Wiciokrzew zaostrzony - opis rośliny

Wiciokrzew zaostrzony - skąd pochodzi

Wiciokrzew zaostrzony - Lonicera acuminata, to gatunek rośliny, który zaliczany jest do rodziny przewiertniowatych - Caprifoliaceae. Jest to rodzina, do której zaliczanych jest 31 rodzajów, w których znajduje się około 890 gatunków roślin oraz jeszcze więcej ich różnorodnych odmian.

Warto wiedzieć, że do rodziny przewiertniowatych zaliczane są rośliny zielne, ale również krzewy i drzewa. Rośliny te naturalnie występują przede wszystkim w Eurazji, ale również w Ameryce Północnej i w Afryce. Możemy ją jednak spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach, poza obszarami okołobiegunowymi.

Do samego rodzaju wiciokrzew - Lonicera, zaliczane są pnącza i rośliny zielne i to właśnie te nazywane są wiciokrzewami. Natomiast do rodzaju należą również krzewy i drzewa, które nazywa się suchodrzewami. Do rodzaju wiciokrzew zalicza się około 180 gatunków, które rozpowszechnione są na całej półkuli północnej.

Wiciokrzew zaostrzony - opis rośliny

Zanim zajmiemy się uprawą roślin, bez różnicy, czy będą to chabry górskie, rzepaki, dzwonki irlandzkie, czy właśnie wiciokrzewy zaostrzone, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Takie informacje możemy uzyskać na forach, ale pamiętajmy o tym, że na forum bardzo często udzielają się osoby, które nie mają pojęcia na temat roślin. Dlatego też zadbajmy o to, by wybrać odpowiednie i profesjonalne forum, na którym otrzymamy rzetelne informacje.

Zacznijmy więc od tego, że wiciokrzew zaostrzony - Lonicera auminata, jest zimozielonym pnączem, które może dorosnąć do około 4 m wysokości. Jego pędy pokryte są wydłużonymi i ciemnozielonymi liśćmi. Warto wiedzieć, że ten zimozielony wiciokrzew kwitnie w okresie od VI do X.

Ten gatunek wiciokrzewu charakteryzuje się rurkowatymi kwiatami, które wybarwiają się na kremowy kolor, natomiast po przekwitnięciu przebarwiają się na żółto. Kolejnym elementem rośliny są jej owoce, które możemy zaobserwować na pnączu już od września. Owocem wiciokrzewu zaostrzonego są ciemnofioletowe kuleczki, w których znajdują się niewielkie nasiona. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie wiciokrzewu zimozielonego.

Lonicera acuminata - jak przebiega uprawa i pielęgnacja roślin

Gdzie sadzić zimozielony zimą wiciokrzew zaostrzony - co musimy wiedzieć o wymaganiach

Jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się chaber górski, dzwonek irlandzki, rzepak, czy właśnie wiciokrzew zaostrzony bądź jego odmiany, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, a także zapobiegniemy ewentualnym chorobom, które spowodowane są niewłaściwie dobranym stanowiskiem oraz złym podłożem.

Zacznijmy więc od tego, że wiciokrzewy zaostrzone to rośliny, które najlepiej będą sobie radziły na półcienistym stanowisku. Z reguły jednak wiciokrzewy powinny rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych, natomiast w przypadku tego gatunku, zbyt duża ilość słońca prowadzi do wysychania liści. Warto tutaj jednak wspomnieć, że całkowicie ocienione stanowisko również nie jest dobre, ponieważ wtedy roślina może słabo kwitnąć.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczny wpływ na to, jak będzie rozwijała się uprawa wiciokrzewów zaostrzonych - Lonicera acuminata, jest dobór odpowiedniego podłoża. Dlatego musimy wiedzieć, że najlepszą glebą pod uprawę będzie żyzna, wilgotna i przepuszczalna gleba, która będzie bogata w składniki pokarmowe. Dodatkowo warto wykonać warstwę ściółki na powierzchni gleby, dzięki czemu woda zawarta w glebie nie będzie tak szybko z niej parować.

Lonicera acuminata - co powinniśmy wiedzieć o cięciu i innych zabiegach związanych z pielęgnacją

Wiciokrzew zaostrzony - Lonicera acuminata, to pnącze, które w okresie zimy narażone jest na przemarzanie, a w okresie lata narażone jest ono na wysuszanie. Dlatego podczas uprawy powinniśmy mieć na uwadze te dwie rzeczy i zadbać o to, aby nie doszło do wysuszenia i przemarznięcia rośliny.

Przejdźmy jednak do tego, jak sadzić wiciokrzew zaostrzony. Tutaj musimy pamiętać o tym, że najlepszą porą na sadzenie tego pnącza jest okres od kwietnia do maja, ale możemy sadzić go również w okresie od września do końca października. Podczas sadzenia powinniśmy pamiętać o tym, by gleba była wcześniej wzbogacona kompostem, jeśli nie jest wystarczająco bogata w składniki pokarmowe.

Po przygotowaniu dołka i umieszczeniu w nim bryły korzeniowej, zasypujemy korzenie rośliny i dokładnie ubijamy podłoże. Po ubiciu podłoża intensywnie podlewamy roślinę i usypujemy warstwę ściółki na powierzchni gleby. Pomoże ona zachować stałą wilgotność gleby, w której posadzony jest wiciokrzew zaostrzony, a dodatkowo zapobiegnie ona nadmiernemu pojawianiu się chwastów. Jeśli chodzi natomiast o inne zabiegi pielęgnacyjne, w tym i cięcie, nie są one konieczne. Natomiast raz na około 5 lat warto wykonać cięcie odmładzające, które polega na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu wszystkich innych o 1/3 ich długości.

Wiciokrzew zaostrzony - jaki sklep będzie najlepszy do zakupu rośliny i na co uważać

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup rośliny, jaką jest wiciokrzew zaostrzony - Lonicera acuminata, i zapoznaliśmy się już ze wszystkimi wymaganiami rośliny odnośnie do uprawy, możemy przejść do jej zakupu. Tutaj jednak powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, na które trzeba uważać.

Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego sklepu. Obecnie możemy wybrać zarówno sklep stacjonarny, jak i sklep internetowy. Jednak obie te opcje niosą za sobą pewne konsekwencje. Otóż podczas wyboru rośliny istotne jest to, by sprawdzić, czy nie jest ona porażona chorobami i szkodnikami.

Natomiast wybierając sklep internetowy, nie mamy takiej możliwości. Jednak w trakcie zakupów internetowych zyskujemy możliwość wyboru rośliny bez wychodzenia z domu. Dodatkowo w internecie z pewnością znajdziemy dużo więcej gatunków i odmian, które mogą nas zainteresować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny