Wędzonki domowe - najlepsze przepisy, które bez problemu wykonasz w domu

Wędzonki domowe są o wiele smaczniejsze od tych sprzedawanych w sklepach. Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Po prostu nie ma w nich konserwantów i sztucznych barwników. Odznaczają się za to niepowtarzalnym aromatem i smakiem. Samodzielnie wykonana wędzonka jest powodem do dumy. Zatem dobrym pomysłem jest to by poznać ciekawe przepisy. Dowiedzieć się jak wygląda wędzenie karkówki czy jak powstaje schab wędzony.

Wędzonki domowe nie mają sobie równych

Wędzonki domowe podobnie jak te produkowane na szeroką skalę to artykuły spożywcze otrzymywane w wyniku wędzenia. Jest to znana od wieków metoda konserwacji jedzenia za pomocą dymu. W jej wyniku żywność zyskuje specyficzny zapach, smak i ciekawą barwę. Do wędzenia wykorzystuje się drewno drzew liściastych. Jest to przeważnie grusza, lipa, buk czy też jesion. Wędzonka wykonana samodzielnie ma dużą przewagę nad wersją sklepową. Sami decydujemy, jakie składniki dodamy. Dzięki temu jedzenie jest pozbawione sztucznych barwników, utrwalaczy i innych konserwantów.

Wędzeniu poddajemy różne produkty. Oczywiście najpopularniejsze jest wędzenie mięsa, ale nie jest jedyne. Wędzonki domowe to również ryby, sery oraz słody do piwa. Warto też wiedzieć, że wyróżniamy dwie odmiany tego procesu. Jest to wędzenie na gorąco oraz na zimno. W tym miejscu trzeba wspomnieć o jednej, niezwykle ważnej kwestii. Samo wędzenie mięsa czy innych produktów to finalny etap pracy. Równie istotne jest marynowanie do wędzenia. Opowiemy o nim nieco później. Najpierw skupimy się na samym wędzeniu i jego odmianach.

Wędzenie mięsa – na gorąco i zimno, temperatura i inne porady

Tradycyjne wędzonki domowe nie powstają oczywiście w domu. Służą do tego specjalne wędzarnie. Mogą to być niewielkie budowle lub dość duże pomieszczenia. Każda wędzarnia, niezależnie od wielkości posiada kilka elementów. W skrócie jest to palenisko, komorę wędzarniczą, kanał dymowy, komin i szyber odpowiedzialny za ilość dymu. Wspomniany szyber dba też o to by temperatura w komorze była odpowiednia. Wędzarnie mogą być stacjonarne lub przenośne. Ważne jest jedno, muszą dobrze spełniać swoje zadania.

Ostatni etap procesu, w którym powstaje wędzonka nie jest skomplikowany. Na palenisku układamy drewno liściaste i rozpalamy. Następnie zasypujemy całość trocinami. W ten sposób komora, w której wisi przyszły schab wędzony zacznie wypełniać się dymem. Smak i kolor produktów w dużej mierze zależy od rodzaju wybranego drewna. Temperatura wędzenia na zimno powinna utrzymywać się w granicach 12-24°C. A jaka jest optymalna temperatura dla wędzenia na gorąco? Pierwsza część, czyli osuszanie wymaga 40-50°C. Właściwe wędzenie mięsa 40-60°C. Ostatni etap, czyli lekkie przypiekanie to około 60-90°C.

Przepis na wędzonkę

Wiemy już jak wygląda ostatni etap procesu, w którym powstaje wędzonka. Teraz z kolei prześledzimy wcześniejsze czynności. Chodzi tu o przepisy opisujące peklowanie mięsa. W tym przypadku jest to przygotowanie do dalszej obróbki cieplnej. Warto przy tym wiedzieć, że peklowanie to również rodzaj konserwowania. Wracają do tematu, w jaki sposób wykonujemy marynowanie do wędzenia? Pierwsza metoda to tak zwane peklowanie na sucho. Druga to z kolei peklowanie mięsa na mokro. Warto dokładniej opisać oba przepisy.

Wędzenie szynki lub wędzenie karkówki powinno być poprzedzone peklowaniem. Można to zrobić na sucho, co nie sprawia większych problemów. Trzeba najpierw stworzyć mieszankę soli, saletry oraz cukru. Do niej dodajemy przyprawy takie jak pieprz, gorczyca, ziele angielskie, liść laurowy. Może też być kolendra lub czosnek. Następnie peklowanie mięsa to nic innego jak wcieranie w nie mieszanki. Po tym wkładamy je do garnka i pozostawiamy na 5-20 dni. Przepis na wędzonkę mówi, że mięso należy, co jakiś przewracać by przyprawy rozłożyły się po równo. Po minięciu wyznaczonego czasu możemy rozpocząć wędzenie karkówki lub uzyskać schab wędzony. W zależności od tego, co wybraliśmy.

Marynowanie do wędzenia można też wykonać na mokro. W tym celu sporządzamy specjalną zalewę. W niej również znajduje się saletra, sól i cukier. Czym byłby przepis na wędzonkę bez przypraw. Tu, więc dodajemy podobny zestaw dodatków jak przy metodzie na sucho. By powstał schab wędzony zalewa musi trafić do naczynia z mięsem. Po tym odstawiamy je w chłodne miejsce. Marynowanie do wędzenia zabiera tyle samo czasu, co przy poprzedniej technice. Oczywiście istnieją różne przepisy. Niektóre skracają ten czas lub pokazują jak wszystko wykonać w domu. Warto szukać najlepszych rozwiązań. Najlepiej na naszych stronach.

Peklowanie mięsa ma ogromne znaczenie. Bez niego wędzenie szynki czy schabu nie będzie miało większego sensu. Poza dymem to właśnie przyprawy w zalewie czy mieszance nadają wyczuwalny smak. Nie istnieje jeden, najlepszy przepis na wędzonkę. Każdy, dla kogo wędzenie karkówki czy wędzenie szynki nie ma tajemnic ma swoje nawyki. Jednakże podstawy zawsze są takie same. Dlatego opisaliśmy je z wielką przyjemnością. Teraz zachęcamy do odkrywania tej pięknej sztuki, jaką jest domowe wędzenie.