1. Wędzenie boczku – przygotowanie mięsa

Przepis na idealny boczek – marynowanie

Wędzenie boczku trzeba zacząć od wyboru idealnego mięsa. Inaczej nawet najlepszy przepis się nie sprawdzi, a mięso będzie suche, niezbyt smaczne i mało apetyczne. Zadbaj o to, by boczek pochodził ze sprawdzonego źródła. Musi być świeży. Najłatwiej sprawdzić kolor tłuszczu – musi być jasny, a mięso sprężyste i soczyste. Oczywiście do wędzenia używa się surowego mięsa, nie gotowanego.

Do wędzarni powinny trafić kawałki o wadze do 1,5 kg. Takie najszybciej i najlepiej się uwędzą. Zanim jednak zaczniesz proces wędzenia, musisz zamarynować mięso. Boczek marynuje się w solance – wodzie z solą (proporcja jak do szynek: 4 l solanki na 10 kg mięsa), ale można przygotować go także inaczej.

Na kawałek mięsa o wadze 1,5 kg potrzeba 1,5 łyżki drobnoziarnistej soli morskiej, którą trzeba wmasować w mięso po obu stronach. Dodaj do tego rozgniecione ząbki czosnku, owoce jałowca i liście laurowe. Mięso włóż do miski, owiń folią spożywczą i zostaw w lodówce. Jak długo powinien marynować się boczek? Około 24 godzin to optymalny czas. Dzięki temu mięso będzie aromatyczne i smaczne, a przy tym bardziej soczyste, tak jak szynka w sosie własnym.

Jak uwędzić boczek – osuszanie mięsa

W przypadku wędzenia szynek konieczne jest długie osuszanie mięsa, jednakże boczek nie potrzebuje aż tyle. Ręcznikiem papierowym wystarczy zebrać nadmiar wody (surowy boczek może puszczać krew) oraz pozostałości po przyprawach.

Do wędzarni nie może pójść obtoczone przyprawami mięso, ponieważ wysoka temperatura w wędzarni może zmienić je w popiół. To problem, ponieważ przypalone przyprawy będą po prostu gorzkie. Następnie należy zrobić niewielkie nacięcie w boczku tak, by móc przeciągnąć przez nie sznurek z pętelką. Dzięki temu łatwiej będzie powiesić mięso na haku w wędzarni. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na marynatę do boczku.

2. Wędzenie boczku – temperatura, czas i sposób

Wędzenie boczku na gorąco – najlepsza temperatura wędzenia

W przypadku surowego boczku najlepiej sprawdza się wędzenie na gorąco. Oznacza to, że temperatura wędzenia jest wysoka, a sam proces jest szybki. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ponieważ wymaga o wiele mniej czasu niż wędzenie na zimno (które może wynosić nawet kilkadziesiąt godzin). Jednakże w ten sposób nie powinieneś przygotowywać za dużo mięsa na raz. Wędzenie na gorąco oznacza, że mięso powinno być zjedzone w ciągu kilku dni. Oczywiście można je zamrozić, pieczenie i zamknięcie w hermetycznym pojemniku także nieco przedłużą świeżość mięsa.

Temperatura wędzenia na gorąco dla boczku to 50-60 stopni Celsjusza. Jak długo powinien wędzić się boczek? Dla kawałka o wadze 1,5 kg czas wędzenia to 3,5 godziny. Początkowo mięso tylko się osusza, dlatego dym nie może być zbyt gęsty. Po około 40 minutach zaczyna się już prawdziwe wędzenie.

Na czym wędzić boczek domowym sposobem

Drewno do wędzenia także ma ogromne znaczenie dla smaku i wyglądu mięsa. Boczek można wędzić w zasadzie wszystkimi rodzajami drzew liściastych. Najlepiej jednak sprawdzają się dąb, buk i olcha. Drewno olchowe zostawia ładny, delikatnie brązowy i złocisty kolor. Możesz także spróbować uwędzić surowy boczek na drewnie drzew owocowych. Wiśnia i śliwa w przypadku boczku sprawdzają się najlepiej. Drzewa iglaste mają za dużo żywicy, by móc wykorzystać je do wędzenia. Jednak pod koniec możesz dodać gałązki jałowca – zapewnią przyjemny aromat. Ale ostrożnie! Gałązki jałowca mogą sprawić, że mięso będzie gorzkie.

Jeśli chcesz, by mięso uwędzone domowym sposobem było smaczne i najwyższej jakości, wybieraj drewno wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Musi być czyste, bez żadnych lakierów, bejcy czy olejów. Nie może także być za mokre – najlepsza zawartość wody to około 25%. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych szczepek do wędzenia drewna. Są łatwo dostępne i dość tanie. Możesz je kupić od razu z akcesoriami do wędzenia, jak termometr do sprawdzania temperatury wewnątrz.

3. Wędzenie boczku – parzenie i hartowanie

Wędzenie boczku: jak parzyć boczek

W kuchni stosuje się dwa rodzaje boczku: wędzony surowy i parzony. Jeśli chcecie mieć ten pierwszy rodzaj – to już koniec, już macie gotowe mięso. Teraz tylko pieczenie lub gotowanie i już – smaczny boczek może stanąć na stole świątecznym obok takich dań jak szynka w sosie własnym. Jeśli jednak chcesz mieć boczek parzony, jeszcze trochę pracy i czasu musisz włożyć w jego przygotowanie.

Wędzony boczek na drewnianym stole, a także przepisy, porady oraz najlepsze składniki i drewno do wędzenia
Wędzenie boczku krok po kroku, czyli porady, składniki oraz najlepsze przepisy na domowy wędzony boczek

Mięso należy zanurzyć w wodzie o temperaturze około 85 stopni Celsjusza. Boczek musi być przestudzony, więc po wędzeniu należy zostawić go jeszcze trochę w wędzarni. Parzenie boczku powinno trwać około 1,5 h (1 godzina na 1 kg mięsa). Warto jednak sprawdzić, jaką temperaturę ma mięso w środku. Jeśli na termometrze pojawi się 65-68 stopni, to znak, że już możesz przestać parzyć boczek.

Parzenie sprawia, że mięso dłużej przechowuje się w lodówce. Jest wstępnie przygotowany, można go tylko krótko podsmażyć lub podpiec. Świetnie nadaje się na kanapki, zawijania szparagów czy śliwek. Dowiedz się także, ile gotować białą kiełbasę.

Wędzenie boczku – hartowanie mięsa po wędzeniu

Przygotowanie boczku do zjedzenia jeszcze jednak trwa. Musisz jeszcze zrobić hartowanie. Tuż po parzeniu boczek jest gorący, dlatego trzeba zanurzyć go w zimnej wodzie. To świetnie działa na mięso – zamyka jego pory, więc wszystkie soki zatrzymują się wewnątrz. Takie hartowanie to gwarancja, że boczek będzie delikatny i soczysty, a przy tym bardzo kruchy.

Hartowanie mięsa nie zawsze jest konieczne. Nie trzeba tego robić w przypadku szynek czy ryb. Jednakże boczek może naprawdę wiele na tym zyskać.

ikona podziel się Przekaż dalej