Wędliny domowe - najlepsze przepisy, które łatwo zrobisz w domu

Wędliny domowej roboty cieszą się niesłabnącym uznaniem. Można nawet stwierdzić, że ich popularność stale rośnie. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze są po prostu smaczne. Po drugie nie dodajemy do nich konserwantów, co czyni je zdrowszymi. W ogólnym rozrachunku domowy wyrób wędlin jest też tańszy niż kupowanie gotowych produktów. Z uwagi na te zalety przedstawiamy najlepsze przepisy na wędliny domowe.

Swojskie wędliny są najsmaczniejsze

Wyroby wędliniarskie przygotowane domowym sposobem mają swoich zagorzałych zwolenników. Ich popularność nie słabnie od lat, można nawet stwierdzić, że przybiera na sile. Jak już napisaliśmy we wstępie, wpływa na to kilka czynników. Oczywiście to, że wędliny domowe są smaczne jest jednym z nich. Kolejny to ceny sklepowych wyrobów, za szynkę dobrej jakości czy pieczoną pierś z kurczaka zapłacimy więcej niż za samodzielne przygotowanie. Poza tym wiele mięs dostępnych w masarniach zawiera konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku. Po rozwinięciu wstępu warto odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę są swojskie wędliny?

Wędliny domowe to nic innego jak przetwory mięsne występujące pod rozmaitymi postaciami. Bardzo mocną grupę stanowią wędzonki. Uzyskuje się je z jednego, peklowanego a następnie wędzonego kawałka mięsa. W ten sposób przygotowuje się między innymi szynki, balerony, boczki, polędwice, pierś z kurczaka. Wymienione rodzaje mięsa przygotowuje się też w inny sposób. Poddaje się je pieczeniu, po wystygnięciu mamy kolejną odmianę wędlin. Do grupy przetworów mięsnych sporządzanych domowym sposobem zaliczamy też kiełbasy. Niezależnie od tego czy będą pieczone, parzone czy wędzone. Wędliny powstają również z podrobów połączonych z mięsem i tłuszczem, z kurczaka i innego mięsa drobiowego.

Mocno wędzone wędliny domowej roboty takie jak kiełbasy mogą być długo przechowywane. Jeśli zaś chodzi o wędzone szynki, boczki czy balerony to ich przydatność do spożycia jest krótsza. Wynosi maksymalnie 2-3 tygodnie. Wyroby wędliniarskie takie jak pieczenie czy na przykład mielonki nie powinny być zbyt długo przechowywane. W zasadzie nie będzie to trudne, bowiem są tak smaczne, że ciężko się im oprzeć. Za nami garść najważniejszych informacji na temat mięs przygotowywanych domowym sposobem. Teraz możemy przedstawić najlepsze, sprawdzone przepisy.

Szynka pieczona – apetyczna klasyka

Domowy wyrób wędlin nie musi być wcale skomplikowanym procesem. Świadczą o tym klasyczne przepisy wykorzystywane od lat. W jaki sposób powstaje znana niemal każdemu szynka pieczona? Po pierwsze musimy wybrać ładny kawałek mięsa bez kości. Nie powinien zawierać zbyt dużo tłuszczu. Pierwszym krokiem będzie dokładne umycie mięsa i osuszenie. Najlepiej będzie użyć do tego papierowego ręcznika. Następnie nasza przyszła szynka pieczona powinna zostać natarta solą i pieprzem. To oczywiście nie jedyne przyprawy, domowy wyrób wędlin wymaga użycia czegoś więcej. Tym tajemniczym dodatkiem jest marynata.

By szynka pieczona odznaczała się niezwykłym smakiem powinna odstać w marynacie przynajmniej 12 godzin. Klasyczną bazą marynaty jest olej zmieszany z sokiem z cytryny. Ewentualnie jeden ze składników można zamienić na wino wytrawne lub ocet winny. Do płynu dodajemy tymianek, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie. Ciekawe akcenty smakowe daje jałowiec. Warto zadbać też o warzywa takie jak seler i pietruszka. Po całonocnym marynowaniu mięso wkładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy. Po około trzech godzinach szynka pieczona będzie gotowa. Przed nami kolejne swojskie wędliny.

Domowy wyrób wędlin – peklowanie szynki domowym sposobem

Peklowanie szynki domowym sposobem to przygotowanie jej do dalszej obróbki. Mięso zaprawione w ten sposób nadaje się do dojrzewania, wędzenia lub gotowania. Dzięki tej technice nasze wyroby wędliniarskie staną się znakomite. Peklowanie szynki można przeprowadzić na dwa proste sposoby. Pierwszym jest zaprawianie na sucho. W tym celu przygotowujemy mieszankę soli, saletry i cukru. Do niej dodajemy zioła takie jak liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, rozmaryn. Następie wcieramy opisaną mieszaninę w mięso. Je z kolei umieszczamy w kamiennym naczyniu i odkładamy w chłodne miejsce na 5-20 dni. By peklowanie się powiodło mięso trzeba, co jakiś czas obracać.

Peklowanie szynki możemy też wykonać na mokro. Dzięki temu nasza wędlina domowej roboty będzie soczysta. By to osiągnąć musimy przygotować płynną mieszankę, zwaną solanką. W jej skład, wchodzi saletra, sól i cukier. Dodajemy wymienione już wcześniej przyprawy, tu przydadzą się też goździki i kolendra. Wszystko zalewamy wodą i gotowe. W roztworze zanurzamy mięso i odstawiamy na jakiś czas. Podobnie jak powyżej, 5-20 dni. Widać, więc, że peklowanie szynki nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Przygotowane w ten sposób mięso zostanie przemienione w doskonałe wędliny domowe.

Wędzenie szynki – trwałe wyroby wędliniarskie

Peklowanie przygotowało mięso do dalszej obróbki. Można je ugotować, ale jeśli chcemy by nasze wyroby wędliniarskie były trwalsze warto postawić na wędzenie. Jest to metoda znana od wieków i nadal cieszy się popularnością. Wędzenie szynki można przeprowadzić w kuchni lub poza domem w wędzarni. Oba sposoby są ciekawe, lecz skupimy się na tym drugim. Podstawowa wędzarnia powinna składać się z paleniska, komory wędzarniczej, kanału dymowego. Ważny jest też szyber, dzięki któremu możemy regulować ilość dymu w komorze i temperaturę. Wędzenie szynki możemy przeprowadzić na zimno lub na gorąco. W zależności od wybranej metody, swojskie wędliny będą miały nieco inny smak.

By rozpocząć wędzenie szynki na palenisku układamy drewno z drzew liściastych i rozpalamy. Gdy zauważymy ogień zasypujemy go trocinami. To wpłynie na wydzielanie dymu. Ważne jest tu kontrolowanie temperatury. Wędzenie na zimno odbywa się w temperaturze 12-24°C. Jeśli zaś chodzi o obróbkę dymem na gorąco to w grę wchodzą dwa przedziały temperatur. W początkowej fazie(osuszanie) jest to 40-50°C. Właściwe wędzenie szynki odbywa się w 40-60°C. Ostatnim krokiem jest podpiekanie, do, którego potrzebna jest temperatura 60-90°C. Domowy wyrób wędlin poprzez peklowanie i wędzenie daje znakomite rezultaty. Warto samodzielnie się o tym przekonać.

Wędliny domowej roboty – szynka z szynkowara

Przepisy na wędliny domowe uwzględniają również wykorzystanie szynkowara. Jest to urządzenie stworzone do parzenia mięsa wołowego, wieprzowego i z kurczaka. Przygotowuje się w nim mielonki, rolady, golonki, boczki, kiełbasy. Znakomitym smakiem odznacza się szynka z szynkowara. Wracając do naczynia, najczęściej powstaje ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Składa się z pojemnika roboczego, pokrywki, płytki dociskowej i sprężyny. By z niego skorzystać potrzebne jest dodatkowe naczynie w postaci garnka. Swojskie wędliny z szynkowara są soczyste, smaczne i zdrowe.

By powstała szynka z szynkowara, mięso trzeba odpowiednio przygotować. Przydatne będą tu przepisy na marynatę. Zaprawione mięso umieszczamy w naczyniu a je w garnku. Dolewamy wody do 3/4 wysokości urządzenia. Wodę doprowadzamy do temperatury 75-80°C i utrzymujemy przez 2-3 godzimy. Po tym czasie szynka z szynkowara będzie gotowa. To już wszystko, co mieliśmy do powiedzenia na temat wędlin domowej roboty. Był to tylko niewielki wycinek większej całości. Zachęcamy do poszukiwań innych receptur. Wiele z nich znajduje się na naszych stronach.