Wiciokrzew przewiercień - opis rośliny

Wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, znany jest również jako kapryfolium. Ten gatunek rośliny zalicza się do rodziny przewiertniowatych - Caprifoliaceae. Roślina pochodzi z Europy, natomiast została także rozpowszechniona w innych częściach świata. Do Polski sprowadzony był on w XVII-XIX w. Wiciokrzew przewiercień znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna.

Wiciokrzewy mogą występować w formie krzewów, ale także i pnączy. Jednym z tych pnączy jest właśnie wiciokrzew przewiercień, którego pędy są wijące. Roślina może dorastać nawet do około 9 m długości. Warto wspomnieć też o tym, że zarówno młode, jak i starsze gałązki roślin są gładkie.

Jeśli chodzi natomiast o liście, wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, charakteryzuje się naprzeciwległymi liśćmi, które są szerokoeliptyczne i krótkoogonkowe. Dorastają do około 4-10 cm długości. Z wierzchu są one zielone, natomiast od spodu ich kolor jest niebieskawozielony.

Ważnym elementem ozdobnym są kwiaty roślin, które wyrastają po dwa na szypułce. Pojawiają się one w okresie V-VI. Pojedynczy kwiat ma około 5 cm długości i wybarwiony jest z reguły na kremowo, choć zdarzają się również różowe kwiaty. Bardzo charakterystyczne jest także to, że kwiat wiciokrzewu wytwarza przyjemny zapach. Owocem wiciokrzewów są wydłużone i elipsoidalne pomarańczowe nibyjagody.

Lonicera caprifolium - wymagania dotyczące uprawy


Bez względu, czy decydujemy się na uprawę chabrów łąkowych, fiołków ogrodowych, ziół, czy innych roślin, w tym i wiciokrzewów, powinniśmy zapoznać się z opisem wymagań, jakie mają te rośliny. Dzięki temu cały proces uprawy i pielęgnacji będzie dla nas mniej skomplikowany.

Zacznijmy więc od tego, że wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, najlepiej będzie czuł się na nasłonecznionych lub lekko ocienionych stanowiskach. Właśnie wtedy wiciokrzew będzie wypuszczał duże i pięknie wybarwione kwiaty. Dlatego nie możemy sadzić tej rośliny w cieniu.

Wiciokrzew przewiercień w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiat, a także odmiany i uprawa w ogrodzie
Jakie wymagania ma wiciokrzew przewiercień, czyli uprawa i pielęgnacja

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej gleby. Co prawda wiciokrzewy to rośliny, które są tolerancyjne na rodzaj gleby. Właśnie z tego powodu możemy posadzić ją na przeciętnych glebach ogrodowych, które będą wystarczająco żyzne i wilgotne, ponieważ wiciokrzew, podobnie jak zioła, chaber łąkowy i fiołek ogrodowy, nie znosi suszy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie wiciokrzewu.

Wiciokrzew przewiercień - uprawa i pielęgnacja rośliny

Wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, to roślina, która zyskała bardzo dobre opinie. Natomiast musimy pamiętać, że jest to roślina trująca, która nie powinna być sadzona w ogrodach, w których przebywają dzieci, czy też przy placach zabaw i szkołach. Dlatego pozytywne opinie nie powinny wpłynąć na to, czy wiciokrzew przewiercień znajdzie swoje zastosowania w naszych ogrodach.

Jednak jeśli już zechcemy posadzić to pnącze w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega uprawa i pielęgnacja rośliny. Tak samo jest, kiedy chcemy uprawiać zioła, krzewy, czy też drzewa owocowe. Przejdźmy więc do sposobu uprawy i pielęgnacji pięknych ozdobnych pnączy.

Decydując się na uprawę tego gatunku krzewów, musimy wiedzieć, że są to rośliny, które nie tolerują suszy. Dlatego tak bardzo istotnym zabiegiem jest regularne podlewanie, które powinno być bardziej intensywne w okresie kwitnięcia. Dodatkowo powinno się nawozić rośliny nawozami mineralnymi lub organicznymi, które będą zasobne w duże ilości potasu i fosforu, które wpłyną na rozkrzewienie się rośliny i obfitość jej kwitnienia.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Kolejnym ważnym zabiegiem jest cięcie, które stymuluje roślinę do wzrostu i pomaga jej się rozkrzewić. Takie cięcie wykonuje się w okresie wiosennym. W tym czasie ścina się około 1/3 długości pędów, a także usuwa się uszkodzone, słabe lub porażone chorobami pędy. Nie zapominajmy również o tym, że roślina bardzo często zostaje porażona przez mszyce, z którymi możemy walczyć w sposób naturalny lub też chemiczny.

Jeśli sadzimy wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, w naszych ogrodach, powinniśmy wiedzieć, że wiciokrzew to bardzo atrakcyjna roślina do obsadzania altan, płotów, czy też murków. Niewiele jednak osób wie, że roślina ta ma właściwości przeczyszczające. Dokładniej z kwiatów pnącza przygotowuje się syropy o takich syropach. Dawniej wiciokrzewy były wykorzystywane także do leczenia astmy i kaszlu. Natomiast obecnie sposoby te nie są popularne i rzadko się z nich korzysta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny