Werbena wisząca – wymagania uprawowe, sadzenie i pielęgnacja

Gotowe kwitnące sadzonki werbeny są najprostszym sposobem na pozyskanie rośliny do uprawy na tarasie lub na balkonie. Sadzimy je w ogrodzie w połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Odmiany werbeny zwisającej w pojemnikach to rośliny na balkon i na taras. Jeśli chodzi o uprawę, należy zadbać o takie wymagania roślin:

  • do skrzynek i pojemników zastosować podłoże o odczynie pH od lekko kwaśnego do zasadowego,
  • wypełnić pojemniki próchniczną i przepuszczalną ziemią,
  • ustawić doniczki i skrzynki na stanowisku słonecznym lub znajdującym się w lekkim zacienieniu.

Pielęgnacja werbeny polega na regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Podlewamy ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Uszczykiwanie górnych części łodyżek zapewni roślinie zdrowe i efektowne rozkrzewianie się. Zasilamy kwiaty balkonowe gotowymi nawozami dla roślin kwitnących i doniczkowych, według zaleceń na opakowaniu. Werbena odporna jest na szkodniki i choroby. Nie przeszkadza roślinie deszczowa pogoda, a nawet letnie upały, pod warunkiem, że podłoże będzie stale umiarkowanie wilgotne.

Werbena zwisająca to ciekawa roślina o walorach ozdobnych. Uprawa i pielęgnacja nie zajmują wiele czasu, roślina potrzebuje dość szczególnego stanowiska.
Werbena zwisająca - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Uprawa z nasion jest nieskomplikowaną metodą rozmnażania. Na rynku ogrodniczym dostępne są wysokiej jakości nasiona. Wysiewamy je w lutym, w warunkach pokojowych lub w ciepłym inspekcie. Sadzenie do roboczych doniczek odbywa się po pojawieniu się siewek. W połowie maja można przenieść sadzonki werbeny na stałe miejsce, sadząc je na balkonie, na tarasie lub do gruntu w ogrodzie. Informacje, jak powinna przebiegać skuteczna uprawa z nasion, znajdują się na opakowaniach z nasionami. Jeśli szukasz więcej informacji i inspiracji, sprawdź także te artykuły o werbenach.

Nasiona i nawozy — sprawdź koniecznie

Pięciopłatkowe kwiatki werbeny urzekają intensywnością kolorów. W skrzynkach balkonowych lub w doniczce możemy  zasadzić rośliny w jednym kolorze lub różnokolorowe, uzyskując ciekawe efekty estetyczne. Werbena wisząca wytwarza kwiaty różowe, niebieskie, białe, czerwone, fioletowe i dwukolorowe – z oczkiem. Odmiany werbeny o wzniesionych łodyżkach dobrze prezentują się na ogrodowych rabatkach oraz w doniczkach, np. stojących na parapetach. Werbena zwisająca, o długich pędach, sprawdzi się także jako werbena pnąca, jeśli zapewnimy jej odpowiednią podporę. Werbena pnąca może w ciekawy sposób zapewnić intymność odpoczywającym na balkonie osobom. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Werbena zwisająca – kwiaty balkonowe i odmiany werbeny

Wśród wielu gatunków werbeny ogrodowej, werbena zwisająca postrzegana jest jako wyjątkowo urodziwa. Można sadzić ją w koszach, wysokich donicach oraz w skrzynkach balkonowych. Podwieszone  rośliny doniczkowe przewieszają się przez krawędzie pojemników w postaci barwnych i pachnących kaskad. Kwiaty nie zawiązują nasion, więc może oczekiwać długiego okresu kwitnienia - od wiosny do późnej jesieni. Werbena wytrzymuje przymrozki do -5 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o werbenie cytrynowej?

Temari – jest atrakcyjną grupą werben, charakteryzującą się długimi pędami. Roślina obficie kwitnie, zachwycając barwnymi i dużymi kwiatami. Ozdobne są również jasnozielone, mocno wycięte liście. Z powodu kruchych łodyżek powinniśmy zadbać, by zapewnić roślinom hodowanym w doniczce stanowisko osłonięte przed wiatrem. Polecane odmiany to:

  • ‘Temari Pink’ – rośliny doniczkowe cechuje delikatna liliowa barwa kwiatów oraz bardzo przyjemny zapach. W czasie podlewania zasilamy odmianę nawozem rozpuszczonym w wodzie.
  • ‘Temari Scarlet’ – wyróżnia się wśród licznych odmian mocnym szkarłatnym kolorem.

Tapien – to grupa werben, których pędy mogą dorastać do 100 cm długości. Rośliny są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz są mało podatne na choroby i atak szkodników. Kwiaty zdobią werbeny do jesiennych przymrozków. Atrakcyjnymi odmianami są:

  • ‘Tapien Pink’ – różowa werbena, odporna na deszcz i chłody.
  • ‘Tapien Blue’ – werbena o kwiatach głęboko fioletowych, wydzielających wieczorem intensywny, przyjemny zapach. A może zainteresują cię także artykuły o najpopularniejszych roślinach do ogrodu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny