Zakładanie trawnika

W ogrodzie trawa, krzewy ozdobne i drzewa stanowią o reprezentacyjności przydomowej architektury krajobrazu. Każdy chce mieć piękny, zadbany trawnik przy domu i w ogrodzie, lecz nie każdy wie, jak go prawidłowo założyć, a później pielęgnować.

Zakładanie trawnika z siewu powinno się rozpocząć od odpowiedniego doboru mieszanki nasion. W sklepie ogrodniczym należy zapytać sprzedawcę, jaka mieszanka będzie odpowiednia. Oprócz mieszanek standardowych, na przykład rekreacyjnych można zakupić również gatunki dostosowane do wzrostu w cieniu lub wyjątkowo wytrzymałe na eksploatację. Jeśli trudno o decyzję, najlepiej wybrać mieszanki uniwersalne, które łączą wytrzymałość z estetycznym wyglądem.

Jeśli chodzi o zakładanie trawnika z siewu, sianie powinno się przeprowadzać przed końcem kwietnia lub z początkiem maja. Drugą dobrą porą roku jest przełom lata i jesieni, czyli koniec sierpnia lub początek września. Zobacz także, jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku.

Przed wysiewem należy odpowiednio przygotować podłoże, poprzez usunięcie chwastów, nawożenie oraz przekopanie. Ziemię należy również wyrównać, usunąć wszelkie kamienie, po czym zagrabić. Do równomiernego wysiewu świetnie nadają się tyczki ogrodowe, które należy rozstawić tak, aby nie siać trawy w tym samym miejscu kilkakrotnie.

Zakładanie trawnika poprzez wysianie nasion, kiedy wiemy już, jak to zrobić, nie powinno stanowić problemu. Niestety czasem trawa może nie urosnąć lub nie być tak atrakcyjna, jak się tego spodziewaliśmy.

Dość pewnym sposobem na piękny zadbany trawnik jest trawa z rolki. Można ją nabyć w centrach ogrodniczych i w firmach ją produkujących. Trawa z rolki w momencie zakupu jest już dojrzała - wystarczy rozwinąć ją na ziemi w upatrzonych miejscach. Trawa z rolki łatwo się przyjmuje. Oczywiście do jej położenia również trzeba odpowiednio przygotować podłoże.

Późniejsza pielęgnacja trawnika jest niezależna od metody, którą wybierzemy. Zakładanie trawnika w pierwszym jego etapie może mieć różne oblicza, kiedy jednak wysiana trawa urośnie lub doskonale się przyjmie (trawa z rolki), czynności pielęgnacyjne są podobne.

Kompleksowa pielęgnacja trawnika

Często pojawia się pytanie - jak pielęgnować trawnik? Pielęgnacja trawnika to zbiór czynności, dzięki którym nasz ogród czy trawnik będzie zadbany i dekoracyjny. Właściwie o każdej porze roku trawnik wymaga dbałości, szczególnie ważna jest pielęgnacja trawnika po zimie i w okresie letnich upałów.

Kiedy na trawniku wyrastają chwasty, a trawa żółknie czy wygląda mizernie, to znak, że trawnik jest zaniedbany i należy kompleksowo się nim zająć. Sprawdź także szczegółowe porady, jak dbać o trawnik przed domem.

Pielęgnacja trawnika po zimie powinna rozpocząć się od wałowania trawy. Ma to na celu dociśnięcie trawy do podłoża, aby nie doszło do jej usychania. Warto również uzupełnić braki w trawniku poprzez dosiew. Oczywiście pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje również usunięcie starych, suchych liści. W zależności od potrzeby przyda się również areacja trawnika oraz nawożenie trawnika.

Koszenie trawnika również jest elementem pielęgnacyjnym. Pierwszy raz można skosić trawnik kiedy trawa ma około 5 centymetrów wzrostu. Nie zapominajmy, że koszenie trawnika również wydatnie podnosi jego walory. Nieskoszony trawnik to nieestetyczny trawnik. Dodatkowo, jeśli zbyt rzadko kosimy, trawa może przestać rosnąć równomiernie i mogą pojawić się puste, martwe strefy.

W niektórych przypadkach już na początku sezonu będzie potrzebna również wertykulacja trawnika. Regeneracja trawnika poprzez wszystkie wymienione wyżej zabiegi pozwoli na uniknięcie zniszczenia trawy i jej nieprawidłowego wzrostu.

Pielęgnacja trawnika to również nawożenie trawnika. Wzbogacona nawozami trawa lepiej rośnie i wygląda zdrowiej. Jest gęsta i ma intensywniej zielony kolor. Nawożenie trawnika powinno się wykonywać poprzez równomierne rozsypanie nawozu, czyli specjalnie dobranego do jego potrzeb preparatu. Nawożenie trawnika należy zakończyć poprzez podlanie trawy.

Oczywiście trawnik należy odpowiednio często podlewać, uważając, aby nie przesadzić, co przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek. W niektórych deszczowych porach roku można czasowo zrezygnować z podlewania, natomiast w okresie suszy nie wolno tego zaniedbać.

Pielęgnacja trawnika po zimie to, jak widać, zmasowane działania o kompleksowym charakterze. Pielęgnacja trawnika czy regeneracja trawnika jest procesem czasochłonnym, jednak przyniesie wymierne korzyści w postaci zadbanej zieleni i satysfakcji z wyglądu.

Co to jest wertykulacja trawnika i w jakim celu się ją przeprowadza?

Pielęgnacja trawnika zawiera kilka bardzo ważnych elementów. Do jednej z nich, o bardzo dużym znaczeniu, należy regeneracja trawnika. Wertykulacja jest właśnie zabiegiem regeneracyjnym, który odpowiednio przeprowadzony, pozwoli na lepszy i bardziej zdrowy wzrost trawy.

Wertykulacja trawnika pozwoli cieszyć się zieloną i gęstą trawą. Polega ona na cięciu pionowym darni na głębokość mniej więcej od 6 do 7 centymetrów. Wertykulacja trawnika ma na celu, po pierwsze usunięcie mchu i zbitego filcu, aby trawa miała lepsze i bardziej komfortowe warunki do rozwoju. Po drugie, dzięki otworom w ziemi, do korzeni traw przeniknie więcej wody wraz z substancjami odżywczymi. Korzenie traw, po zastosowaniu tego zabiegu, mają lepsze warunki do rozwoju. Z kolei dzięki usunięciu chwastów i mchów, trawa ma lepszy dostęp do światła słonecznego. To wszystko ma bezpośredni wpływ na wygląd trawy.

Wertykulator do trawnika umożliwia zrobienia bardzo intensywnego napowietrzenia trawniaka po zimie. Pielęgnacja wiosną to najważniejszy element gwarantujący wzrost
Wertykulacja trawnika – cena, terminy i inne porady

Aeracja trawnika również ma na celu poprawę wyglądu trawy i jej lepszy wzrost. Jest jednak oceniana jako mniej skuteczna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obie metody stosować naprzemiennie.

Wertykulacja trawnika powinna być stosowana jeden lub dwa razy do roku. Pierwszym okresem, kiedy powinno się ją przeprowadzić, jest wczesna wiosna - po pierwszym koszeniu trawy. W zależności od aury będzie to koniec marca lub początek kwietnia. Drugi raz można wertykulować trawnik przed zimą, we wrześniu lub październiku. Należy pamiętać, że w pierwszym roku po posadzeniu trawy wertykulacji się nie stosuje.

Areacja trawnika to zabieg, który można wykonywać częściej niż wertykulację. Również w tym przypadku nie należy wykonywać aeracji w pierwszym roku po posadzeniu trawy. Areacja trawnika, czyli napowietrzanie polega na wykonywaniu w nim otworów czy też nakłuwaniu na głębokość od około 7 do 10 centymetrów.

Areacja trawnika również poprawia absorpcję wody i nawozów do gleby, a trawa jest pobudzana do wzrostu. Późniejsze nawożenie trawnika staje się bardziej skuteczne, a trawa bardziej z niego korzysta. Do areacji wykorzystuje się narzędzia, tak zwane areatory lub nakładki na podeszwy butów ze specjalnymi kolcami. Można również używać wideł.

Czy do wertykulacji trawnika należy kupić profesjonalne narzędzia?

