Wełnowce - szkodniki roślin doniczkowych

Jak wyglądają wełnowce

Choroby kwiatów doniczkowych i szklarniowych są często wywołane przez szkodniki i robaki, które żywią się sokiem roślin tym samym osłabiając roślinę. Jednym z często występujących szkodników kwiatów doniczkowych są wełnowce. Są to dość duże robaki, które osiągają wielkość kilku milimetrów. Łatwo je rozpoznać, gdyż pokryte są białą woskowatą wydzieliną, która przypomina miękkie kłębki wełny. Jedną z odmian jest wełnowiec cytrusowiec, który jest lekko żółtawy.

Wełnowce żerują na kaktusach, na dracenie, sukulentach i innych, zaś wełnowiec cytrusowiec żeruje głównie w szklarniach na cytrusach, drzewach owocowych, warzywach, jak również na kwiatach doniczkowych, jak fikusy, żyworódki, palmy, krotony czy szeflery. Wełnowiec cytrusowiec może zaatakować również takie kwiaty jak storczyk, hoja, kroton, kamelia lub fikus.

Wełnowce w powiększeniu atakujące rośliny doniczkowe oraz porady, jak zwalczyć wełnowce różnymi sposobami
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Wełnowce mają owalny kształt i długość od 2 do 4 mm, zaś ich ciało na brzegach ma długie, wełniaste pręty. Owady te na roślinie prawie się nie poruszają. Samce i samice żyją krótko i biorą tylko udział w procesie rozrodczym. Samce mają skrzydła i wczesnym rankiem latają nad rośliną w poszukiwaniu samicy. Samica po złożeniu jaj umiera. Z jaj wylęgają się nimfy, które przemieszczają się po roślinie i wysysają z niej soki. Gdy osiągną dojrzałość płciową zaczyna się proces rozmnażania. Samica składa kilkaset jaj, które przykrywa wełnistym kokonem.

Wełnowce należą do rodziny czerwców, podobnie jak tarczniki i miseczniki. Występują głównie na iglakach, warzywach oraz roślinach ozdobnych. Co ciekawe, czerwce wykorzystywane były do produkcji czerwonego barwnika. Obecnie z czerwców kaktusowych produkuje się z nich barwnik koszenilę.

Objawy choroby kwiatów doniczkowych wywołanej przez wełnowce

Choroby roślin objawiają się generalnie osłabieniem rośliny, która źle wygląda, nie wzrasta, marnieje lub przestaje kwitnąć. Liście, łodygi i kwiaty zaczynają żółknąć i obumierają. W przypadku wełnowców możemy zobaczyć gołym okiem białe punkciki na roślinie, szczególnie na spodniej stronie liści. W stadium zaawansowanych biała wydzielina obecna jest na różnych częściach rośliny, szczególnie że robaki te składają jaja pod wełnowatą wydzieliną.

Rośliny doniczkowe zaatakowane przez wełnowce oraz porady, jak zwalczyć wełnowce domowymi i chemicznymi sposobami
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Sok roślin zawiera dużo cukru i mało białka. Dlatego też szkodniki muszą wysysać bardzo dużo soku, zaś zawarty w nim cukier wydalają w postaci spadzi. Jest to lepka substancja oblepiająca łodygi i liście. Na spadzi żerują mszyce. Ponadto jest to dobra pożywka do rozwoju grzybów, które dodatkowo osłabiają roślinę.

Zainfekowana roślina żółknie, zaś liście i łodygi ulegają deformacji. Obecność białych wełnowców na roślinie sprawia, że nie nadaje się ona do sprzedaży i może przynieść spore straty gospodarcze. Natomiast w domu pojawienie się wełnowców, może spowodować zainfekowanie sąsiednich roślin, gdyż wełnowiec rozmnaża się bardzo szybko.

Zwalczanie szkodników kwiatów doniczkowych

Co zrobić, aby na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki

Wełnowce, czy inne szkodniki czy robaki, zazwyczaj przynoszone są do domu, ogrodu lub szklarni wraz z zakupem nowych roślin. Dlatego też bardzo ważne jest, aby rośliny dokładnie obejrzeć przed zakupem. Wełnowce zazwyczaj żerują na spodniej stronie liści i mogą kryć się między żyłkami liści.

Warto również dokładnie przeglądać rośliny w domu i szybko reagować, jeśli zauważymy szkodniki lub robaki. Wełnowce nie lubią wody, dlatego też warto zraszać te rośliny, które lubią zraszanie. Ważne jest, aby rośliny były zdrowe, zadbane, dobrze odżywione. Należy rośliny sadzić w podłożu z dobrego źródła. Wełnowce doskonale się mają w suchych i ciepłych pomieszczeniach, dlatego też warto zraszać rośliny i zadbać o większą wilgotność powietrza.

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych - domowe sposoby

Środki chemiczne powinny stanowić ostateczność, szczególnie w domu, gdzie są dzieci i domowe zwierzęta. Dlatego też zwalczanie szkodników zaczynamy od mechanicznego usuwania. Domowe sposoby są żmudne i czasochłonne, jednak dzięki nim unikamy chemii w mieszkaniu.

Najlepiej pozbyć się wełnowców przez mechanicznie usuwanie ich z liści przy pomocy wacika kosmetycznego lub patyczka higienicznego. Przygotowujemy w tym celu roztwór wodny szarego mydła, alkoholu lub płynu do mycia naczyń. Wacikiem nasączonym roztworem przemywamy liście i łodygi roślin mechanicznie usuwając owady i ich kokony z jajami. Należy starannie obejrzeć roślinę, gdyż wełnowce kryją się w zakamarkach trudnych do zauważenia.

Warto pamiętać, że wełnowce mogą kryć się w ziemi, dlatego też w niektórych przypadkach należy przesadzić roślinę do nowego podłoża. W takim przypadku należy oczyścić korzenie z ziemi i delikatnie umyć.

Jeśli roślina jest okazała i rozrośnięta mechaniczne usuwanie może być pracochłonne i trudne. W takich wypadkach warto przyciąć roślinę i usunąć silnie zainfekowane gałęzie. Musimy jednak sprawdzić jak dany gatunek rośliny znosi przycinanie.

Na koniec całą roślinę należy umyć. Najlepiej zrobić to w wannie pod prysznicem.Jest to ważne również dlatego, że wełnowce nie lubią wody. Pamiętajmy, aby osłonić doniczkę, aby nie dostało się do niej zbyt dużo wody. Zwalczanie wełnowców tym sposobem należy powtarzać co 3 - 4 dni na przestrzeni kilku tygodni.

Bardzo trudno jest mechanicznie usunąć wełnowce na kaktusach lub na dracenie. W tym przypadku dobrym sposobem jest płukanie roślin pod prysznicem, gdyż wełnowce nie lubią wody. Gdy problem jest duży, można całą roślinę, wraz z korzeniami, zanurzyć w wodzie o temperaturze 55 stopni. Roślinę trzymamy w wodzie około 45 minut. Dobre rezultaty daje dodanie do wody paru kropel płynu do mycia naczyń. Po zabiegu roślinę dokładnie płuczemy i sadzimy w nowej ziemi.

Kolejnym sposobem, szczególnie na wełnowce na dracenie lub kaktusach, jest wysmarowanie rośliny roztworem wodnym parafiny. Olejek parafinowy mieszamy z wodą w proporcjach 1 : 1 i dodajemy parę kropli płynu do mycia naczyń. Następnie przy pomocy patyczka kosmetycznego i wacików smarujemy roślinę, szczególnie jej zakamarki. Zostawiamy olejek na kilka dni, a następnie dokładnie płuczemy roślinę pod prysznicem.

Na uprawach i w szklarniach gdzie pojawił się wełnowiec stosuje się również błonkówke lub biedronkę wełnowcową, które jest naturalnym wrogiem wełnowca. Zjada ona wełnowce dość skutecznie, gdyż pożera ona wszystkie formy tego owada. Jeśli uda się pozyskać biedronkę wełnowcową nie można już stosować środków chemicznych, gdyż zabijają one wszystkie owady.

Zwalczanie wełnowców - środki chemiczne

Zwalczanie wełnowców warto zacząć od metod domowych, szczególnie jeśli atakują one rośliny w mieszkaniu, gdzie są dzieci i zwierzęta domowe. Środki chemiczne powinny być ostatecznością, tak aby nie zatruwać środowiska w mieszkaniu.

