Werbena lekarska – uprawa


Werbena pospolita jest mrozoodporną byliną, dorastającą do 90 cm wysokości. Rurkowate, fiołkowej barwy kwiatuszki, pojawiają się na szczytach pędów w połowie lata. Łodyga werbeny jest lekko owłosiona, błyszcząca, o ciemnozielonym kolorze. Bliżej wierzchołka rozgałęzia się. Ciemnozielone liście są wąskie i wycięte na brzegach. Swoim kształtem przypominają liście dębu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o werbenie cytrynowej?

Werbena lekarska lubi słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Uprawa najlepiej udaje się na urodzajnych glebach, przepuszczalnych, z dodatkiem gliny. Nasiona wysiewamy wiosną, około 15 maja, kiedy miną wiosenne przymrozki. W ciągu 3-4 tygodni roślina kiełkuje. Pielęgnacja na tym etapie rozwoju polega na przerywaniu byliny lub nasadzeniu siewek co 30 cm na docelowym stanowisku. Verbena officinalis nadaje się do uprawy w pomieszczeniach.

Liście werbeny obrywamy w ciągu okresu wegetacyjnego, w miarę naszych potrzeb. Jeśli zamierzamy wykorzystać całą roślinę, możemy ściąć ją w czasie kwitnienia. Zebrane ziele werbeny suszymy i przechowujemy w papierowych torebkach - w chłodnych, ciemnych, przewiewnych i suchych warunkach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o werbenie ogrodowej.

Verbena officinalis - zastosowanie

Werbena pospolita znajduje zastosowanie w kosmetyce. Napar sporządzony z liści jest wykorzystywany jako kompres przy zapaleniu spojówek. Korzystnie działa na zmęczone oczy przemywanie ich wacikiem, nasączonym naparem z werbeny. Warto dodać zioła do odprężającej i wzmacniającej kąpieli. A może zainteresują cię także artykuły o najpopularniejszych roślinach do ogrodu?

Werbena pospolita to bardzo ładna roślina o działaniu leczniczym. Właściwości lecznicze są w tym wypadku bardzo szerokie.
Werbena pospolita - zastosowanie, właściwości lecznicze, działanie

Właściwości lecznicze ziół wykorzystuje medycyna naturalna. Herbatka z werbeny polecana jest w problemach trawiennych i na dolegliwości wątrobowe. Napar działa moczopędnie oraz przeciwdziała zapaleniu dróg moczowych. Ma również właściwości przeciwzakrzepowe. Werbena pospolita znajduje zastosowanie zewnętrzne. Okłady z wywaru werbeny obniżają gorączkę, można przemywać otrzymanym specyfikiem siniaki, zmiany i wybroczyny na skórze. Płukanka, sporządzona z liści, łagodzi ropne zapalenie gardła. Okłady z suszonych liści stosowane są na zranienia, owrzodzenia oraz przyspieszają gojenie się ran. Wyciąg z kwiatów leczy migreny, wzmacnia i wspomaga walkę z niedokrwistością. Herbatka z werbeny pomaga na depresje i stany melancholijne. Dobrze popijać napar po przebytej grypie, gdy osłabiony organizm podatny jest na obniżenie nastroju. Ciekawostką jest działanie werbeny na wzmocnienie potencji, dlatego listki mogą być dodawane są do potraw i nalewek. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Nasiona i nawozy — sprawdź koniecznie

Przepis na napar: ziele werbeny, około 1 stołową łyżkę, zalewamy 1 szklanką wrzątku i pozostawiamy do zaparzenia przez kwadrans. Smaczną herbatkę uzyskamy, dodając plasterek cytryny, łyżeczkę miodu lub konfitury. Letnim naparem, stosowanym zewnętrznie, przemywamy oczy, zmiany na skórze, miejsca zranione, itp.

Przepis na nalewkę: nalewkę z werbeny przyrządzamy w stosunku 1:5. Ziele zalewamy 40% alkoholem i macerujemy. Najlepiej odstawić na kilka tygodni, minimalny czas wynosi 7 dni. W celach leczniczych popijamy około 10 ml nalewki, 3 razy dziennie. Przepis możemy udoskonalić według własnych upodobań, dodając np. cukier.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny