Wędzarnia ogrodowa - rodzaje, ceny, budowa i wiele więcej

Zdrowie odżywianie staję się coraz bardziej popularne. Niestety w sklepach coraz trudniej znaleźć produkty bez dodatków konserwantów. Na szczęście jest prosty sposób by temu zaradzić. Zdrowe wędliny czy też sery dostarczy własna wędzarnia ogrodowa. Te niewielkie urządzenia lub budowle zyskują na popularności. Warto, zatem dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje i ceny.

Wędzarnia domowa – charakterystyka

Przydomowe wędzarnie to urządzenia lub niewielkie budowle. Ich podstawowym zadaniem jest konserwacja produktów spożywczych. Występują pod postacią sprzętu przenośnego lub murowanej albo drewnianej konstrukcji. Mimo różnic w budowie, spełniają takie samo zadanie. W wędzarniach umieszcza się mięsa, sery czy też ryby a następnie konserwuje za pomocą dymu. Warto też wiedzieć, że wstępują dwie metody wędzenia, na zimno i na ciepło.

Niezależnie od tego czy są to duże czy małe wędzarnie, muszą składać się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest palenisko. To na nim spala się drewno, dzięki, któremu wytwarza się dym. Niektóre gotowe wędzarnie ze sklepu są tak skonstruowane, że palenisko stanowi osobny elementy. W dużych budowlach jest ono integralną częścią.

Wędzarnia ogrodowa jest też wyposażona w komorę wędzarniczą. To przestrzeń, w której umieszcza się produkty przeznaczone do wędzenia. W zależności od wielkości może zawierać haki do wieszania, pręty czy też siatki. Komora musi być połączona z kanałem dymowym. To on transportuje dym z paleniska. To jednak nadal nie wszystkie elementy konstrukcji.

Nawet przenośna wędzarnia powinna być wyposażona w tak zwany szyber. Jest to bardzo ważny element. Umożliwia kontrolowanie i regulowanie poziomu temperatury i ilości dymu w komorze wędzarniczej. Krótko, służy do przykrywania bądź odkrywania otworu wylotowego dymy.

Opisując przydomowe wędzarnie nie można zapominać o kominie. W każdym urządzeniu musi znajdować się część odprowadzająca nadmiar dymu.

Wędzarnia ogrodowa i jej odmiany

Przenośna wędzarnia to pierwsza z opisywanych odmian. Odznacza się prostotą wykonania, powstaje najczęściej z blachy stalowej lub nierdzewnej. Jako materiał do wytwarzania dymu stosuje się w niej zrębki wędzarnicze z buku, olchy, dębu lub drzew owocowych. Zazwyczaj są to małe wędzarnie.

Kolejne gotowe wędzarnie mają zasilanie elektryczne. Są bardzo funkcjonalne, można je przenosić. Największym utrudnieniem jest jednak konieczność stałego podłączenia do prądu. Ceny obu wymienionych odmian są różne. Rozpoczynają się od kilkuset do złotych a kończą nawet na kilku tysiącach.

Małe wędzarnie powstają też z drewna. Zazwyczaj mają osobne palenisko połączone z komorą wędzarniczą długim przewodem. Ceny takich urządzeń zamykają się w granicach sześciuset złotych.

Przenośna wędzarnia to propozycja dla osób, które mają niewielki ogród. Są idealne do wędzenia na tarasie czy też balkonie.

Wędzarnia ogrodowa występują też w stacjonarnych wersjach. To najczęściej konstrukcje sporych rozmiarów. Powstają z cegieł, cegieł klinkierowych, naturalnego kamienia lub drewna. W zasadzie wszystko zależy od inwencji projektanta. Co ważne przydomowe wędzarnie można wykonywać samodzielnie. Tu ceny zależą od wybranego materiału i dodatków.

Budowa wędzarni ogrodowej

Przenośna wędzarnia jest wygodna w użyciu, lecz nie daje zbyt dużo miejsca do wędzenia. Dlatego też wiele osób decyduje się na wersje stacjonarne. Mogą to być gotowe wędzarnie, które trzeba tylko poskładać. Drugim wyjściem jest samodzielna budowa od podstaw. Warto nieco rozwinąć to zagadnienie.

Budowa wędzarni ogrodowej (zobacz porady na kb.pl) tak samo jak grilla ogrodowego składa się z kilku etapów, każdy z nich ma ogromne znaczenie. Realizacja rozpoczyna się od wyboru materiału. Jak już wiadomo najczęściej wybiera się cegły w różnych odmianach, kamień naturalny lub drewno. Jest jeszcze jedna, dość tania opcja. Można skorzystać z bloczków betonowych lub pustaków. To bardzo wdzięczny materiał.

Wędzarnia domowa musi powstawać w oparciu o szczegółowy projekt. Jeśli chodzi o gotowe wędzarnie do poskładania, to schemat otrzymujemy przy zakupie. Samodzielne wykonanie wymaga przygotowania projektu. Trzeba pamiętać, że do prawidłowego działania przydomowe wędzarnie potrzebują komory wędzarniczej i paleniska. Nie wolno też zapominać o przewodzie dymowym i kominie.

Budowa wędzarni zgodnie ze schematem nie powinna stanowić trudnego wyzwania. Praca zaczyna się od wyznaczenia miejsca i przygotowania terenu. Niezależnie od tego czy są to duże czy małe wędzarnie, miejsce pod betonową wylewkę musi być uporządkowane. Następnie przechodzi się do murowania ścian, jeżeli wybranym materiałem jest cegła czy kamień. Wędzarnia domowa z drewna powstaje nieco inaczej.

Budowa wędzarni ogrodowej kończy się po zamontowaniu paleniska i połączeniu go z komorą wędzarniczą. Warto też pomyśleć o hakach bądź prętach do zawieszania produktów do wędzenia. Robiąc wszystko zgodnie z planem, wędzarnia domowa powstanie szybko i sprawnie. Po tym pozostanie tylko cieszyć się własnym wyrobami. Z pewnością będą zdrowsze niż jedzenie znajdujące się na sklepowych półkach.