Wiąz drobnolistny (Ulmus parviflora) - występowanie i morfologia drzewa

Wiąz drobnolistny pochodzi z rodziny wiązowatych - Ulmaceae. Często jest nazywany wiązem chińskim, wiązem gejsza, wiązem japońskim, czy też wiązem bonsai, dlatego, że idealnie nadaje się do takiego formowania. Jego łacińska nazwa to Ulmus parviflora. Naturalnie rośnie w południowo-wschodniej Azji.

W naturalnym środowisku wiąz chiński dorasta do 25 m wysokości i szybko przyrasta na grubość. Natomiast w innym środowisku, gdzie są inne warunki, nie osiąga takiej wysokości. Jego kora nie łuszczy się i jest jasna i błyszcząca. Ma bardzo gęsty i poplątany system korzeniowy.

To drzewko bonsai ma drobne i jasnozielone liście młode, starsze są ciemniejsze i błyszczące. Mają one około 5 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto. Interesujące jest to, że wiązy mogą zrzucać liście na zimę lub zostawiać je do wiosny - do pojawienia się nowych pąków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie wiązu turkiestanu.

Wiąz japoński, czyli wiąz gejsza i jego wymagania


Wiąz drobnolistny nie jest trudnym w uprawie drzewem. Dobrze jest dać mu ciepłe stanowisko słoneczne (znosi też półcień). W klimacie łagodnym można sobie pozwolić na to, by zimą stał na zewnątrz. Kupiony jako drzewko bonsai powinien być na zimę schowany do nieogrzewanego pomieszczenia.

By uprawa przebiegała pomyślnie, gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i odpowiednio wilgotna. W okresie wegetacyjnym ważne jest, by nawozić roślinę. Posłużą do tego nawozy organiczne. Można do nich dodać płynne środki chemiczne. Zimą wiąz geisha nie może być nawożona.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Do pielęgnacji należą także czynności związane z podlewaniem. Wiąz bonsai wymaga częstego i obfitego podlewania. Wykonuje się je, gdy wierzchnia warstwa zaczyna przesychać. Młode sadzonki powinny być zalewane regularnie i bardziej obficie niż starsze drzewka bonsai. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca płaczącego?

Wiąz drobnolistny, czyli wiąz bonsai - informacje na temat uprawy

Uprawa tego drzewka jest łatwa. Należy pamiętać, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża i unikać zbyt dużej wilgotności. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja. Tu przede wszystkim chodzi o przycinanie geischy. Wiąz gejsza bardzo dobrze je znosi, a dodatkowo szybko się rozgałęzia.

Przycinanie szczególnie wykorzystywane jest w sztuce bonsai, by odpowiednio uformować roślinę. Do formowania korzysta się z zabiegów drutowania i odciągania. Jesienią przycina się duże gałęzie, a wiosną i latem, gdy roślina ma 3 lub 4 węzły, można przyciąć do 1 lub 2 liści.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Rozmnażanie wykonuje się wiosną przez sadzonki. Sadzonkę można też zakupić w sklepie ogrodniczym. Wiąz bonsai powinien być przesadzany co 2 lata (młody). Starsze co minimum 5 lat. Gdy pielęgnacja postępuje prawidłowo, geisha może być uprawiana na dworze i w domu. Ten wiąz gejsza nadaje się do ogrodów chińskich i pomieszczeń w takim stylu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie wiązu holenderskiego.

Wiąz chiński to roślina bardzo ozdobna, wykorzystywana do sztuki bonsai. Warto jednak wiedzieć jak ochronić ją przed przędziorkami i mszycami, bo te najbardziej atakują roślinę. Poza tym za średnio- wysoką cenę może stać się ona bardzo dekoracyjnym punktem waszego domu. Wiąz drobnolistny dla uprawy drzewek bonsai to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny