Wierzba całolistna - opis, wymagania, sadzenie, cięcie, choroby
Wierzba całolistna, tak jak i ulęgałka, czy też śmiałek darniowy, to roślina, która jest dość popularna w uprawie w naszym kraju. Jednak zanim zakupimy sadzonki tego krzewu na pniu, powinniśmy dowiedzieć się, jak kwitnie ta roślina, jak wyglądają jej liście, do jakiej wysokości ona dorasta, ale również, jaka gleba i stanowisko będzie najlepsze pod jej uprawę, jak przebiega sama uprawa i pielęgnacja, a także, na jakie choroby i szkodniki musimy uważać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wierzbach.
Wierzba całolistna - opis rośliny
Wierzba całolistna - skąd pochodzi
Wierzba całolistna - Salix integra, znana jest pod wieloma nazwami. Rośliny te znane są jako wierzby zwarte, wierzby japońskie i wierzby różowe. Ta roślina wieloletnia, tak jak i inne wierzby, zaliczana jest do rodziny wierzbowatych - Salicaceae. Do tej rodziny zaliczanych jest około 1200 gatunków, które rozmieszczone są w 54 rodzajach.
Do samego rodzaju wierzba - Salix, zaliczanych jest około 300 gatunków roślin, które są bardzo zróżnicowane pod względem morfologii. Otóż spotkać możemy tutaj zarówno małe krzewinki, jak i krzewy, ale również drzewa, których wysokość jest bardzo duża. Są to rośliny dwupienne, wytwarzające długopędy.
Przejdźmy jednak do tego, skąd pochodzi wierzba całolistna - Salix integra. Otóż wierzba całolistna, znana również jako wierzba japońska, tak jak i bardzo popularna odmiana 'Hakuro nishiki', to roślina, która jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. W samej Polsce jest to roślina uprawna.
Salix integra - czym charakteryzuje się ten japoński krzew różowy
Zanim zapoznamy się z tym, jaką glebę dobrać pod uprawę wierzby całolistnej, powinniśmy zapoznać się z tym, jak wygląda kwitnienie tej rośliny, jej liście, jaką wysokość osiągnie, a także, jaki ma pokrój. Zacznijmy więc od tego, że forma typowa wierzby całolistnej to krzew, który dorasta do około 3 m wysokości. Natomiast znane i popularne odmiany 'Hakuro nishiki' to różowe krzewy na pniach.
Warto wiedzieć, że roślina charakteryzuje się parasolowatą koroną i cienkimi, przewisającymi pędami, co daje bardzo ciekawy efekt. Kształt liści jest lancetowaty i ostro zakończony. Warto wspomnieć o tym, że popularne odmiany charakteryzują się różowym zabarwieniem. Jednak musimy pamiętać o tym, że różowe liście pojawiają się wiosną, a z biegiem czasu na biało-różowym tle pojawiają się plamki o zielonym zabarwieniu.
Powinniśmy również wspomnieć o tym, jak kwitnie ta roślina. Otóż kwiaty zbierają się w kotki i pojawiają się na krzewie lub formie drzewka na pniu, w marcu lub kwietniu. Co ciekawe, drzewka te kwitną jeszcze przed rozwojem liści, co jest charakterystyczne dla samego gatunku.
Różowa wierzba japońska - uprawa wierzby na pniu
Gleba pod 'Hakuro nishiki' - jakie wymagania ma Salix integra
Zanim przejdziemy do zakupu sadzonek wierzb całolistnych - Salix integra, bez względu na to, czy chcemy kupić sam gatunek, czy też znaną odmianę 'Hakuro nishiki', lub jeśli mamy w planach zakup sadzonek ulęgałki, czy śmiałka darniowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania mają te gatunki i odmiany roślin.
Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie pojawiła się okazała i pięknie wybarwiona roślina. Jeśli jednak ulęgałka, śmiałek darniowy, czy też wierzba całolistna, nie będą miały zapewnionej gleby i dobrego nasłonecznienia, możemy spotkać się z chorobami, a także i szkodnikami roślin.
Dlatego, jeśli chcemy uprawiać wierzby całolistne, powinniśmy wiedzieć, że najlepsza będzie dla nich dostatecznie wilgotna gleba oraz zwiększona wilgotność powietrza. Nie możemy zapominać o tym, że do prawidłowego rozwoju Salix integra wymaga nasłonecznionego lub ewentualnie lekko zacienionego stanowiska. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wierzby ozdobnej?
Japońska Salix integra - jak uprawiany powinien być krzew oraz jakie choroby i szkodniki mu zagrażają
Wierzba japońska - Salix integra, szczególnie jej znana i lubiana odmiana 'Hakuro nishiki', to piękna roślina, która chętnie sadzona jest w naszych ogrodach. Już po tym, jak zapoznamy się z wymaganiami rośliny, możemy zająć się tym, jak przebiega cała uprawa i oczywiście pielęgnacja, która ma wpływ na cały rozwój i wybarwienie roślin.
Powinniśmy zacząć od bardzo ważnego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest podlewanie. Tutaj musimy pamiętać o tym, że wierzby to rośliny, które źle radzą sobie z suszą, dlatego też podlewanie powinno być przeprowadzane regularnie i dość obficie, szczególnie w okresie suszy i upałów. Jeśli chcemy ograniczyć ilość podlewania, warto zastosować ściółkowanie, które chroni przed nadmiernym wyparowywaniem wody z gleby.
Dodatkowo warto też zraszać liście rośliny, by zapewnić jej nieco większą wilgotność powietrza. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie rośliny, ponieważ ma ona wysokie wymagania pokarmowe. Stosujmy do tego kompost lub Azofoskę. Przez pierwsze 3 lata konieczne będzie również zabezpieczenie rośliny przed zimą. Jeśli chcemy zachować dość regularny pokrój, warto przycinać roślinę zaraz po zimie. W trakcie uprawy powinniśmy uważać na mszyce, przędziorki, a także choroby grzybowe.
Wierzba całolistna - gdzie znajduje swoje zastosowanie to różowe drzewko i jaka jest jego cena
Wierzby całolistne, szczególnie w odmianie 'Hakuro nishiki', są znanymi i lubianymi roślinami ozdobnymi do ogrodów, parków, alejek i skwerów. Z reguły dorasta ona do około 100-170 cm wysokości, co sprawia, że może być ciekawym elementem wysokościowym, a dodatkowo kolorystycznym.
Jeśli chodzi natomiast o cenę tej rośliny, musimy wiedzieć, że zależy ona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wysokość sadzonki. Pamiętajmy, że im większa sadzonka, tym wyższa będzie cena za nią. Dodatkowo też cena zależy od miejsca zakupu i tego, jaki jest producent drzewka.
Z reguły jednak cena za taką sadzonkę wynosi około 50-80 zł. Musimy jednak wiedzieć, że przy wyborze sadzonki, powinniśmy sprawdzić, w jakiej jest ona kondycji i czy nie są na niej widoczne ślady żerowania szkodników oraz oznaki chorób. Warto też sprawdzić bryłę korzeniową rośliny.