Wiciokrzew zimozielony - opis rośliny

Wiciokrzew - skąd pochodzi roślina

Wiciokrzew - Lonicera, znany jest również jako suchodrzew i jest on rodzajem roślin wieloletnich. Wiciokrzewy zaliczane są do rodziny przewiertniowatych - Caprifoliaceae. Do tej właśnie rodziny zaliczane są rośliny okrytonasienne. Wśród tej rodziny znajduje się 31 rodzajów, podzielonych na około 890 gatunków.

Wiciokrzewy - Lonicera, to rośliny zielne, ale także pnące. Do samego rodzaju zaliczanych jest około 180 gatunków roślin, które rozprzestrzeniają się praktycznie na całej półkuli północnej, sięgając do Meksyku, Jawy, Filipin, a także północnej Afryki. Warto wiedzieć, że także w Polsce możemy spotkać wiciokrzewy w naturalnych warunkach.

W Polsce spotkać możemy się z wiciokrzewem pomorskim - Lonicera periclymenum, wiciokrzewem czarnym - Lonicera nigra, a także z wiciokrzewem pospolitym - Lonicera xylosteum. Możemy również spotkać się z takimi gatunkami, jak wiciokrzew tatarski - Lonicera tatarica, czy wiciokrzew przewiercień - Lonicera caprifolium, które są zadomowionymi antropofitami. Jeśli chodzi natomiast o wiciokrzew chiński - Lonicera pileata, zaostrzony - Lonicera acuminata, czy Henry'ego - Lonicera henryi, popularne są one w uprawie.

Krótka charakterystyka wiciokrzewu - opis rośliny

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup gorczycy białej, komonicy zwyczajnej, czy właśnie wiciokrzewu zimozielonego, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dana roślina. Zacznijmy więc od tego, że wiciokrzewy mogą być w postaci pnączy, dorastających nawet do ponad 10 m, albo też krzewem o prosto wzniesionych lub łukowato wygiętych pędach. Czasami wiciokrzewy mogą rosnąć w postaci niewielkich drzew, dorastających do około 5 m wysokości. Ważne jest to, że pędy mogą być puste lub wypełnione brązowym lub białym rdzeniem.

Co ciekawe, różne gatunki wiciokrzewów mogą być zimozielone, ale niektóre z nich mogą mieć sezonowe liście tak jak np. gorczyca biała, komonica zwyczajna i wiele innych roślin. Z reguły liście ułożone są na pędzie nakrzyżlegle, choć czasem mogą być ułożone w okółkach. Blaszka liści przeważnie jest całobrzega i długo zaostrzona na szczycie.

Kolejnym elementem wiciokrzewów są ich kwiaty. Kwiaty wiciokrzewu zebrane są w wiechowate kwiatostany, które znajdują się w kątach liści lub też pojawiają się na szczytach pędów. Zdarza się także, że kwiatostany zredukowane są do pary kwiatów. Płatki mogą wybarwiać się na biało, żółto, czerwono lub purpurowo, w zależności od gatunku i odmiany. Z kolei owocem są jagody, wielokrotnie zrośnięte parami. Mają one czerwony, zielony, niebieskawoczarny lub czarny kolor. Wewnątrz nich znajdują się liczne lub pojedyncze nasiona. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pnączach zimozielonych wieloletnich.

Wiciokrzew zimozielony - popularne gatunki i odmiany

Wiciokrzewy zimozielone to pnącza lub krzewy, które doskonale wyglądają w okresie wiosny, lata, jesieni, a nawet zimy. Pamiętajmy jednak o tym, że odmian i gatunków wiciokrzewów jest wiele, dlatego musimy wiedzieć, czy lepszy będzie dla nas wiciokrzew pospolity, zaostrzony, chiński, czy może henry'ego. Dlatego, zanim przejdziemy do sadzenia, pielęgnacji i chorób roślin, musimy wiedzieć, na jaki wiciokrzew się zdecydować.

Do bardzo popularnych wiciokrzewów zaliczane są wiciokrzewy zaostrzone - Lonicera acuminata. Są one atrakcyjnymi zimozielonymi pnączami, które zimą są również ozdobą naszego ogrodu. Kwiaty tych mrozoodpornych roślin wydają żółto-kremowe kwiaty, które pojawiają się od VI do przymrozków. Cena za pnącze to około 10 zł za sadzonkę.

Kolejnymi wiciokrzewami dostępnymi w niskich cenach, bo około 10-15 zł za sadzonkę, są wiciokrzewy chińskie. Te rośliny są jednak w formie zimozielonych krzewów, które dorastają zaledwie do około 50 cm wysokości. Ich kwiaty są kremowobiałe i pojawiają się od V do VI, podobnie jak kwiaty wiciokrzewu Henry'ego, natomiast kwiaty tego pnącza są purpurowo-czekoladowe.

Wiciokrzew zimozielony w czasie kwitnienia, a także odmiany i uprawa w ogrodzie
Jakie wymagania ma wiciokrzew zimozielony, czyli uprawa i pielęgnacja

Lonicera - jak wygląda uprawa

Wiciokrzew - jakie warunki musimy zapewnić przy uprawie

Jeśli interesuje nas uprawa roślin, bez różnicy, czy będzie to gorczyca biała, komonica zwyczajna, czy właśnie wiciokrzew zimozielony, musimy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Tylko w ten sposób sprawimy, że nasze rośliny będą rosły bez problemów i komplikacji związanych z niewłaściwym podłożem oraz nasłonecznieniem.

Zacznijmy więc od tego, że wiciokrzew zimozielony powinien być uprawiany w raczej nasłonecznionych miejscach. Jednak pamiętajmy o tym, by nie były to miejsca bezpośrednio nasłonecznione, ponieważ bezpośrednie nasłonecznienie może poparzyć liście roślin. Dodatkowo będą one narażone na wysychanie. Możemy je również uprawiać na stanowiskach zacienionych, lecz wtedy liczmy się z tym, że rośliny nie wytworzą dużych kwiatów.

Ponadto powinniśmy pamiętać o doborze osłoniętych od wiatru stanowisk, szczególnie gdy decydujemy się na odmianę mało odporną na mróz. Jeśli chodzi natomiast o podłoże, powinniśmy wiedzieć, że wiciokrzewy rosną na średnio żyznych i przeciętnych glebach. Nie można ich jednak sadzić na terenach suchych i podmokłych. Jeśli posadzimy rośliny na terenach podmokłych, rośliny będą narażone na choroby grzybowe.

Lonicera - jak przebiega uprawa i pielęgnacja

Decydując się na sadzenie wiciokrzewów w swoim ogrodzie, poza ceną powinno zainteresować nas to, jak pielęgnować te rośliny. Pierwszym i bardzo ważnym zabiegiem jest podlewanie, które przeprowadza się regularnie w okresie od wiosny do jesieni, szczególnie w okresie suszy.

Kolejnym zabiegiem jest nawożenie, które jest niesamowicie ważne w trakcie wegetacji. Wtedy powinniśmy stosować nawozy mineralne lub organiczne, które zawierają dość dużą ilość potasu, wpływającego na krzewienie się, a także fosforu, który wpływa na obfitość kwitnienia.

Cięcie roślin to kolejny ważny zabieg. Jednak nie powinno się przeprowadzać zbyt intensywnego cięcia. Cięcie przeprowadzamy w okresie wiosennym i skracamy wtedy 1/3 długości pędów oraz usuwamy pędy uszkodzone, słabe oraz te, które są porażone chorobami.

ikona podziel się Przekaż dalej