Wierzba karłowata - charakterystyka

Wierzba karłowata to drzewo charakteryzujące się dość szybkim wzrostem, w porównaniu do innych gatunków wierzb. Nie jest to jednak roślina długowieczna, za to ma bardzo duże zdolności regeneracji.  Jej pokrój jest rozłożysty lub wyprostowany, w zależności jak przebiega pielęgnacja i przycinanie.

Gatunek ten jest miododajny i owadopylny. Jego pędy są spiralnie poskręcane, stąd też pochodzi nazwa wierzba kręcona. Ich żółtawy lub oliwkowozielony kolor zdobi ogrody i parki nawet zimą. Kora grubszych gałęzi jest również w kolorze żółtym. Należy pamiętać, że jest to drzewo dwupienne, co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie znajdują się na dwóch różnych osobnikach.

Wierzba mandżurska posiada długie zielone liście, sięgające nawet do 20cm, które często są łukowato- wygięte i lancetowate. Wierzchem są one błyszczące, natomiast dołem matowe. Bokami są drobnopiłkowane. Kwiaty wierzby karłowatej są zebrane w kotki, na krótkich szypułkach z jasnozielonymi, trwałymi przysadkami. Liście pojawiają się równocześnie z kwiatami, na przełomie IV i V.

Wymagania i pielęgnacja wierzby karłowatej

Pielęgnacja wierzby mandżurskiej nie jest trudna. Należy jednak pamiętać, że jest to gatunek wrażliwy na przesuszenie, dlatego warto wybrać stanowiska przywodne. Wierzba karłowata wymaga stanowisk słonecznych oraz wilgotnych gleb. Drzewo te nie nadaje się do suchych, lekkich i żwirowych gleb. Dodatkowo warto też wybierać stanowiska osłonięte.

Uprawa wierzby kręconej jest łatwa, przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków glebowych oraz tych dotyczących stanowiska. Warto jest osłaniać wierzbę karłową przed mrozami, szczególnie, gdy jest ona uprawiana w pojemniku. Nawozi się ją nawozami potasowymi- poprawiają krzewienie się i uatrakcyjniają pokrój; oraz organicznymi, w tym obornikiem oraz nawozem humusowym.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie, które decyduje o pokroju drzewa. By uzyskać pokrój wzniesiony, warto co roku przyciąć na jedną wysokość, natomiast jeśli chcemy by w ogrodzie znalazła się wierzba płacząca, można przyginać pędy przy pomocy sznurka lub ciężarków. Wykonuje się to na młodych drzewach. Nie można jednak zapomnieć o regularnym i intensywnym cięciu, które wykonuje się raz do roku wczesną wiosną, zanim pojawią się liście. Przycina się wtedy pędy drobne i przemarznięte.

Zastosowanie wierzby karłowatej

Wierzba karłowata znajduje swoje zastosowanie w wielu miejscach. Głównie uprawiane są formy żeńskie, ze względu na długie i zwisające pędy. Często w tej formie spotykana jest wierzba płacząca, jeśli prowadziło się prawidłowo pielęgnację i cięcie. Warto pamiętać też, by podlewanie wykonywać w bardzo suchych okresach.

Drzewo to nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Jest często spotykane w terenach zieleni. Dobrze odnajduje się zarówno w parkach, na osiedlach i w skwerach. Wierzba stosowana jest też do tworzenia szpalerów. Można komponować ją w grupach, ale doskonale wygląda też jako soliter w widocznym miejscu, gdzie prezentuje swoje okazałe i nietypowe pędy.

Ważnym faktem jest to, że wierzba mandżurska swoje zastosowanie znajduje również w florystyce. Używa się jej do bukietów oraz jako dodatek do różnych dekoracji. Uprawiać ją można również w pojemnikach, dzięki czemu może być ozdobą balkonów oraz tarasów. Jest to drzewo, które odnajdzie się świetnie na podmokłych terenach i różnego rodzaju ogrodach.

Warto posiadać ją w swoim ogrodzie, gdzie będzie świetną ozdobą od początku wiosny aż do końca zimy. Jej liści, pędy i kwiaty uatrakcyjnią wygląd każdego ogrodu. A niesamowity pokrój zwisający, nada niepowtarzalną atmosferę, wykorzystany w pobliżu zbiorników wodnych.

ikona podziel się Przekaż dalej