Jeśli wełnowców jest dużo i zawiodły środki domowe, warto sięgnąć po preparaty ekologiczne produkowane na bazie z olejów np. rzepakowego lub rydzowego. Stosowanie ich powinno uzupełniać mechaniczne usuwanie owadów.

Jeśli wybierany środki zawierające pestycydy należ przyczytać, czy nadają się one do stosowania w mieszkaniu. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Rośliny opylamy w pomieszczeniu, gdzie jest dobra wentylacja. Po użyciu środka trzeba wywietrzyć pomieszczenie i umyć ręce. Należy również chronić skórę i oczy. Środki chemiczne w postaci oprysków mogą nie być skuteczne, gdyż owady pokryte są kłaczkowatą wydzieliną, która je chroni, ponadto kryją się one w zakamarkach rośliny, a nawet w ziemi.

Rośliny doniczkowe to jedne z roślin, które są wyjątkowo często uprawiane, jednak tak jak inne rośliny wymagają one bardzo dużo pielęgnacji i cierpliwości. Niestety bardzo często zdarza się, że na takich roślinach pojawi się szkodnik, którego należy unicestwić, by roślina mogła swobodnie rosnąć. Takimi szkodnikami są właśnie wełnowce, dlatego też powinniśmy dowiedzieć się, jakie są możliwe sposoby na zwalczanie wełnowców i jakie domowe sposoby możemy wykorzystać do walki z nimi.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.

Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Wełnowce - czym charakteryzują się te szkodniki roślin domowych

Wełnowce należą do bardzo groźnych szkodników, które atakują rośliny doniczkowe uprawiane w domu. Aby nasze rośliny nie zamarły i nie straciły swojego pięknego wyglądu, warto wiedzieć, jak je możemy rozpoznać oraz jak zwalczyć wełnowce, które bardzo często są utrapieniem dla "domowych ogrodników".

Wełnowce są to tak naprawdę szkodliwe owady, których długość sięga kilku milimetrów. Mimo swoich małych rozmiarów potrafią one wyrządzić bardzo duże szkody. Wełnowce na storczykach, na kaktusie i dracenie są bardzo niebezpieczne. Ich ciało jest miękkie, segmentowate i pokryte białym lub delikatnie różowawym nalotem, przypominającym drobne strzępki waty lub wełny. To właśnie przez ten nalot, owady te zyskały nazwę wełnowców.

Szkodnik, jakim jest wełnowiec należy do grupy czerwców (Coccoidea), tak jak i znany z upraw sadowniczych misecznik śliwowy oraz tarczniki, które bardzo często występują przy uprawach roślin szklarniowych oraz ozdobnych. Wełnowce żywią się sokiem komórkowym roślin doniczkowych, a w trakcie żerowania wydzielają rosę miodową. Rosa miodowa jest pożywką dla wielu grzybów, dlatego też roślina, która została porażona tymi szkodnikami, bardzo często jest dodatkowo zarażona chorobami grzybowymi. W tym momencie jest to podwójne obciążenie i roślina ta przeważnie przegrywa walkę ze szkodnikami i chorobą grzybową. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu chrząszcza majowego?

Dlatego właśnie należy bardzo dbać o to, by zapobiec pojawieniu się szkodników oraz w porę zacząć zwalczać wełnowce. Należy wiedzieć, że owady te pojawiają się najczęściej na spodniej części blaszek liściowych, albo też na łodygach. Właśnie dlatego, obserwując roślinę pod kątem pojawienia się tych szkodników, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na te miejsca.

Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Wełnowce - informacje, które należy znać, chcąc zwalczyć szkodniki

Powinniśmy zacząć od tego, że bardzo często zaatakowanymi roślinami doniczkowymi są między innymi draceny, storczyki, ale także występują one na kaktusach. Kupując te rośliny, powinniśmy od razu zwrócić uwagę na stan ogólny rośliny i już w sklepie przyjrzeć się, czy nie ma na niej żadnych niepokojących objawów szkodników i chorób.

