Węgorek narcyzowiec - szkodnik, który atakuje cebulki narcyzów

Choroba kwiatów cebulowych, jak krokusy czy narcyzy, może być spowodowana porażeniem cebuli przez nicienie. Choroba ta jest trudna do wykrycia przy oględzinach nadziemnych części roślin. Konieczne jest wykopanie rośliny i obejrzenie cebuli, żeby przekonać się jaki szkodnik ją zaatakował. Jeśli znajdziemy w cebuli larwy, może to być pobzyga cebularz lub udnica cebulówka. Jeśli natomiast szkodnika nie widać gołym okiem, mamy do czynienia z nicieniami, które atakują cebule, bulwy lub korzenie.

Węgorek narcyzowiec jest nicieniem atakującym rośliny cebulowe. Nicienie należą do jednych z najgroźniejszych szkodników, gdyż ich zwalczanie jest bardzo trudne. Działają w glebie, dlatego też opryski i preparaty chemiczne są nieskuteczne. Do najgroźniejszych nicieni należy:

  • niszczyk zjadliwy, który atakuje narcyzy i tulipany,
  • węgorek chryzantemowiec, który żeruje na chryzantemach,
  • węgorek narcyzowiec, który atakuje krokusy i narcyzy.

Co ciekawe, węgorek narcyzowiec atakuje przede wszystkim krokusy, czyli szafrany. Choroba objawia się żółknięciem liści, obumieraniem młodych roślin, brakiem kwiatów lub osłabieniem roślin. Po wykopaniu cebulki okazuje się, że na powierzchni widać zmarszczenia i pęcherze. Oznaczają one zainfekowanie przez nicienie. Same nicienie są prawie niewidoczne. Aby je zobaczyć, należy posłużyć się dobrą lupą.

Chemiczne i domowe sposoby walki ze szkodnikiem

Szkodnik ten działa w glebie, dlatego też preparaty chemiczne i opryski nie są skuteczne. Nie ma też możliwości uratowania kwiatów, których cebulki zostały zaatakowane przez nicienia. Możemy jedynie wypróbować domowe sposoby walki z nicieniami, tak aby zapobiec zainfekowaniu pozostałych roślin cebulowych.

Powiększenie węgorka narcyzowca, a także jak zwalczać, rozpoznanie, przyczyny oraz opryski
Węgorek narcyzowiec i jego zwalczanie oraz szkodliwość na roślinach cebulowych i wygląd

Jedynym sposobem ratowania ogrodu czy plantacji jest wykopanie zainfekowanych roślin wraz z dużą ilością ziemi. Całość najlepiej spalić, tak aby zniszczyć nicienie. Nie należy wrzucać tych roślin do kompostu, gdyż nicienie będą się rozwijać i infekować inne rośliny.

Najlepsze domowe sposoby walki z nicieniami polegają na stosowaniu płodozmianu. Narcyzy, krokusy, ani inne rośliny cebulowe, nie powinny być uprawiane na tym samym obszarze, gdzie wystąpiły nicienie jak węgorek narcyzowiec lub niszczyk zjadliwy. Na grządce po roślinach cebulowych należy posadzić inne rośliny, które są odporne na nicienie. Najlepiej sprawdzą się dyniowate, marchew, pomidory, które są niewrażliwe na nicienie. Nie należy sadzić rośli cebulowych, korzeniowych i bulwiastych, które są wrażliwe na nicienie. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie.

Można też wypróbować takie domowe sposoby, jak moczenie cebul w wodzie o temperaturze 45 stopni przez 2 godziny. Zaleca się przede wszystkim kupowanie cebul ze sprawdzonego źródła. Cebule moczymy przed zasadzeniem ich do gruntu.

ikona podziel się Przekaż dalej