Wiąz Turkiestanu i wiąz syberyjski, czyli Ulmus pumila


Wiąz Turkiestanu i wiąz syberyjski to ta sama roślina, nazw tych używa się zamiennie. Oba są przedstawicielami gatunku Ulmus pumila, mało znanego w Polsce gatunku wiązu, który świetnie sprawdza się w naszych warunkach atmosferycznych, można spokojnie go wyhodować w typowym dla nas klimacie. Roślina pochodzi ze Wschodu, gdzie często naturalnie porasta lasy jako naprawdę duże drzewo. W Polsce tworzy się z nich cudowny żywopłot, ponieważ dobrze znosi przycinanie i można zrobić z niego niewielki, lekko skarłowaciały krzew, który będzie dobrze zacieniał podwórko. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz rośliny na żywopłoty formowane: Najlepsze rośliny na żywopłot szybko rosnący.

Wiąz syberyjski to świetny materiał na żywopłot. Bardzo szybko tworzy ogromną koronę, bardzo gęstą i niezwykle dekoracyjną. Ma typowe dla wiązu liście – małe, jajowate lub elipsowate, mają bardzo intensywny, żywy, zielony kolor. Są raczej drobne, jednak na każdym pędzie pojawia się ich po prostu mnóstwo, dzięki czemu stworzony przez nie żywopłot jest bardzo gęsty. Wiąz syberyjski to materiał na cudowny żywopłot także dlatego, że bardzo szybko rośnie. Nie musisz czekać wiele lat zanim będziesz mógł cieszyć się pięknym żywopłotem, roczny przyrost pędów może wynosić nawet od 30 cm do 1,8 m.

Ulmus pumila tworzy żywopłot nawet po posadzeniu, ponieważ same sadzonki są już dość duże. Cena zaprowadzenia takiego żywopłotu także nie jest wysoka, ponieważ roślina bardzo się rozrasta, więc gęste sadzenie nie jest konieczne. Ponadto cena pojedynczej sadzonki także nie jest zbyt wysoka. Jeśli interesują cię też inne krzewy na żywopłot, w tym artykule znajdziesz ich przegląd.

Wiąz Turkiestanu – charakterystyka

Wiąz Turkiestanu nie wyróżnia się szczególnie spośród innych drzewek z rodzaju wiązów. Nadaje się na żywopłot ze względu na gęstszy pokrój i szybsze rośnięcie, jednak jego sadzonki można sadzić także pojedynczo, jako skarłowaciałe drzewka.

Jak wygląda wiąz Turkiestanu?

Wiąz Turkiestanu ma charakterystyczne dla wszystkich wiązów liście – rosną pojedynczo i skrętolegle. Są bardzo dekoracyjne, a to za sprawą niezwykle gęsto rozmieszczonych nerwów, które układają się równolegle i stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę, przypominają pofałdowanie. Mają bardzo intensywny, ciemnozielony kolor i błyszczącą blaszkę liściową.

Wiąz Turkiestanu, tak jak inne wiązy wytwarza kwiaty i owoce, chociaż jeżeli jest sadzony na żywopłot, to regularne cięcie sprawia, że raczej nie będziesz miał okazji ich zobaczyć. Kwiaty są drobne, żółte i niepozorne, nie są szczególnie atrakcyjne. Pojawiają się tuż przed rozwinięciem się liści, bardzo wczesną wiosną. Tworzą się z nich niewielkie orzeszki, wyposażone w listek lub skrzydełko, jednak na żywopłocie moment wytworzenia owoców raczej nie nadchodzi.

Liście i kwiaty wiązu Turkiestanu są bardzo atrakcyjne, dlatego dobrze wyglądają w każdym ogrodzie, zwłaszcza jeśli rośliny tworzą gęsty żywopłot.
Wiąz turkiestanu na żywopłot - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Cechy wiązu syberyjskiego

Wiąz syberyjski jest mrozoodporny, nawet w pierwszym sezonie po posadzeniu nie potrzebuje szczególnych osłon. Zrzuca liście na zimę, a jesienią ładnie się przebarwia, więc w zasadzie jest atrakcyjny przez cały sezon. Uważa się także, że liście wiązu świetnie zatrzymują kurz i pył z ulicy, jest to więc świetny sposób na odgrodzenie podwórka. To gatunek, który powoli zyskuje na popularności, więc jego sadzonki pojawiły się licznie w sklepach ogrodniczych. Warto się za nimi rozejrzeć, zwłaszcza, że ich cena nie jest szczególnie wysoka.

Sadzonki – jakość i cena

Jeśli chcesz mieć ładny, gęsty żywopłot, powinieneś zdecydować się na dość duże i dobrze rozgałęzione sadzonki, najlepiej dwu-trzyletnie. Takie sadzonki łatwiej się przyjmą i świetnie będą czuły się w nowym stanowisku, co więcej, są już dostatecznie odporne na uszkodzenia i zimno. Sadzonki można wyhodować w domu także samodzielnie, z nasion zebranych z wiązu, jednak jest to dużo trudniejsze. Zwróć uwagę także na to, że na żywopłot potrzebujesz od kilku do kilkunastu sadzonek, a stworzenie własnych może trochę potrwać.

Wiąz Turkiestanu można kupić w trzech formach – sadzonki z gołym korzeniem, w pojemnikach i balotowane. Ich cena nie różni się szczególnie, chociaż może zdarzyć się, że drzewka w balocie lub pojemnikach będą nieco droższe. Cena wiązu waha się w granicach od 20 do 30 zł za sadzonkę. Jeśli to możliwe, raczej nie decyduj się na sadzonkę z odkrytym korzeniem. Takie drzewko zahamowało wegetację i trudniej będzie mu się przyjąć w nowym miejscu. Najlepiej sprawdzą się sadzonki w balocie lub pojemnikach.

Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na wygląd i ogólną kondycję drzewka. Przypatrz się liściom i pędom. Wiąz Turkiestanu przyjmuje się dość łatwo, ale jeśli chcesz mieć naprawdę cudowny, równy żywopłot, nie może być żadnych braków i dziur, ponieważ w kolejnym sezonie będziesz musiał dosadzać znacznie mniejsze drzewka. Przeczytaj także nasz artykuł: Jak zaplanować stworzenie gęstego żywopłotu?

Wiąz Turkiestanu - sadzenie i stanowisko

Sadzenie wiązu Turkiestanu można przeprowadzić w zasadzie w każdym podłożu. Jest to roślina o bardzo małych wymaganiach uprawnych, dobrze czuje się zarówno w bardziej, jak i mniej żyznej glebie. Nie ma także wyraźnych preferencji co do stopnia zwięzłości czy przepuszczalności podłoża, dlatego świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Jego jedynym warunkiem jest woda, wiąz lubi sporą wilgotność podłoża, dlatego na glebach szybko przesychających należy go regularnie podlewać.

Jak przygotować podłoże pod sadzenie wiązu Turkiestanu?

Jeśli podłoże jest wyjałowione i mało żyzne, przed sadzeniem warto je wzmocnić odpowiednią dawką nawozu. Sprawdzi się zarówno kompost, jak i nawóz mineralny, optymalnie wieloskładnikowy i przeznaczony do drzewek i krzewów ozdobnych lub uniwersalny do roślin ogrodowych. Rośliny powinny znajdować się w pełnym słońcu, ale uwaga, same jednak rzucają duży cień, co trzeba mieć na względzie myśląc o zagospodarowaniu ogrodu.

Wiąz Turkiestanu - termin sadzenia

Wiąz można sadzić dwóch terminach: wiosną i jesienią.  Letnie sadzonki, czyli te, które sadzi się jesienią warto zakupić wcześniej w pojemniku lub balocie. Sadzi się je już po pierwszych przymrozkach, dlatego warto zawczasu przygotować odpowiednio głęboki dół (później ziemia może być zbyt twarda) i wysypać jego dno kamyczkami, by zapewnić roślinom drenaż. Sadzonki umieszcza się nieco głębiej, niż rosły w szkółce. Wiosną sadzenie przeprowadza się bardzo wcześnie, zanim jeszcze wegetacja ruszy pełną parą.

Sadzonki balotowane lub w pojemnikach po prostu wystarczy umieścić w przygotowanym wgłębieniu, od razu po posadzeniu je podlać i przydeptać. W przypadku sadzonek z nagim korzeniem cały proces jest bardziej skomplikowany. Zarówno wiosenne, jak i letnie sadzonki moczy się w wodzie, optymalnie w temperaturze pokojowej. Moczenie powinno trwać 24 godziny, to sprawi, że sadzonka się obudzi i po posadzeniu szybciej zacznie się przyjmować. Optymalna rozstawa dla drzewek to 30-40 cm między sadzonkami. W uprawie rzędowej odległość może wynosić 25 cm, natomiast odległość od płotu lub siatki powinna wynosić aż 1-1,5 m.

Sadzenie wiązu Turkiestanu wymaga wybrania odpowiedniego stanoiwska, który będzie dobrze oświetlone i odpowiednio ciepłe.
Wiąz turkiestanu na żywopłot - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Jak dbać o wiąz Turkiestanu?

Wiąz Turkiestanu - podlewanie

Wiąz Turkiestanu lubi wodę i do rozwoju potrzebuje jej całkiem dużo. Jednak z podlewaniem także nie można przesadzić, dlatego warto uważać. Ilość wody musi być dostosowana do warunków atmosferycznych, wielkości drzewka i rodzaju podłoża. Jeżeli ziemia szybko przesycha, drzewko należy nawadniać nawet codziennie, zwłaszcza, jeśli jest gorąco. Jeżeli jest średnio przepuszczalna, można to robić rzadziej. Wiąz jest wytrzymały, ale susza mu nie służy i będzie dawał ci znać, że potrzebuje wody. Gdy liście żółkną oznacza to, że jest jej za dużo.

Nawożenie wiązu Turkiestanu

Pielęgnacja wiązu Turkiestanu skupia się także na nawożeniu, zwłaszcza przez kilka pierwszych lat. Młode sadzonki muszą być zasilane, zwłaszcza, jeśli szybko chcesz stworzyć cudowny żywopłot, który będzie bardzo gęsty i maksymalnie dekoracyjny. Dlatego przez pierwsze 2-3 lata możesz wiosną stosować preparat do drzewek i krzewów ozdobnych lub do liściastych roślin ogrodowych. Sprawdzą się wszystkie wieloskładnikowe nawozy.

Oczywiście, jeśli gleba zostanie wzmocniona wcześniej, warto przez pierwszy rok ograniczyć nawożenie. Wiąz nie potrzebuje szczególnie dużych ilości składników mineralnych, więc spokojnie zabieg możesz powtórzyć dopiero po roku. Co więcej, rośliny oczywiście będą rosły nawet na jałowym podłożu i bez zasilania nawozami, jednak mogą być nieco mniej bujne i atrakcyjne, a przecież na tym nam zależy, kiedy decydujemy się na założenie żywopłotu.

Inne zabiegi pielęgnacyjne - osłony

Rośliny są tak mrozoodporne, że nie potrzebują żadnej osłony przed mrozem czy wiatrem. Nieprzycinane mogą być podatne na mroźne zimowe wiatry, które łamią delikatne gałązki, dotyczy to zwłaszcza młodych i małych roślin. Z tego względu w odsłoniętym stanowisku można pokusić się na stworzenie „kapturów ochronnych” z agrowłókniny lub tkaniny jutowej, które ochronią rośliny przed porywistym wiatrem.

Najważniejszy zabieg: cięcie

Jednak najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku wiązu Turkiestanu jest cięcie. Przeprowadza się je nie tylko dlatego, żeby odmłodzić roślinę i pobudzić ją do silniejszego krzewienia się. Chociaż roślina ładnie się prezentuje puszczona samodzielnie, jej roczny przyrost jest tak duży, że może stanowić ogromną konkurencję dla innych roślin, a po kilku latach uporządkowany żywopłot zamieni się w gęsty, nieprzewidywalny gąszcz, który z pewnością nie nada twojemu ogrodowi uroku.

Pojedyncze drzewko nie wymaga cięcia, a żywopłot potrzebuje tego nawet w częstotliwości kilku razy do roku. Roślina jednak bardzo dobrze to znosi, więc możesz ją dowolnie formować. Pędy można skrócić nawet do długości 20 cm, błyskawicznie odrosną. Jeśli rośliny rosną szybko w górę, ale nie zagęszczają się i w żywopłocie widać prześwity, wystarczy zrobić dodatkowe cięcie. Skrócenie pędów o około 15 cm sprawi, że rośliny szybko zaczną się krzewić. Taka szybkość rośnięcia może być kłopotliwa, ale w rezultacie oznacza, że roślina wybacza nawet największe błędy uprawne i szybko się odradza. Dlatego nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Więcej porad na temat żywopłotów zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny