Wielkanoc - przepisy i porady przed Świętami Wielkiej Nocy - sprawdź je wszystkie

Wielkanoc to ruchome święto obchodzone w kościele rzymskokatolickim, prawosławnym i w kościołach wschodnich. Obecnie przyjęło się, że przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. To najstarsze chrześcijańskie święto celebruje mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W czasie jego trwania odbywają się uroczystości kościelne a na domowych stołach goszczą świąteczne dania. Przedstawiamy, więc przepisy na najlepsze potrawy wielkanocne.

Naturalne barwienie jajek i smaczne ciasta

Przepisy, które są przed nami muszą trochę poczekać. Dlatego, że najpierw zajmiemy się niezwykle popularnymi ozdobami. Pisanki, bo o nie nam chodzi, to tradycyjne dekoracje na Wielkanoc. Najprostszym sposobem przygotowania jest zabarwienie białych jajek na wybrany kolor. W sklepach sprzedaje się sporo sztucznych barwników. My jednak polecamy metody naturalne. Dzięki nim można uzyskać intensywne barwy bez szkodliwej chemii. Wystarczy, że z wybranych składników przygotuje się wywar. Gotuje się je w osolonej wodzie z dodatkiem octu aż puszczą kolor. Następnie do wywaru wkładane są jajka i gotowane lub pozostawiane w zalewie na kilka godzin.

Naturalne barwienie jajek nie należy do trudnych zadań. Do uzyskania brązowego koloru wykorzystuje się mocny wywar z kawy, czarnej herbaty lub kory dębu. Jajka staną się żółte za sprawą szafranu, kurkumy, curry lub rumianku. Złocistą barwę osiąga się z wykorzystaniem łupin cebuli i kwiatów hibiskusa. Kolory czerwony, różowy lub bordowy pojawia się na skorupkach dzięki wywarowi z buraków, żurawiny i łupin czerwonej cebuli. Czerwona kapusta barwi jajka na niebiesko lub fioletowo. Z uzyskaniem fioletu wiąże się również użycie jagód, czarnego bzu i kwiatów czarnej malwy. Kolory zielony to trawa, szpinak, pokrzywa a pomarańczowy dynia i marchew.

Barwienie jajek za nami czas, więc na ciasta na Wielkanoc. W naszym kraju przygotowuje się kilka klasycznych propozycji. Ogromną popularnością bez wątpienia cieszy się mazurek. To bogato zdobiony placek z kruchego lub biszkoptowego ciasta. Na nim układa się bakalie, owoce, pianki czy masy. Równie smaczne i klasyczne pozycje to babka drożdżowa i makowiec.  

Sporym uznaniem cieszy się babka pisakowa. Wymieniając ciasta na Wielkanoc nie można zapominać o serniku. Poza nim, w niektórych rejonach polski przygotowywana jest pascha. To deser powstający z połączenia sera z bakaliami. Słodkości to nie jedyne smakołyki pojawiające się na stołach w Wielkanoc.

Mięso na Wielkanoc

Obchody Zmartwychwstania Pańskiego wiążą się z gotowaniem wielu smacznych potraw. Dużą część z nich stanowi specjalnie przyprawione mięso na Wielkanoc. Owo specjalne przygotowanie to nic innego jak peklowanie golonki, szynki itp. Dzięki niemu mięso zyskuje niepowtarzalny smak i wydłuża się jego termin do spożycia. Ta technika kulinarna poprzedza dalszą obróbkę taką jak pieczenie, wędzenie czy duszenie. Wykonuje się ją na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to peklowanie na sucho. W skrócie polega na natarciu mięsa mieszanką soli, saletry, cukru i przypraw. Następnie układa się je ciasno w naczyniu i pozostawia na 5-20 dni.

Drugim sposobem przygotowania mięsa jest peklowanie na mokro. Polega ono na marynowaniu mięsa w płynnej mieszance. Do jej przygotowania używana jest wspominana już sól, saletra i cukier. Do tego dochodzą takie przyprawy jak rozmaryn, kolendra, goździki, liść laurowy, ziele angielskie. Ten zestaw można oczywiście wzbogacać dodatkowymi przyprawami. Peklowanie ma mokro w podstawowej wersji nie jest trudne. W głębokim naczyniu układa się mięso, następnie zalewa płynną mieszanką i pozostawia w lodówce na 5-20 dni. Trzeba przy tym pamiętać, że na pół litra wody przypada 50 gramów soli.

Po wyjaśnieniu, na czym polega peklowanie golonki czy szynki pozostała jeszcze jedna kwestia. Z mięsa można też przygotować pasztet na Wielkanoc. Do tego celu wykorzystuje się wieprzowinę, wołowinę lub drób. Jeśli zaś chodzi o osoby niejedzące mięsa, istnieje dla nich smaczna alternatywa. Jest nią pasztet z soczewicy i kaszy gryczanej. Można też wykorzystać samą soczewicę. Widać, zatem, że pasztet na Wielkanoc przybiera różne oblicza. Podobnie jak inne potrawy przygotowywane na święta Wielkiej Nocy.