Jeśli chcemy zobaczyć, czy na naszych roślinach pojawiły się te groźne szkodniki, wtedy musimy szukać objawów żerowania. Takimi objawami są białe i wełniste punkty, pojawiające się na pędach i ogonkach liściowych roślin. Wtedy powinien być to już dla nas znak, że musimy rozpocząć zwalczanie wełnowców. W fazie początkowej wystarczą nawet domowe sposoby, ale niestety nie zawsze domowymi sposobami uda nam się zwalczyć wełnowce na storczykach, dracenie, na kaktusie, fikusie i innych roślinach, zwłaszcza cytrusowych. Sprawdź także ten artykuł o rozpoznaniu i zwalczaniu tarcznika.

Warto pamiętać, że zdrowe i zadbane rośliny rzadziej zapadają na horoby i rzadziej występują na nich szkodniki. Bardzo dobrą formą "oczyszczenia" jest zraszanie roślin, ponieważ nie tylko oczyszcza ono roślinę i podnosi poziom wilgotności powietrza, ale też działa odstraszająco na przędziorki i wełnowce, które nie lubią wilgoci i wolą żerować w miejscach bardziej suchych. Dlatego tak prosta czynność pomoże nam w zapobiegnięciu pojawienia się wełnowców.

Wełnowce w powiększeniu atakujące rośliny doniczkowe oraz porady, jak zwalczyć wełnowce różnymi sposobami
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Zwalczanie wełnowców - domowe sposoby i zwalczanie insektycydami

Zwalczanie wełnowców nie będzie takie trudne, jeśli będziemy znali kilka użytecznych metod, w tym również domowych sposobów. Nie oznacza to jednak, że wełnowce znikną w ciągu jednego dnia i nie pozostawią na roślinach żadnych objawów swojego żerowania, lecz pozbędziemy się ich szybciej i bardziej skutecznie.

Zacznijmy więc od domowych sposobów. Oprócz zapobiegania pojawienia się szkodnika na roślinie możliwe jest też zwalczanie go. Sposób ten jest niestety dość pracochłonny, ale może przynieść bardzo dobre efekty. Polega on na usuwaniu zwilżoną pałeczką kosmetyczną miejsc, w których pojawiły się te szkodniki. Pałeczkę kosmetyczną nasącza się wtedy w rozcieńczonym insektycydzie, alkoholu lub szarym mydle. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szkodnikach, jakimi są gąsienice?

Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Wełnowce można też zwalczać metodą biologiczną, jaką jest wykorzystanie pasożytniczej błonkówki, która jest niegroźna dla roślin, ale skutecznie walczy z wełnowcami. Najbardziej popularnym sposobem jest jednak zastosowanie insektycydów. Tutaj musimy jednak pamiętać, by przed użyciem preparatów dokładnie zapoznać się z ulotką, a naczynia używane do tych oprysków trzymać z dala od dzieci. Silnych insektycydów nie powinniśmy stosować w domach, a dodatkowo poza zabijaniem szkodników, zabijają one także pozytywne organizmy.

Jeśli przygotujemy zbyt stężony środek, wtedy możemy uszkodzić rośliny, natomiast zbyt słaby roztwór spowoduje, że nie zniszczymy szkodników. Zabiegi insektycydami powinniśmy przeprowadzać co 7 do 10 dni. Najlepiej nadają się do tego takie środki jak Actellic, Confidor oraz Provado Plus.

Dość istotną sprawą jest też to, że wełnowce mogą żerować nawet w korzeniach roślin. Zdarza się to co prawda rzadko, ale warto wyciągnąć całą bryłę korzeniową i skontrolować dokładnie pojedyncze korzenie. Gdy szkodniki pojawiły się na korzeniach, wtedy musimy podlewać roślinę rozcieńczonym preparatem owadobójczym. Sprawdź także ten artykuł o przędziorku chmielowcu.

Wełnowce to bardzo groźne szkodniki, które mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia rośliny, dlatego też nie można zwlekać w podjęciu odpowiednich działań zapobiegających rozprzestrzenieniu się owadów. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej profilaktyce i obserwacji swoich roślin doniczkowych. Tylko w ten sposób możemy ocalić je nie tylko przed wełnowcami, ale także innymi szkodnikami i chorobami.

ikona podziel się Przekaż dalej