Wełnowce - czym charakteryzują się te szkodniki roślin domowych

Wełnowce należą do bardzo groźnych szkodników, które atakują rośliny doniczkowe uprawiane w domu. Aby nasze rośliny nie zamarły i nie straciły swojego pięknego wyglądu, warto wiedzieć, jak je możemy rozpoznać oraz jak zwalczyć wełnowce, które bardzo często są utrapieniem dla "domowych ogrodników".

Wełnowce są to tak naprawdę szkodliwe owady, których długość sięga kilku milimetrów. Mimo swoich małych rozmiarów potrafią one wyrządzić bardzo duże szkody. Wełnowce na storczykach, na kaktusie i dracenie są bardzo niebezpieczne. Ich ciało jest miękkie, segmentowate i pokryte białym lub delikatnie różowawym nalotem, przypominającym drobne strzępki waty lub wełny. To właśnie przez ten nalot, owady te zyskały nazwę wełnowców.

Szkodnik, jakim jest wełnowiec należy do grupy czerwców (Coccoidea), tak jak i znany z upraw sadowniczych misecznik śliwowy oraz tarczniki, które bardzo często występują przy uprawach roślin szklarniowych oraz ozdobnych. Wełnowce żywią się sokiem komórkowym roślin doniczkowych, a w trakcie żerowania wydzielają rosę miodową. Rosa miodowa jest pożywką dla wielu grzybów, dlatego też roślina, która została porażona tymi szkodnikami, bardzo często jest dodatkowo zarażona chorobami grzybowymi. W tym momencie jest to podwójne obciążenie i roślina ta przeważnie przegrywa walkę ze szkodnikami i chorobą grzybową. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu chrząszcza majowego?

Dlatego właśnie należy bardzo dbać o to, by zapobiec pojawieniu się szkodników oraz w porę zacząć zwalczać wełnowce. Należy wiedzieć, że owady te pojawiają się najczęściej na spodniej części blaszek liściowych, albo też na łodygach. Właśnie dlatego, obserwując roślinę pod kątem pojawienia się tych szkodników, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na te miejsca.

Wełnowce - informacje, które należy znać, chcąc zwalczyć szkodniki

Powinniśmy zacząć od tego, że bardzo często zaatakowanymi roślinami doniczkowymi są między innymi draceny, storczyki, ale także występują one na kaktusach. Kupując te rośliny, powinniśmy od razu zwrócić uwagę na stan ogólny rośliny i już w sklepie przyjrzeć się, czy nie ma na niej żadnych niepokojących objawów szkodników i chorób.

Jeśli chcemy zobaczyć, czy na naszych roślinach pojawiły się te groźne szkodniki, wtedy musimy szukać objawów żerowania. Takimi objawami są białe i wełniste punkty, pojawiające się na pędach i ogonkach liściowych roślin. Wtedy powinien być to już dla nas znak, że musimy rozpocząć zwalczanie wełnowców. W fazie początkowej wystarczą nawet domowe sposoby, ale niestety nie zawsze domowymi sposobami uda nam się zwalczyć wełnowce na storczykach, dracenie, na kaktusie, fikusie i innych roślinach, zwłaszcza cytrusowych. Sprawdź także ten artykuł o rozpoznaniu i zwalczaniu tarcznika.

Warto pamiętać, że zdrowe i zadbane rośliny rzadziej zapadają na horoby i rzadziej występują na nich szkodniki. Bardzo dobrą formą "oczyszczenia" jest zraszanie roślin, ponieważ nie tylko oczyszcza ono roślinę i podnosi poziom wilgotności powietrza, ale też działa odstraszająco na przędziorki i wełnowce, które nie lubią wilgoci i wolą żerować w miejscach bardziej suchych. Dlatego tak prosta czynność pomoże nam w zapobiegnięciu pojawienia się wełnowców.

Wełnowce w powiększeniu atakujące rośliny doniczkowe oraz porady, jak zwalczyć wełnowce różnymi sposobami
Wełnowce - występowanie i zwalczanie uciążliwych szkodników - najlepsze metody

Zwalczanie wełnowców - domowe sposoby i zwalczanie insektycydami

Zwalczanie wełnowców nie będzie takie trudne, jeśli będziemy znali kilka użytecznych metod, w tym również domowych sposobów. Nie oznacza to jednak, że wełnowce znikną w ciągu jednego dnia i nie pozostawią na roślinach żadnych objawów swojego żerowania, lecz pozbędziemy się ich szybciej i bardziej skutecznie.

Zacznijmy więc od domowych sposobów. Oprócz zapobiegania pojawienia się szkodnika na roślinie możliwe jest też zwalczanie go. Sposób ten jest niestety dość pracochłonny, ale może przynieść bardzo dobre efekty. Polega on na usuwaniu zwilżoną pałeczką kosmetyczną miejsc, w których pojawiły się te szkodniki. Pałeczkę kosmetyczną nasącza się wtedy w rozcieńczonym insektycydzie, alkoholu lub szarym mydle. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szkodnikach, jakimi są gąsienice?

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Wełnowce można też zwalczać metodą biologiczną, jaką jest wykorzystanie pasożytniczej błonkówki, która jest niegroźna dla roślin, ale skutecznie walczy z wełnowcami. Najbardziej popularnym sposobem jest jednak zastosowanie insektycydów. Tutaj musimy jednak pamiętać, by przed użyciem preparatów dokładnie zapoznać się z ulotką, a naczynia używane do tych oprysków trzymać z dala od dzieci. Silnych insektycydów nie powinniśmy stosować w domach, a dodatkowo poza zabijaniem szkodników, zabijają one także pozytywne organizmy.

Jeśli przygotujemy zbyt stężony środek, wtedy możemy uszkodzić rośliny, natomiast zbyt słaby roztwór spowoduje, że nie zniszczymy szkodników. Zabiegi insektycydami powinniśmy przeprowadzać co 7 do 10 dni. Najlepiej nadają się do tego takie środki jak Actellic, Confidor oraz Provado Plus.

Dość istotną sprawą jest też to, że wełnowce mogą żerować nawet w korzeniach roślin. Zdarza się to co prawda rzadko, ale warto wyciągnąć całą bryłę korzeniową i skontrolować dokładnie pojedyncze korzenie. Gdy szkodniki pojawiły się na korzeniach, wtedy musimy podlewać roślinę rozcieńczonym preparatem owadobójczym. Sprawdź także ten artykuł o przędziorku chmielowcu.

Wełnowce to bardzo groźne szkodniki, które mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia rośliny, dlatego też nie można zwlekać w podjęciu odpowiednich działań zapobiegających rozprzestrzenieniu się owadów. Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej profilaktyce i obserwacji swoich roślin doniczkowych. Tylko w ten sposób możemy ocalić je nie tylko przed wełnowcami, ale także innymi szkodnikami i chorobami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny