Uprawa wierzby ozdobnej

Wierzby ozdobne, czyli szczepione na pniu są ciekawą i piękną propozycją do ogrodu. Nie są popularne w uprawie w polskich ogrodach, dlatego taki wybór będzie bardzo oryginalny. Ze względu na różnorodność form korony, kolorów liści, pędów czy kotków, są warte uwagi. Nikt nie przejdzie obojętnie obok takiej rośliny w ogrodzie.

Wierzby ozdobne lubią słoneczne i dość wilgotne stanowiska. W okresie suszy należy jej zapewnić odpowiednie podlewanie. Poza tym, jej uprawa nie wymaga niczego więcej. Niektóre gatunki warto będzie podcinać i formować ich korony dla korzystniejszego efektu. Wierzby ozdobne to rośliny o minimalnych wymaganiach, przez co będzie idealna dla początkujących ogrodników.

Decydując się na wierzbę ozdobną w swoim ogrodzie, poleca się pod jej korzenie wsypać trochę kompostu oraz mocno podlać wodą. Wówczas mamy gwarancję, że na pewno się przyjmie. Są to bardzo wdzięczne krzewy, które nie będą sprawiały problemów w uprawie. Są odporne zarówno na upały, jak i na mrozy.

Wierzba ozdobna i jej popularne gatunki

Wierzby ozdobne można posadzić w pojedynkę lub w grupach, np. tworząc urokliwe żywopłoty. W tym celu najciekawiej będzie wyglądała wierzba kolorowa, czyli np. wierzba purpurowa. Jej nazwa pochodzi od purpurowych pędów. Jest to roślina pienna. Jedyne, co trzeba jej zapewnić, to odpowiednie przycinanie na kształt żywopłotu i nawodnienie, co jest obowiązkowe w przypadku każdej wierzby. Kiedy przycinać? Wszystko zależy od naszych preferencji.

Kolejną odmianą, którą można posadzić w swoim ogrodzie i która zachwyci niejedną osobę, jest wierzba kolorowa o nazwie wierzba szara Tricolor. Jest to roślina pienna. Charakteryzuje się ona trójkolorowymi liśćmi, które mają zielono-czerwono-biały kolor. Oczywiście, jak każdej wierzbie, należy zapewnić jej odpowiednią wilgoć podłoża.

Jeszcze inną ciekawą odmianą do ogrodu jest wierzba japońska o płaskich gałęziach nazywana wierzbą smoczą. Wierzba japońska dorasta do 3 metrów, dlatego będzie idealna nawet do najmniejszych ogrodów. Dla lepszego efektu można ją formować przez podcinanie. Kiedy przycinać tę odmianę wierzby? Wtedy, kiedy uznamy to za stosowane. Czasem widzi się ją posadzoną w donicach zdobiących tarasy. Wierzbę tę wykorzystuje się szczególnie w ogrodach w stylu japońskim.

Wierzba ozdobna jako urokliwe drzewko lub krzew w wielu odsłonach oraz cena wierzby ozdobnej w szkółkach lub dostawie online
Wierzba ozdobna - popularne rodzaje i gatunki, cena, przycinanie, uprawa

Korony wierzb ogrodowych mogą mieć różne kształty. Te zwisające to np. wierzba alpejska, wierzba iwa, wierzba Pendula czy odmiany wierzby płożącej. Te kuliste to np. wierzba całolistna, wierzba szwajcarska. Z kolei w kształcie gniazdkowym rosną korony np. wierzby bockiej czy wierzby mupińskiej. Kiedy przycinać tę odmiany wierzby? Tych odmian raczej się nie podcina.

Wierzba ogrodowa może być też podzielone ze względu na siłę wzrostu, czyli wysokość, jaką może osiągnąć dana odmiana. Przykładowo wierzba 'Pendula' dorasta od 80 do 150 cm. Słabiej rosnąca jest m.in. wierzba płożąca, purpurowa czy wierzba szwajcarska- od 50 do 120 cm. Najsłabiej rosnące są m.in. wierzba arbuscula, finnmarchica i voorthuizen – od 50 do 80 cm. Niższe okazy poleca się wybierać, gdy planujemy je posadzić w niewielkiej kompozycji wśród krzewów średniej wielkości, np. berberysów, tawuł albo ogródku skalnym.


Cena wierzby ozdobnej

Wierzba ogrodowa to roślina pienna sprzedawana w sadzonkach. Cena takich sadzonek zależy oczywiście od odmiany oraz ich wielkości. Najpopularniejsze sadzonki wierzby ozdobnej, jakie są wybierane do polskich ogrodów, to sadzonki wierzby purpurowej. Szczególnie w odmianie salix purpurea Nana. Cena wierzby ozdobnej Nana to około 20 zł za sadzonkę od 20 do 50 cm.

Kolejną popularną sadzonką wierzby ozdobnej, czyli wierzby kolorowej jest Salix purpurea Pendula. Kupowana ze względu na pięknełukowato wygięte, cienkie pędy, które formują parasolowatą koronę o purpurowej barwie. Cena wierzby ozdobnej Penduli to około 20 zł za sadzonkę od 20 do 50 cm.

Często wybierana jest także wierzba japońska inaczej smocza. Cena wierzby ozdobnej japońskiej to około 30 zł za sadzonkę sięgającą około 50 cm. Kolejna pozycja lubiana przez ogrodników to wierzba mandżurska. Charakteryzują ją wyjątkowe gałęzie o spiralnym kształcie, w kolorze czerwonym. Koszt sadzonki do 50 cm sięga 20 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej