Wiąz holenderski – charakterystyka


Wiąz holenderski (Ulmus hollandica) jest drzewem zaliczającym się do rodziny wiązowatych. Jednak w porównaniu do dziko rosnących gatunków, wiąz kolumnowy osiąga maksymalnie do 4 metrów wysokości. Podczas gdy wiąz pospolity rośnie nawet do 40 metrów wysokości. To właśnie dlatego uprawa wiązu holenderskiego w ogrodzie jest znacznie łatwiejsza. Rozpiętość korony sięga do 3 metrów. Przyrost jak na drzewo jest całkiem spory, ponieważ wynosi nawet do 15 cm rocznie. Wiąz kolumnowy rozrasta się głównie w kierunku pionowym.

Szerokoeliptyczne liście z postrzępionymi brzegami, początkowo w kolorze jasnozielonym, w okresie jesiennym przebarwiają się na żółto. Jest to głównym powód, dla którego wiąz wredei często nazywany jest wiązem żółtym. Ulms hollandica to gatunek szczepiony, który powstał w wyniku skrzyżowania innych odmian. Dzięki temu wiąz wredei świetnie sprawdzi się w ogrodzie, parkach lub innych zielonych zakątkach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie wiązu turkiestanu.

Wiąz wredei - uprawa

W odróżnieniu od innych gatunków wiązu ulmus hollandica nie ma większych wymagań uprawowych. Doskonale poradzi sobie na każdym typie podłoża. Oczywiście lepiej by gleba była żyzna, przepuszczalna, a także wilgotna. Chcąc zapewnić jak najlepsze podłoże, warto zatroszczyć się, by gleba wyróżniała się odczynem obojętnym lub lekko kwaśnym. Jednak wiąz kolumnowy jest w stanie poradzić sobie na jałowym podłożu podczas długotrwałej suszy. Wiąz żółty najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Dzięki niedużym rozmiarom drzewa, wiąz holenderski sprawdzi się także w uprawie pojemnikowej.

Pięknie mieniące się liście w kolorze żółtym, mogą ciekawie komponować się z innymi barwami. Dlatego uprawa wiązu holenderskiego jest zalecana w pobliżu kontrastujących gatunków drzew i krzewów. Świetnie sprawdzi się tutaj klon, którego liście przebarwiają się na czerwono. Dodatkowo klon jest bardziej rozłożystym drzewem, przez co może stanowić niesamowite tło dla wiązu wredei. Oczywiście klon, w tym klon palmowy, nie jest jedynym polecanym do sąsiedztwa drzewem. Możemy zastanowić się nad srebrnym świerkiem, bukiem pospolitym w odmianie z purpurowymi liśćmi czy też wierzbą Iwą. W pobliżu wiązu żółtego fantastycznie zaprezentują się w ogrodzie również różnego rodzaju berberysy. Prawdziwa plejada kolorów oczywiście zaczyna się dopiero jesienią. Jednak warto przemyśleć, jakie gatunki drzew i krzewów sadzić w ogrodzie, by stworzyć niezapomniany krajobraz. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o żywopłotach?

Wiąz holenderski – pielęgnacja

Tak naprawdę wiąz żółty jest mało wymagającym gatunkiem drzewa. Nie musimy się zatem obawiać, że czeka nas przy nim wiele pracy. Mimo iż szczepiony wiąz jest odporny na długotrwałą suszę, warto wspomóc sadzonkę w takim okresie intensywnym podlewaniem. Warto przekonać się do tej czynności dla celów estetycznych. Chociaż faktycznie drzewo nie uschnie, to jednak liście mogą zacząć usychać, przez co wiąz kolumnowy straci swój niepowtarzalny wygląd. Pielęgnacja nie obejmuje również przycinania. Nie tylko jest to całkiem niepotrzebne, ale również cięcie gałązek może zaszkodzić drzewu. Ewentualnie pielęgnacja w postaci przycinania może obejmować usuwanie suchych oraz zniszczonych gałęzi, które znajdziemy po zimie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca chińskiego?

Przygotowanie drzewa na sezon zimowy nie wymaga od nas wykonania żadnych czynności. Jest to gatunek mrozoodporny, który doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Zupełnie innego podejścia wymagają sadzonki przeznaczone na uprawę pojemnikową. Szczególnie młode okazy mogą rzeczywiście przemarznąć. Dlatego warto je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Wymagań uprawowych jest naprawdę niewiele, a w zamian możemy zyskać ciekawie prezentujące się drzewko we własnym ogrodzie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny