Wierzba babilońska - charakterystyka

Wierzba babilońska to wierzba o poskręcanych gałęziach. Jest miododajna i owadopylna, a swoim urokiem cieszy przez wiele lat. Warto wiedzieć, że ten gatunek jest dwupienny. Znaczy to, że męskie i żeńskie organy rozrodcze znajdują się na dwóch różnych osobnikach. Jest to bardzo ważne, chcąc przeprowadzić rozmnażanie.

Drzewo dorasta do 3-6 metrów wysokości i charakteryzuje się luźną, często przewisającą koroną. Jest ono ważnym źródłem pokarmu dla pszczół. Jej kwiaty w postaci srebrzystych kotków pojawiają się wraz z rozwojem liści. Przypada to w przełomie III i IV. Podczas kwitnienia obsypują się one żółtym pyłkiem. Liście Salix babylonici są poskręcane, a wielu osobom kojarzą się z rogami barana.

Najpopularniejsze odmiany przyciągają do siebie swoją odmiennością. Odmiana 'Tortuosa' charakteryzuje się bardzo poskręcanymi gałęziami, pniami i liśćmi. Dzięki tym, że pędy i gałęzie są poskręcane, jest ona ozdobna nawet zimą, gdy nie ma na niej liści. Dorasta do 4-6 metrów wysokości i ma wąską koronę. Natomiast w przypadku odmiany 'Crispa', górę bierze wygląd liści. Są one bowiem lancetowate oraz fantazyjnie powyginane, a ich długość sięga nawet do 10cm. Wysokości rośliny sięga około 5 metrów.

Zasady pielęgnacji i wymagania wierzby babilońskiej

Zasady uprawy i pielęgnacji nie są trudne. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, które sprawią, że uprawa będzie przebiegała pomyślnie. Należy wybierać stanowiska ciepłe i słoneczne, natomiast poradzi sobie także w półcieniu. Warto by było ono osłonięte, by chłodne i silne wiatry nie zniszczyły końcówek pędów. Wierzba babilońska nie jest całkowicie odporna na mrozy, dlatego warto zimą okrywać ją.

Jeśli chodzi o rodzaj gleby, jest ona średnio- wymagająca. Najlepiej, gdy uprawa prowadzona jest na glebach żyznych i wilgotnych. Przed sadzeniem warto dodać pod korzenie kompost lub oborniki obficie podlać. By pielęgnacja postępowała prawidłowo, nie można narazić jej na przesuszenie. W trakcie długotrwałej suszy trzeba podlewać roślinę.

Wierzby o poskręcanych gałęziach bardzo dobrze znoszą cięcie. Coroczne ścinanie uformuje gęsty krzew, a pozostawiona bez cięcia otrzyma przewisający pokrój. Jesienią cięcie polega na usunięciu przerośniętych, porażonych chorobami, uszkodzonych i zbyt gęstych pędów. Warto pamiętać, że pielęgnacja obejmuje także nawożenie. Przeznaczone są do tego nawozy o wolnym działaniu, które używa się w przełomie III i IV, a od końca III do końca VI używa się szybko działających nawozów.

Zastosowanie Salix babylonica

Wierzba o poskręcanych gałęziach idealnie sprawdza się jako soliter zarówno w ogrodzie, jak i parku. Wtedy można zobaczyć piękno pokroju i jej cech charakterystycznych. Doskonale do tej roli nadają się odmiany 'Crispa' i 'Tortuosa', które swoje zastosowanie znajdują w ogrodach o tematyce japońskiej.

Wierzba babilońska stosowana jest w ogrodach przydomowych a także w donicach, skrzynkach i wazonach na balkonach tarasach i patiach. Warto pamiętać, że przez swoje cechy nie nadaje się do ogrodów naturystycznych. Drzewo to używane jest we florystyce, zwłaszcza do bukietów i różnych dekoracji. Wykorzystuje się do tego pędy rośliny.

Decydując się na wybór tego pięknego i wyjątkowego drzewa, warto wybrać miejsce, w którym zostanie ono wyeksponowane. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie go przy oczkach wodnych lub stawach, gdzie będzie utrzymana doskonała wilgotność gleby. Ta wierzba o poskręcanych gałęziach jest niesamowitym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych ogrodników.

ikona podziel się Przekaż dalej