Wierzba w ogrodzie - popularne odmiany, gatunki, sadzenie, pielęgnacja, porady

Wierzba to bardzo ciekawa roślina dekoracyjna, kojarzona przede wszystkim z baziami. Jej liczne odmiany dają sporo zastosowań. To drzewo lub krzew sadzi się w parkach, ogrodach czy w przestrzeni miejskiej. Jest też nasadzane na skarpy, groble czy nasypy w celu umocnienia tych miejsc. Warto, więc poznać podstawowe informacje i ciekawostki na temat wierzby.

Wierzba – podstawowe informacje i odmiany

Wierzba, z łaciny salix, to roślina należąca do rodziny wierzbowatych, występująca w kilku formach. Może być to spore drzewo, krzew lub płożąca krzewinka. Na całym świecie występuje około 400 gatunków wierzby. Rosną one na niemal wszystkich kontynentach. Wyjątki stanowią jedynie tereny Antarktydy i Australii. W Ameryce Południowej wierzby występują sporadycznie. W naszym kraju naturalnie rozwijają się gatunki w liczbie przeszło 30. Najczęściej spotykanym jest wierzba biała płacząca. Co ważne, wierzby są uprawiane, jako rośliny ozdobne.

Różne gatunki wierzby mają mocne tendencje do krzyżowania się między sobą. Dlatego też ciężko wskazać jednoznaczną charakterystykę. Można jednak podać pewne istotne elementy. Odmiany wierzby mogą mieć liście lancetowate, eliptyczne lub niemal prawie okrągłe. Każde drzewo określane, jako salix jest dwupienne. Oznacza to, że na jednym okazie znajdują się kwiaty męskie a na drugim żeńskie. Tylko kwiatostany męskie znane, jako kotki wykazują walory dekoracyjne. Ponadto różne rodzaje wierzby odznaczają się barwną korą lub ciekawym pokrojem. Szczególnie ładnie wygląda zwisająca korona z baziami pojawiającymi się jeszcze przed liśćmi.

Przyszedł czas na ciekawe gatunki opisywanej rośliny. W Polsce największą popularnością cieszy się wierzba biała płacząca. Jest chętnie sadzona w parkach i dużych ogrodach. Kolejne duże drzewo z tej rodziny to wierzba krucha oraz biała. Te dwa rodzaje rosną przy drogach, na łąkach i wzdłuż rowów melioracyjnych. Nie tylko duże okazy spotyka się w naszym kraju. Przecież salix może też przybierać formę krzewu. Tak jest w przypadku wierzby purpurowej, wiciowej czy szarej. Do tego w małych ogrodach można sadzić wierzbę argentyńską, całolistną lub szwajcarską. Każda z nich wytwarza kotki i jest bardzo dekoracyjna.

Wierzba biała płacząca – uprawa i pielęgnacja

Jak już wspomnieliśmy w naszym kraju najbardziej popularna jest wierzba płacząca. Prawdopodobnie jest ona mieszańcem powstałym na bazie odmiany białej i babilońskiej. Ta wierzba ozdobna może osiągać 20 metrów wysokości. Jej zwisająca korona jest gęsta i opiera się na krótkim pniu. Jest on pokryty szarobrązową, spękaną korą. Pędy z baziami są delikatne i zazwyczaj opadają do samej ziemi. Kotki pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Liście są lancetowate i spiczasto zakończone. Najczęściej są zielone z wierzchu i szaroniebieskie pod spodem.

Wierzba biała płacząca podobnie ja inne gatunki jest światłolubna. Powinna być, więc sadzona na nasłonecznionych stanowiskach. Trzeba też zagwarantować jej dużo miejsca, jest to, bowiem duże drzewo. Najlepszym terminem sadzenia jest wiosna. Opisywany salix jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o glebę. Przyjmie się na każdym podłożu oprócz suchego i piaszczystego. Bardzo lubi wilgoć, więc trzeba zadbać o jej odpowiedni poziom. Te informacje należy wzbogacić o ważną kwestię. Opisywana wierzba ozdobna jest mrozoodporna, lecz podczas srogiej zimy może przemarznąć.

Jeśli chodzi o pielęgnację to w zasadzie sprowadza się do jednego zabiegu. Jest nim oczywiście przycinanie pędów. Wierzba ozdobna płacząca szybko ulega zagęszczeniu. W związku z tym zimą należy przeprowadzić cięcie prześwietlające. Praktycznie każda gałąź tego drzewa jest zwisająca, lecz czasem pojawiają się pędy rosnące do góry. By zachować ładny pokrój należy je usuwać. Formowanie można wykonywać dopiero, gdy kotki przekwitną. 

Poza tymi czynnościami pielęgnacja nie jest wymagana. Chyba, że wierzba ozdobna zostanie zaatakowana przez choroby lub szkodniki.

Ciekawostki na temat wierzby

Wymieniliśmy już najważniejsze informacje na temat wierzby. Teraz przyszedł czas na ciekawostki. Pierwszą z nich jest to, że wierzba dekoracyjna to roślina miododajna. W szczególności rodzaje wcześnie kwitnące. Ich miód jest jasny o delikatnym aromacie. Kolejnym faktem wartym uwagi jest to, że drewno wierzby jest świetnym materiałem opałowym. Poprzez krzyżowanie powstała odmiana zwana energetyczną. Produkuje się z niej polana przeznaczone na opał, ale również brykiet i zrębki.

Wierzba purpurowa oraz wiciowa dostarczają surowców do branży wikliniarskiej. Z pędów tworzy się kosze wiklinowe. To nadal nie wszystkie ciekawostki. Wierzby ostrolistne i wawrzynkowe są wykorzystywane do nasadzeń ochronnych. Umacniają groble, nasypy czy skarpy. Spełniają, więc bardzo ważne zadanie. Co równie istotne, wierzba dekoracyjna sprawdza się, jako biologiczna oczyszczalnia ścieków. Jest to możliwe dzięki temu, że pochłania metale ciężkie z wody. Widać, więc, że ta zwisająca roślina kojarzona przede wszystkim z baziami może mieć wiele zastosowań. Właśnie, dlatego w sprzedaży można odnaleźć różne rodzaje tego drzewa.