Wełnowiec - często pojawiające się szkodniki storczyków

Wełnowiec - czym charakteryzują się białe robaki na storczykach

Wełnowiec należy do jednych z najgroźniejszych szkodników, które wielokrotnie atakują domowe rośliny doniczkowe, w tym i storczyki. Bardzo znanym wełnowcem jest między innymi wełnowiec cytrusowiec - Planococcus citri, ale także inne jego gatunki. Warto wiedzieć, że zarówno wełnowiec cytrusowiec, jak i inne wełnowce, są owadami, które zaliczają się do rzędu pluskwiaków.

Charakterystyczne dla wełnowcowatych jest to, że samice wełnowców cytrusowców, tak jak i ich larwy, pokryte są charakterystyczną, woskowatą wydzieliną. Długość tych szkodników storczyków i innych domowych roślin sięga zaledwie kilku milimetrów. Mimo tego, że ich wzrost nie jest imponujący, potrafią one wyrządzić bardzo poważne szkody na naszych roślinach uprawnych.

Warto wiedzieć, że ciało wełnowców jest segmentowate i miękkie. Całe pokryte są one różowawym nalotem, który na pierwszy rzut oka przypomina nam małe strzępki wełny lub waty. To właśnie z powodu tego nalotu te małe szkodniki zyskały nazwę wełnowców. Powinniśmy też wiedzieć o tym, że wełnowiec, tak samo, jak i tarczniki i miseczniki śliwkowe, należą do grupy czerwców.

Wełnowce na storczykach - jak żerują

Ten niebezpieczny biały robak na storczykach w naszym domu żywi się sokiem komórkowym. Co więcej, w trakcie żerowania wydziela on rosę miodową. Owa rosa jest pożywką dla wielu grzybów, co powoduje wielokrotnie grzybowe choroby storczyków i innych roślin domowych. Nie zapominajmy, że choroby storczyków wymagają dodatkowego zwalczania, ponieważ zwalczanie szkodników storczyków różni się od zwalczania chorób.

Wełnowce najczęściej możemy zaobserwować na spodniej części blaszki liściowej, ale także na łodydze. Powinniśmy wiedzieć, że roślina, która zostanie zaatakowana przez te szkodniki storczyków, pomału, z biegiem czasu zaczyna tracić liście. Może zdarzyć się również tak, że na roślinie nie zostanie ani jeden liść.

Dodatkowo nasz storczyk będzie miał problemy ze wzrostem, co poskutkuje zatrzymaniem wzrostu, a po dłuższym czasie nasz piękny kwiat zamiera. Jeśli dodatkowo pojawią się grzybowe choroby storczyków, wtedy mamy małe prawdopodobieństwo na ocalenie roślin, a możemy jedynie zadbać o to, by z porażonej rośliny choroby i szkodniki nie przeniosły się na inne, otaczające ją kwiaty.

Kupując rośliny pokojowe, musimy liczyć się z tym, że praktycznie większość z nich narażona jest w dużym stopniu na porażenie przez wełnowce. I to właśnie do najbardziej atakowanych zaliczane są storczyki, fikusy i rośliny cytrusowe. Dlatego warto zadbać o to, by przeciwdziałać pojawieniu się tych szkodników. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o występowaniu i zwalczaniu wełnowców.

Zwalczanie - istotne informacje, które przydadzą nam się przy zwalczaniu wełnowców

Jeśli decydujemy się na zakup storczyków bądź innych roślin, przy których istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się chorób grzybowych, już podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki temu późniejsza uprawa powinna przebiegać bez problemu i tak dużych trudności.

Podczas zakupów naszych pięknych szkodników, musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są widoczne na nich objawy żerowania wełnowców, a także oznaki chorób grzybowych, które często łączą się z problemem pojawienia się wełnowców. Dlatego unikajmy roślin, na których pędach i ogonkach liściowych widoczne są wełniste i białe punkciki.

Pamiętajmy, że gdy kupimy bardzo zainfekowany okaz storczyka, nie zawsze uda nam się zwalczyć wełnowce, szczególnie domowymi sposobami, które używane są raczej przy małych populacjach tych szkodników storczyków. Warto pamiętać o zapewnieniu storczykom odpowiednich warunków uprawy, a w szczególności odpowiedniej wilgoci, ponieważ ta nie jest lubiana przez wełnowce i przędziorki.

Zwalczanie wełnowców - domowe sposoby i zwalczanie chemiczne

Wełnowce na storczykach - z jakich domowych sposobów skorzystać przy zwalczaniu

Kiedy już zajmiemy się uprawą storczyków, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że mogą pojawić się na nich różnorodne szkodniki storczyków, które wielokrotnie również powodują choroby storczyków. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do obumarcia rośliny.

Z tego właśnie powodu powinniśmy wiedzieć, jak wygląda zwalczanie szkodników, szczególnie bardzo często pojawiających się na nich wełnowców. Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się ich, warto zadbać o odpowiednią wilgotność rośliny, którą uzyskamy nie tylko przez podlewanie, ale także i zraszanie.

Jeśli jednak na roślinie pojawią się wełnowce, wtedy powinniśmy podjąć odpowiednie metody zwalczania. Do domowych sposobów zalicza się usuwanie szkodników nawilżoną pałeczką kosmetyczną. Taka pałeczka powinna być nasączona w szarym mydle lub alkoholu. Ten dość pracochłonny sposób jest bardzo skuteczny, natomiast nie usunie szkodników w ciągu jednego dnia.

Szkodniki storczyków - w jaki chemiczny sposób może być zwalczany wełnowiec

Pamiętajmy o tym, że nie zawsze domowe sposoby są w stanie zniszczyć wełnowce, zwłaszcza jeśli ich populacja rozrosła się do dużych rozmiarów. Właśnie dlatego poza domowymi sposobami, powinniśmy zapoznać się również z chemicznym zwalczaniem szkodników.

Insektycydy są to środki do zwalczania owadów, co znaczy, że idealnie sprawdzą się one w przypadku zwalczania wełnowców. Jeśli mamy więc problem z dość dużą ilością wełnowców na storczykach, wtedy warto zaopatrzyć się w takie preparaty, jak Actellic, Confidor czy Provado Plus.

Podczas zwalczania chemicznego ważne jest to, by zabieg opryskiwania lub ściągania wełnowców nawilżoną w preparatach pałeczką kosmetyczną, powtarzać co około 7-10 dni. Z kolei, jeśli szkodniki storczyków przeniosły się nawet na korzenie, wtedy powinniśmy podlewać nasze kwiaty wodą rozcieńczoną z insektycydem.

ikona podziel się Przekaż dalej