Wiciokrzew - piękny krzew w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Pnącza są piękną dekoracją ogrodu. Mogą wspinać się na altany i pergole lub owijać wokół pni drzew. Jedną z takich roślin jest wiciokrzew pomorski wraz z pokrewnymi gatunkami. Są to okazy należące do rodziny przewiertniowatych. Naturalnie rozwijają się na całej półkuli północnej, w Meksyku, Afryce, na Jawie i Filipinach. Rodzime gatunki to poza pomorskim, wiciokrzew czarny i pospolity. Spotyka się również odmiany uprawne, o których opowiadamy poniżej.

Wiciokrzew zaostrzony, japoński i inne popularne gatunki

Poza pomorskim, który opiszemy nieco dalej, popularnością cieszy się wiciokrzew przewiercień. Jest to pnące dorastające do 2-3 metrów wysokości. Jego kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. W tym czasie pojawiają się rurkowate, kremowobiałe lub beżowe, pachnące kwiaty. Wiciokrzew przewiercień lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Kolejne miejsce na naszej liście zajmuje wiciokrzew japoński. On z kolei może dorastać nawet do 6-10 m wysokości . Ma dekoracyjne liście, mogą być żółte lub pokryte purpurowym żyłkowaniem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wiciokrzew japoński wykształca kremowobiałe kwiaty.

Ciekawe pnącza reprezentuje też wiciokrzew zaostrzony. Dorasta do około 4 metrów wysokości, najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste. Warto dodać, że jest to wiciokrzew zimozielony, jego liście utrzymują się przez cały rok. Kwitnie od czerwca do października, w tym czasie wytwarza kremowe kwiaty, które z czasem stają się żółte. Kolejnym, polecanym pnączem jest wiciokrzew Tellmana. Rośnie oczywiście na podporach, lecz sprawdza się również, jako roślina okrywowa. Pokrywa się pięknymi, żółtymi kwiatami, które nie wydzielają żadnego zapachu.

W zestawieniu ciekawych odmian i gatunków nie może zabraknąć wiciokrzewu Browna. Ten pnący okaz dorasta do około 3 metrów wysokości. Jego liście są średniej wielkości, jajowate lub eliptyczne. Opisywana roślina najlepiej czuje się w słońcu i odznacza się długim kwitnieniem, trwającym od czerwca do października. Pojawiające się wtedy rurkowate kwiaty są żółte, pomarańczowe lub czerwone. Na koniec pozostawiliśmy wiciokrzew pachnący. W przeciwieństwie do poprzedników jest to krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Ma rozłożysty pokrój i zielone z wierzchu i niebieskawe od spodu liście. Wiciokrzew pachnący kwitnie od marca i wykształca białe lub różowe kwiaty.

Wiciokrzew pomorski – stanowisko, podlewanie, nawożenie

Niezależnie od tego czy jest to wiciokrzew zimozielony czy z liśćmi opadającymi, rośliny mają podobne wymagania. Opiszemy je na przykładzie wspomnianego już gatunku pomorskiego. W naszym kraju rozwija się naturalnie, ale jest też uprawiany w ogrodach. Dorasta do 3-6 metrów wysokości. Jego liście są zielone, stosunkowo duże, eliptyczne lub jajowate. Kwitnienie rośliny trwa od maja do sierpnia. Objawia się wykształceniem dekoracyjnych, rurkowatych kwiatów. Zbierają się w nibygłówki, najczęstsze kolory to biały, żółty, purpurowy, różowy. Ten pnący okaz preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Wiciokrzew pomorski lubi rozproszone światło, natomiast w półcieniu słabo kwitnie. Najlepszym terminem na sadzenie jest jesień ewentualnie wczesna wiosna. W drugim z podanych okresów zazwyczaj sadzi się gatunki zimozielone. Najlepsza ziemia dla rośliny jest żyzna próchniczna i przepuszczalna. Jednakże ten wiciokrzew poradzi sobie również na innych podłożach. Z wyjątkiem mało zasobnych w składniki pokarmowe. Ważne jest też to by gleba była lekko zasadowa lub obojętna i umiarkowanie wilgotna. 

W pielęgnacji ważne jest dbanie by ziemia była stale wilgotna. Nie można dopuszczać do przesuszenia, ale też nie należy przesadzać z podlewaniem. Wodę dostarcza się najczęściej podczas długiej suszy. Ważne jest też nawożenie wiciokrzewu pomorskiego. Gatunek lubi dokarmianie, choć nie musi być regularne. Najlepiej jednak nawozić roślinę raz na miesiąc. Zalecane jest stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych z dużą ilością potasu i fosforu. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie mieszanek organicznych.

Cięcie wiciokrzewu, choroby i szkodniki

Pierwsze przycinanie wykonywane jest na młodych roślinach. Skraca się ich pędy o 1/3 długości. Dzięki temu staną się gęstsze. Cięcie tego typu wykonuje się przez 2-3 sezony. Starsze okazy nie potrzebują już tego zabiegu. Jednakże, jeśli liście i kwiaty zaczną rosnąć tylko w górnej części rośliny potrzebne będzie przycinanie odmładzające. Polega ono na skracaniu górnych pędów o połowę. Dzięki temu dolne przestaną się ogałacać. To tyle, jeśli chodzi o pielęgnację.

Szkodniki zagrażające wiciokrzewowi pomorskiemu to głównie mszyce. Atakują przeważnie okazy posadzone w pełnym słońcu i na suchych stanowiskach. Mszyce pojawiają się w maju, niszczą młode pędy, pąki kwiatowe i liście. Do zwalczania stosuje się opryski preparatami chemicznymi lub środkami niezagrażającymi środowisku. Jednym z nich jest spray Agricolle. Jeśli zaś chodzi o choroby to wiciokrzew najczęściej atakuje mączniak prawdziwy. Objawia się białym nalotem na liściach. Zwalcza się go preparatami grzybobójczymi.