Wertykulacja trawnika wymaga narzędzi ogrodniczych, tak jak każdy inny zabieg na roślinności czy glebie. Najprostszym i najtańszym narzędziem do wertykulacji są specjalne grabie, czyli tak zwany wertykulator ręczny. Pielęgnacja trawnika za jego pomocą jest dość kłopotliwa i wymaga sporej siły fizycznej oraz nakładów cierpliwości. Jest to spowodowane tym, że ręczne narzędzie należy dociskać do ziemi, prowadząc je przed sobą i co jakiś czas usuwać chwasty i mchy, które dostają się między zęby urządzenia.

Wertykulacja trawnika przy pomocy ręcznego narzędzia ma sens, jeśli ogród czy trawnik jest bardzo niewielkich rozmiarów. Wertykulatory ręczne są tanie, ich koszt to od kilkudziesięciu do 200 złotych.

Na trawniku o większych rozmiarach wertykulację warto przeprowadzić urządzeniem bardziej wydajnym i zautomatyzowanym. Niestety jego cena będzie dużo wyższa, gdyż stawki rozpoczynają się kwotą kilkuset złotych i dochodzą nawet do dwóch tysięcy.

Na rynku mamy do wyboru wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Co do zasady wertykulatory elektryczne są dużo tańsze niż te drugie, jednak również mniej wydajne. Zaletą urządzenia elektrycznego jest cicha praca. Spalinowe wertykulatory mają z kolei większą moc i dobrze będą się nadawały do wykorzystania w dużych ogrodach i na trawnikach. Niestety są to urządzenia głośne.

Wertykulacja trawnika wymaga jednak profesjonalnego sprzętu, więc należy się zastanowić, jakie narzędzie wybrać. W ofertach niektórych producentów można znaleźć urządzenia, które łączą funkcję areacji i wertykulacji. Nie są to urządzenia o zbyt dużej szerokości roboczej, jednak spełnią swoje zadanie przy trawnikach małych i średnich rozmiarów. Areatoro-wertykulatory najczęściej posiadają kilka ustawień głębokości roboczej, co umożliwia dostosowanie głębokości cięcia darni czy wykonywania otworów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Jak pielęgnować trawnik?

Pielęgnacja trawnika po zimie, wiosną, latem oraz w okresie jesiennym wymaga sporych nakładów czasu i pracy. Jednak nawet w zimie, podczas której nie prowadzimy prac związanych z utrzymaniem trawnika, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Po pierwsze nie należy zbyt często chodzić po zmarzniętym trawniku. W miejscach, po których często będziemy się przechadzać, na wiosnę zaobserwujemy puste pola i podgniłą trawę, której już nie zregenerujemy.

Po drugie nie powinno się odśnieżać trawnika, gdyż trawa pod śniegową kołderką łatwiej przetrwa. Jednak przy odśnieżaniu podjazdu lub chodników nie wyrzucajmy śniegu na trawnik. Zbyt duża jego ilość spowoduje w późniejszym czasie jego gnicie.

Naturalnym jest, że zimą nie kosimy trawy. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy w grudniu panuje jesienna aura, a trawa wymaga koszenia. Pielęgnacja trawnika po zimie powinna rozpocząć się po stopnieniu śniegów, najczęściej w okolicach marca.

Pamiętajmy również, że pielęgnacja trawnika z rolki przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku sianej trawy. Na początku jest łatwiej, bo mamy już dojrzałą trawę. Jednak kiedy trawa z rolki się przyjmie czekają nas te same obowiązki, co przy trawie sianej. Tak więc nawożenie trawnika, koszenie, areacja oraz wertykulacja trawnika również będzie dotyczyć właścicieli trawy z rolki.

Kiedy będziemy się stosować do elementarnych zasad opieki nad trawą, wiosenna pielęgnacja trawnika powinna być przyjemna i dać zadowalające dla nas efekty w postaci gęstej i bujnej trawy o pięknym odcieniu zieleni.

O tym, jak wybrać wertykulator oraz areator, a także jakie są ich ceny przeczytasz w naszej publikacji: Areator wertykulator - jedno czy dwa urządzenia? Do czego służą? Który wybrać?

ikona podziel się Przekaż dalej