
Środków chemicznych do zwalczania wciornastków i innych szkodników jest bardzo wiele. Należy jednak starannie wybrać taki preparat, który nadaje się do stosowania w domu. Ze względu na toksyczność środków chemicznych należy dokładnie czytać etykiety, aby znaleźć preparat, który nie będzie szkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych. Ważne jest, aby kupić preparat przeznaczony do tego, aby zwalczać szkodniki w mieszkaniu.
Dobrym rozwiązaniem są preparaty naturalne i ekologiczne. Dobrym, ekologicznym sposobem jest stosowanie owadów, które są naturalnymi wrogami wciornastków. Należą do nich dobroczynki lub dziubałeczki. Dobroczynki dostępne są na rynku w postaci wygodnych do użycia saszetek, które wiesza się na roślinie.
Na rynku dostępne są preparaty produkowane na bazie glonów, które występują w formie wygodnego sprayu. Możemy zastosować również patyczki nawozowo-owadobójcze. Środki tego rodzaju pomogą nam pozbyć się nie tylko wciornastków, ale także przędziorków oraz czerwców, jak tarczniki, wełnowce czy miseczniki.
Zwalczanie wciornastków jest trudne, gdyż owady te są często odporne na działanie środków chemicznych. Dlatego też należy wdrożyć różne metody.
Piękne rośliny domowe, a także zadbane rośliny ogrodowe, to marzenie każdego, kto interesuje się i kocha ogrodnictwo. Jednak nie zawsze jest takie proste. Do czynienia mamy z różnymi pasożytami i owadami, które potrafią mocno dokuczyć, a nawet zniszczyć całe uprawy. Do jednych z największych szkodników zaliczają się wciornastki.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także te artykuły o chorobach i szkodnikach.
Wciornastki w ogrodzie, czyli owady szkodzące roślinom w uprawie
Wciornastki – definicja i popularne rodzaje
Wciornastki, znane również jako przylżeńce, zaliczają się do rzędów owadów z aparatem gębowym kłująco-ssącym. W ich rzędzie rozróżnia się aż 6 tys. gatunków owadów. Wśród nich znajdują się również spotykane w naszych domach i ogrodach. Ich głównym pożywieniem są soki oraz tkanki roślinne. Przez co przyczyniają się do wyrządzenia wielu szkód w uprawach doniczkowych, ogrodowych oraz w szklarniach.
Ich długość ciała w zależności od gatunku osiąga od 1,2 do nawet 14 mm. Do popularnych gatunków zalicza się:
- Wciornastek tytoniowiec – długość jego ciała osiąga ok. 1,3 mm. Charakteryzuje się zabarwieniem od żółtego aż po ciemnobrunatny. Najczęściej wciornastek tytoniowec występuje w uprawach warzywnych, atakując pomidory, ogórki, paprykę, cebulę. Doskwiera również w uprawach zboża.
- Wciornastek zachodni – długość jego ciała osiąga od ok. 1,3 do 1,7 mm. Kolorystycznie jest bardzo podobny do wciornastka tytoniowca. Jednak jego występowanie zauważa się przeważnie w szklarniach. Chociaż jego szkodliwość daje się we znaki również na truskawkach, czy też na roślinach ozdobnych (np. różach). Wciornastek zachodni atakuje nie tylko pędy, ale również kwiaty oraz zawiązki owoców.
- Wciornastek szklarniowiec – jego długość wynosi około 1,5 do 2,5 mm. Wyróżnia się jasnobrązowym kolorem wpadającym często w brązowożółte ubarwienie. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej spotykany jest w uprawach szklarniowych, szczególnie na pomidorach, ogórkach oraz paprykach.
- Wciornastek różówek – owad o długości k. 1,5 mm, wyróżniający się brązowym kolorem z żółtymi przebarwieniem. Najczęściej można spotkać go na kwiatach ozdobnych, między innymi na storczykach lub różach. Sprawdź także artykuł o najczęstszych chorobach storczyków.
Co atakują wciornarski w ogrodzie?
Zwalczanie wciornastków jest jak najbardziej wskazane ze względu na wysoką szkodliwość owadów. Oprócz tego, że niszczą one pędy i liście, często doprowadzają do zniszczenia kwiaty oraz niszczą młode zawiązki owoców. Mając na uwadze, co atakują wciornastki, możemy liczyć się ze zniszczeniem całej uprawy lub przynajmniej z dużo mniejszymi plonami. Bardzo szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie rośliny, powodując na początku przebarwienia, a następnie nawet zahamowanie rozwoju owoców.
Za kolejny powód, dla którego zwalczanie wciornastków jest tak ważne, uznaje się rozprzestrzenianie się wirusa brązowej plamistości pomidora. Objawia się to pojawieniem się plam na liściach, zniekształceniami łodyg, jak i również pojawieniem się pierścieniowych plam na owocach. Głównymi nosicielami wirusa jest wciornastek zachodni oraz tytoniowiec. Wirus przyczynia się nie tylko do pogorszenia jakości plonów, ale również do znacznego jego zmniejszenia.
Oprócz roślin uprawowych wciornastki atakują również rośliny ozdobne. Możemy zatem spotkać wciornastki na storczykach, fikusach, bluszczach, a także kwiatach balkonowych, takich jak goździki czy gerbery. Roślina zaatakowana przez wciornastki zagrożona jest zahamowaniem wzrostu, a ostatecznie jej całkowitym zniszczeniem. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie kwiatu gazania?
Przylżeńce – po czym rozpoznać ich obecność na roślinach?
Pierwszym głównym objawem obecności wciornastki na roślinach, jest przebarwienie liści. Pokryte będą one jasnymi, niewielkimi plamami. Wystawiając przebarwiony liść pod dowolne źródło światła, zauważymy srebrzysty połysk. Przyglądając się uważniej, na liściach można zauważyć również odchody owadów. Rośliny zaatakowane przez wciornastki w zaawansowanym stopniu będą wyróżniać się usychającymi liśćmi. Jest to szczególnie zauważalne, mimo prawidłowego podlewania oraz nawożenia.
Zweryfikowanie obecności szkodników na roślinach domowych jest o wiele łatwiejsze. Wciornastki na storczykach lub innych kwiatach powodują skrócony okres kwitnienia. Innym sposobem na zobaczenie owadów na roślinach ozdobnych jest ich potrząśnięcie nad białą kartką. Na jej powierzchni powinny uwidocznić się szybko poruszające się milimetrowe kreseczki o zabarwieniu żółtobrunatnym. W celu lepszej weryfikacji warto posłużyć się lupą.
Zwalczanie wciornarstków
Domowe sposoby na zwalczanie wciornastków
Zwalczanie wciornastków nie zalicza się do najprostszych czynności. Owady rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie. Na ich korzyść działa również to, że wywołują wiele szkód, zanim zorientujemy się o ich obecności. Domowe sposoby na zwalczanie wciornastków w głównej mierze ograniczają się do odpowiedniej, dość wymagającej profilaktyki. Przed posadzeniem nowych upraw, należy dokładnie oczyścić glebę z poprzednich resztek roślinnych, które zalegają i przyczyniają się do rozrostu wciornastki. Istotne jest także zmianowanie upraw.
Jeżeli zauważymy zaatakowane rośliny, najlepiej jest usunąć ich zniszczone części. Jako domowe sposoby na zwalczanie wciornastków, jest dosadzenie roślin, które nie są tolerowane przez owady. Do tych roślin zaliczają się między innymi dobroczynek wielożerny, dziubałeczek wielożerny, czy też dobroczynek szklarniowy. Jednak należy zauważyć, że zwalczanie wciornastków domowymi metodami jest bardzo pracochłonne i niestety często nie przynoszące zamierzonych skutków.
Wciornastki – zwalczanie środkami chemicznymi
Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznych preparatów nadających się zarówno do upraw ogrodowych i szklarniowych, jak i również roślin ozdobnych znajdujących się w domu. Oczywiście przed zastosowaniem każdego z nich, należy dokładnie zapoznać się z etykietą.
Jeżeli borykamy się z wciornastkami szkodującymi na roślinach doniczkowych, wybieramy preparaty pozwalające na zwalczanie w domu uciążliwych owadów. Do tego typu środków zaliczymy między innymi:
- Provado Combi Pin 02 PR – środek chemiczny pozwalający na zwalczanie w domu wciornastków, a także mszyc, czy też czerwców. Jest to środek w zupełności bezpieczny, ponieważ nie wymaga on rozpylania. Dostępne pałeczki umieszczamy w glebie, do ich całkowitego zakrycia. Działają kontaktowo oraz żołądkowo. Preparat dedykowany jest nie tylko do roślin ozdobnych znajdujących się w pomieszczeniach zamkniętych, ale również do roślin balkonowych i ogrodowych.
- Agricolle – również preparat gwarantujący skuteczne zwalczanie w domu wciornastków. Środek służy do rozpylenia na całą roślinę. Jednak mimo tego, jest on całkowicie bezpieczny, ponieważ jego skład opiera się na bazie glonów. Ich głównym zadaniem jest zablokowanie wciornastków do dopływu powietrza.
Zwalczanie szkodników w uprawach ogrodowych lub szklarniowych, często wymaga zastosowania bardziej agresywnych metod. Do polecanych preparatów zaliczmy:
- Obsydion 01 AL. – środek w sprayu, gwarantujący zwalczanie nie tylko wciornastków, ale również mszycy i mączlików szklarniowych. Preparatem spryskujemy całą rośliną, jednak nie doprowadzając do powstawania kropel. Obsydion doskonale radzi sobie z dorosłymi osobnikami.
- Mospilan 20 SP – głównym składnikiem preparatu jest acetampiryd. Po zastosowaniu oprysku należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej karencji podanej na etykiecie produktu.
- Confidor 200 SL – preparat przeznaczony do przygotowania samodzielnego roztworu. Świetnie działa na larwy wciornastki, zatem można go zastosować już profilaktycznie, jeszcze przed rozwojem dorosłych osobników.
- Sumi-Alpha 050 EC – służy do zwalczania owadów, które zajęły rolnicze uprawy. Jest to koncentrat do samodzielnego przygotowania. Zaleca się korzystanie z preparatu w okresie pojawienia się larw. Należy koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej karencji.
Wciornastki są owadami niezwykle uprzykrzającym życie ogrodników oraz pasjonatów roślin ozdobnych. Jednak ich zwalczanie w domu ze względu na mniejsze możliwości rozprzestrzeniania się, są o wiele łatwiejsze. Natomiast w uprawach ogrodowych, szklarniowych i rolniczych, wymagają one dokładnej obserwacji oraz systematycznego zwalczania. Jak już wcześniej wspomniano, istotna jest także odpowiednia profilaktyka przy zwalczaniu wciornastków.