Wiąz camperdownii i historia jego pochodzenia


Drzewo to można spotkać pod wieloma nazwami. Są nimi między innymi wiąz górski, wiąz płaczący i wiąz parasolowaty. Wszystkie nazwy są prawidłowe i używane są naprzemiennie. Roślina ta należy do rodziny wiązowatych - Ulmaceae. Jej łacińska nazwa to Ulmus camperdownii lub, jak niektórzy twierdzą, Ulmus glabra 'Camperdownii'.

Wiąz camperdownii to kultywar mieszańcowego pochodzenia. Odmiana ta znana jest już od 1850 roku. Pierwszy raz zanotowano jego obecność w Camperdown House przy Dundee w Szkocji. Wiele osób twierdzi, że pochodzi z Wielkiej Brytanii. Obecnie jest rozprowadzony na szersze obszary, a jego cena sprawia, że kupno jest dostępne dla każdego.

Niestety, tak jak wiele innych gatunków z rodziny wiązowatych, tak samo wiąz górski jest narażony na działanie bardzo szkodliwego grzyba, który niszczy roślinę. Grzybem tym jest Ceratocystis ulmi, wywołujący grafiozę wiązów. Jest to poważna choroba, która szybko się rozprzestrzenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wiązach.

Wiąz górski - morfologia drzewa

Ulmus camperdownii to małe drzewo często szczepione, dorastające do 5-6 m wysokości i takiej samej szerokości korony. Pokrój korony jest półkolisty, parasolowaty, od czego pochodzi jego nazwa wiązu parasolowatego. Bardzo często gałęzie zwisają aż do samej ziemi, co dodaje mu uroku.

To drzewo o wolnym wzroście ma duże i ciemnozielone liście. Są one szorstkie i gęsto ułożone na pędzie. Jesienią tak jak u większości innych wiązów liście żółkną. Owocem są skrzydlaki z orzeszkiem osadzonym pośrodku skrzydełka. Całe są nagie, a dojrzewają pod koniec maja.

Wiąz camperdownii - opis, uprawa, pielęgnacja, choroby, wymagania

Praktycznie niewidocznym elementem są niepozorne kwiaty Ulmus camperdownii zebrane w pęczki. Ich pojawienie się na drzewie możemy zaobserwować przed rozwojem liści wczesną wiosną. Jest to przełom marca i kwietnia. Ważnym faktem jest to, że kwiaty wiązu górskiego są wiatropylne i mają cztery pręciki. Wiąz 'camperdownii' warto zaprosić do ogrodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca płaczącego?

Wiąz parasolowaty - uprawa Ulmus glabra camperdownii

Ulmus glabra camperdownii ma małe wymagania. Należy zapewnić mu stanowiska słoneczne mimo tego, że dobrze znosi zacienione miejsca. Kolejnym elementem jest gleba, która powinna być zasobna, głęboka, wilgotna, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Dobrze rośnie na suchych stanowiskach i znosi okresowe zalewanie.

Szczepiony wiąz parasolowaty wymaga wycinania obumarłych gałęzi i podwiązania pnia. Jest to ceniona odmiana ze względu na odporność na zalewania, mrozy, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Dzięki małym wymaganiom i dość niskiej cenie używana jest w parkach, zieleni miejskiej, oraz ogrodach przydomowych.

Kupując szczepiony Ulmus glabra 'Camperdownii', trzeba się zmierzyć z możliwymi chorobami. Nie należy się jednak zniechęcać, bo jest on doskonałym drzewem soliterowym, które można sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie stworzy niepowtarzalną atmosferę. Wiąz ulmus 'Camperdownii' to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wiązu szypułkowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny